Çocuk

Çocuğunuz Sebze ve Meyve Sevmiyorsa Ne Yapmalıyız?

Çocuklar genellikle sebze ve meyve yerine, patates, köfte ve tatlıları tercih ederler. Çocuğunuz sebzeyi reddediyorsa baskı yapmanın hiçbir yararı yok. Aksine, sağlığı kötü algılamasına yol açabilir. Eğer geleneksel Türk mutfağının güzel ev yemeklerine yeterince önem verirseniz, çocuğunuz uzun vadede buna alışacaktır ve reddetmeyecektir.

Çocuklar Neden Bazı Sebzeleri Sevmezler?

Çocukların sebzeleri reddetmelerinin temel nedeni, pişirmeyle ortaya çıkan kokudur. Örneğin, lahana, brokoli, karnabahar gibi bazı sebzelerde, o sebzeye özel kokusunu veren kükürtlü moleküller bulunur. Bu kükürtlü moleküller pişirilince değişikliğe uğrar ve ortaya çıkan hidrojen sülfür hoşa gitmeyen bir koku ve tat verir. Koku ve tadın yanı sıra, havuç gibi bazı sebzeler de pişirmeyle yumuşak ve kaygan bir hal alırlar.

Bazı çocuklar da bu kayganlıktan hiç hoşlanmazlar. Fazla suda uzun süre pişen sebzeler çok yumuşar ve ezilir. Bu durum sebzenin görünüşünü de etkiler ve çocukların yememesine neden olur. Bazı sebzeler, içinde bulunan maddeler nedeniyle ağızda hafif kaşınma, yanma ve irrite etme duygusu yaratır. Patlıcanın yakıcı, ıspanağın kaşındırıcı olması gibi. Bazı meyvelerin soyulması çocuklar için çok zor olduğundan reddetme nedenidir. Çocuklar genellikle soyulmuş ve küçük parçalara bölünmüş meyveleri tercih ederler.

Çocuklar İçin Meyve ve Sebzeler Neden Önemli?

Meyve ve sebzeler, enerji ile protein açısından zengin değildir. Bu nedenle çocukların günlük enerji ve protein gereksinimine fazla bir katkıda bulunmazlar. Ancak mineraller ve vitaminler açısından son derece zengin kaynaklardır. Özellikle domates ve havuç gibi sebzeler, A vitamini yönünden zengin oldukları için çocuğun büyüme ve gelişimine katkıda bulunurlar. Çoğu meyve, özellikle de turunçgiller, C vitamini açısından çok zengin kaynaklardır.

Ayrıca koyu yeşil yapraklı sebzeler de A vitamini ve C vitamini yönünden zengindirler. Meyve ve sebzelerin diğer önemli görevi de, bağırsak faaliyetlerini düzenleyen, kabızlığı önleyen lif sağlamalarıdır. Yeterli miktarlarda sebze ve meyve tüketilmezse, kabızlık başta olmak üzere, sindirim sistemi bozuklukları gibi çeşitli hastalıklar görülebilir. Ayrıca yetersiz sebze ve meyve tüketimi, bazı vitamin ve mineral yetersizliklerine de yol açabilir.

 

Meyve ve sebzeyi nasıl sevdirebilirsiniz?

  • Meyve yerine taze sıkılmış meyve suyu verin. (Şekersiz)
  • Bazı çocuklar meyveyi bütün olarak tüketmeyi sevmezler. Bu durumda meyveleri dilimleyerek sunmanızda yarar var.
  • Meyveyi sütlaç gibi tatlıların içinde saklayın veya meyve salatası şeklinde sunun.
  • Çocuklar sosları çok severler. Türk mutfağının sarımsaklı sirkeyle hazırlanmış, kızartmalarla birlikte sunulan domates soslarıyla mucize yaratabilirsiniz.
  • Sebzeyi, kabak kızartması, mücver veya kabak öğreten gibi değişik formlarda verebilirsiniz. Yeşil yaprakları ve domatesi, sosisli sandviçe garnitür yapabilirsiniz.
  • Masanın üzerinde her zaman ağıza atılabilecek şekilde hazırlanmış meyve veya taze sebze bulundurun. Çünkü çocuklar acıktıklarında genellikle ilk gördükleri besinlere saldırırlar.
  • Çocuklar hayvanlarla ilgili oyunları çok severler. Siz de çocuğunuzu tavşan kılığına sokup, onu havuçla besleyebilirsiniz.
  • Yemeğin sunuluş tarzı da çok önemli. Taze meyve ve sebzeleri değişik şekillerde süsleyebilirsiniz. Örneğin, fare şeklinde turplar, salatalık ve domatesten yapılmış şirin mantarlar çocuğunuzun inadını kırabilir. Ayrıca renkli tabaklar ve süslü bardaklarla sunulan yemekler, çocuğunuza daha cazip gelecektir.
  • Çocuğunuzun en sevdiği arkadaşı salatayı seviyor mu? Eğer seviyorsa onu yemeğe davet edin. Çocuğunuz arkadaşına özenip salatanın tadına bakacaktır.
  • Meyve salatası ve sebze yemeği yaparken çocuğunuzdan yardım isteyin. Kendisinin de katkıda bulunduğu yemekler ona daha lezzetli gelecektir.

Çocuklarımıza ihtiyacı olan besinleri sevdiği sebze ve meyvelerden sağlamamız mümkün. Unutmayın ki ısrar etmek çocuğumuzun iyice o sebze ve meyvelerden uzaklaştıracaktır.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu