Çocuk

Çocuğum Sabahleyin Benden Ayrılmak İstemiyor

Her sabah yaşanan bol gözyaşlarıyla süslü sahnelere karşı bir ilaç yoktur. Fakat çocuğunuz ve kendiniz için bu durumu biraz daha kolaylaştırabilirsiniz. Üç yaşındaki küçük kızınız ağlayarak anaokuluna gitmek istemediğini haykırıyor. Anne çaresizlik içinde saate bakıyor ve bir saat içerisinde iş yerindeki toplantının başlayacağını düşünüyor. Kendisi de neredeyse ağlamak üzere, çocuk hasta değil o halde neden birden bire anaokuluna gitmek istemediğine bir türlü akıl erdiremiyor.

Böyle durumlarda önemli olan pes etmemektir. Diğer günlerde çocuk anneden ayrılırken problem çıkartmıyorsa, büyük ihtimalle o gün çocuk iyi gününde değildir. Onu azarlamak problemi daha da çok büyütmek demektir. Bu nedenle çocuğunuza sarılın ve onunla konuşun. Ona sakin bir ses tonuyla “Galiba bugün ana okuluna gitmek istemiyorsun, seni anlıyorum bazen bende işe gitmek istemiyorum ama hadi gel sen anaokuluna ben de işe gidelim.” Çocuğunuza bu şekilde yaklaşırsanız ağlayarak veya bağırarak istediğini yaptıramayacağını anlar.

Çocuğunuzu oyalayın, ona hoş bir şeyler anlatın örneğin; akşam eve geldiğinizde ona bir hikaye okuyacağınızı veya hafta sonu onu gezmeye götüreceğinizi anlatın. Fakat bu anlattıklarınızın ödüle benzememesine dikkat edin. Çocuğun okula gitmesini teşvik etmek için yapılabilecek başka bir öneri ise ona en sevdiği oyuncağını beraberinde götürmesine izin vermektir. Böylece çocuk kendini daha rahat hisseder ve okula gitmeye razı olur.

Daha sonra içinizin rahat etmesi için okulu arayabilir ve çocuğunuzun nasıl olduğunu sorabilirsiniz. Büyük ihtimalle sakinleşmiş ve arkadaşlarıyla oyuna dalmış olduğunu söyleyeceklerdir. Çocuğu anaokuluna götürdüğünüzde öğretmenine çocuğunuzun o gün biraz keyifsiz olduğunu belirtebilirsiniz.

Çocuğu Anaokuluna Bırakırken Acele Edilmemeli

Veda sendromunu yaşamamak için sabahları kahvaltı yapmaya, giyinmeye vakit ayrılmalıdır. Acele hareket etmemeye özen gösterilmelidir. Çocuk kahvaltısını sakin sakin yapabilmeli, okula giderken pastaneden yemesi için bir şeyler alındığında bu çocukta bir rutin duygusu oluşturur ve okula gitmek de onun için günün gerektirdiği bir şeymiş gibi gelir.

Tatil dönüşü veya bir hastalıktan sonra çocukların okula gitmekte zorlanmaları çok doğaldır. Ona bu başlangıcı kolaylaştırmak için yardımcı olmalısınız. Tatilden birkaç gün önce dönün ve gerekirse çocuğunuzun yeniden anaokuluna alışmasını sağlamak için onunla birlikte okula gidin ve yanında bir müddet kalın. Gözyaşı dolu veda sahnelerinin bir başka nedeni de anaokulundaki “en iyi” arkadaşla olan dargınlık da olabilir. Eğer neden buysa, o zaman çocuğun arkadaşını bir gün eve davet edin. Fakat bu sendrom uzun süredir yaşanıyorsa nedenleri daha farklı olabilir.

Çocuktaki Veda Sendromunun Nedenleri Araştırılmalı

Çocuk anaokulundaki öğretmeniyle anlaşamıyor mu? Veya arkadaşlarıyla mi anlaşamıyor? Böyle olup olmadığını anlayabilmek için hem çocukla hem de öğretmeniyle konuşulmalıdır.

Çocuğun anneden ayrılırken ağlamasına anne de neden olabilir. Annenin kendisi çocuktan ayrılırken zorlanıyorsa, çocuk bunu hisseder. Anne, çalıştığı ve çocukla yeterince ilgilenemediği duygusuna kapılabilir, kendisini suçlu hissedebilir ve bu nedenle çocuktan ayrılmakta zorluk çeker. Annenin bu hareketi çocuğa da yansır.

Böyle bir durumu ortadan kaldırmak için yapılması gerekenler; anne kendisine neden çalıştığını sormalıdır. Neden çalıştığının bilincine vardığında ise çocuğuna karşı yaklaşımı da daha farklı olacaktır. Ayrılık sahnesini daha kolay atlatabilmek için yapılabilecek bir diğer öneri ise babanın veya başka bir yakın akrabanın çocuğu anaokuluna bırakmasıdır. Böylece hem çocuk hem de anne için ayrılmak çok daha kolay olacaktır.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu