Çocuk

Çocuğum Evi Çok Dağıtıyor, Ne Yapmalıyım?

Birçok evde her gün aynı kargaşa yaşanır. Çocuklar odalarını darmadağın eder, anneler ise bu dağınıklığı toplamaya çalışır. Ancak çocuk odaları kesinlikle toplu kalmaz. Hatta odalar toplandıktan çok kısa bir süre sonra aynı dağınık şeklini alır.

Çocukları olan her çiftin dağınıklık sorunu olur. Çocuk odaları her zaman darmadağındır. Birçok anne bu durumdan dolayı çılgına döner ve her saat başı çocukların odalarını toplamaya kalkışır. Ama ne fayda. Anne arkasını döner dönmez çocuklar odalarının altını üstüne getirirler bile. Bu dağınıklığa, kargaşaya son vermek için aileler birçok yönteme başvurur. Maalesef bu yöntemlerin hiç biri karışıklığı gidermez. Buna rağmen anne ve babaların en önemli işlerinin başında çocuk odalarını toplamak yer alır. Fakat anne ve babaların en önemli işleri çocuk odalarındaki düzeni sağlamak mı olmalıdır?

Kesinlikle aileler odalarını toplu tutmaları için, çocukların üzerine bu kadar gitmemelidir. Aileler çocuklarına karşı biraz daha anlayışlı olmalıdır. Anneler çocuk odalarının toplu olması konusunda çok titiz olmamalıdır. Bilhassa evlerinde 5-6 yaşlarında çocukları varsa, anneler aşırı düzen kurmaya uğraşmamalıdır. Ebeveynler kendi odalarında aradıklarını bulabilir ve hiç bir oyuncağa takılmadan evin içinde dolaşabilirse, bunun düzenin bir işareti olduğunu unutmamalıdır.

Kişilerin kendilerini evlerinde rahat ve huzurlu hissedebilmeleri için, evin pırıl pırıl olmasına gerek yoktur. Fakat evde tabii ki temizlik yapılır. Bu temizliği belki bazı aileler çocukları ile birlikte yapmak isteyebilir. Fakat çocukların buna tepkisi genellikle olumsuz olur. Bunun nedeni çocukların dağınıklıktan hoşlanmalarıdır. Ailelerin çocukları ile temizlik yapma arzularını gerçekleştirebilmek için, kuvvetli bir ikna kabiliyetine ihtiyaçları vardır. Buna rağmen çocuklar temizlik fikrinden fazla mutlu olmayabilir. Bunun sebebi: Çocuklar da eşyalarını yerli yerinde görmek ister ve onlar için eşyaları zaten yerli yerindedir. Maalesef çocukların toplu oda anlayışları, ailelerinkinden daha farklıdır. Ne yazık ki temizlik genlerinin kalıtımsal olması da imkânsızdır. Çocuklar temizleme ruhu ile de dünyaya gelmezler.

Çocukların dağınıklığa ihtiyaçları mı vardır?

Ailelerin kendileri ve çocukları için bir düzen çizelgesi hazırlamaları çok zordur, zaten olmamalıdır da. Ebeveynler çocuklarının oynamaları, gelişmeleri ve yaratıcı olabilmeleri için belli bir ölçüde dağınıklığa ihtiyaçları olduğunu anlamalıdır. Aileler, birçok sanatçının büyük eserlerini, çalışma odalarındaki dağınıklığa bağlı olarak ortaya çıkardıklarını bilmelidir. Bunların arasında ünlü çocuk araştırmacısı seksen yaşındaki Jean Piaget, önemli yazılarını ve çocuklar hakkındaki tespitlerini karmakarışık bir çalışma masasında ortaya koymuştur. Üretken olmayı sağlayan dağınıklar, çocukların karmaşıklığa ihtiyaç duyduklarını gösteren ufak bir örnektir.

 Ressamların, müzisyenlerin ve yazarların eserlerinin mükemmel olmasını sağlayan en önemli etken, günlük yaşamın düzeninden uzaklaşarak sanatçıların kendi düzenlerini, yani dağınıklıklarını yapmaya başlamalarıdır. Eski Yunanlılarda hayat boşuna kargaşadan başlamamıştır. Aileler çocuklarının odasında çocukları ile birlikte oynamaya başladıkları zaman, dağınıklığın nasıl yeni oyunların buluşuna yardımcı olduğunu görür. Bu nedenle aileler, çocuklarını daha iyi anlayabilmek için onlarla oynamalıdır. Ebeveynler çocuklarının bütün oyuncaklarını dağıttıklarında daha değişik oyunlar bulduklarını anlar. Bu da dağınıklığın çocuklara ne kadar yararlı olduğunun bir göstergesidir.

Örneğin: Lego taşlarının hepsinin yere dökülmesi ve bu şekilde gözden geçirilmesi, daha fazla seçenek sunar. Ya da evdeki bütün yastıkların yerde olması, çocuklara mağaraları çağrıştırabilir. Bu şekilde çocuklar çok değişik bir oyunun keşfini yapmış olur. Çocukların resim yapmak istediklerinde bütün boyama kalemlerini etrafa saçmaları, çocuklara resim yaparken değişik ilhamlar verebilir. Fakat bu kesinlikle her çocuğun bu dağınıklıklarından dolayı profesör olabileceği anlamına gelmez. Yine de çocukların oyun oynarken zaman kavramları çok farklıdır ve her oyuna zaman ayırabilmeleri de çok ilginçtir. Çocuklar oyun oynarken, kitap okurken, bir şeyler üretirken yaptıkları işe tamamen konsantre olur.

Çocuklar çok fazla oyundan oyuna geçerler

Çocuklar düşünceleri ve duyguları ile oynadıkları oyuna, okudukları kitaba tam olarak adapte olur. Eğer oyunlarını oynarken ilgileri başka bir oyuncağa yoğunlaşmaya başlarsa, çocuklar hemen ilgilerini çeken diğer oyunu oynamaya başlar. Fakat bu çocukların maymun iştahlı olduğunu göstermez. Çocuklar kesinlikle yarım kalan resimlerini, lego taşlarını bir kaç saat sonra tamamlamaya çalışır. Bu nedenle ailelerin çocuklarına bir oyunu yarım bıraktıktan sonra geriye kalanları toplamaları gerektiğini söylemeleri gereksizdir. Çünkü çocuklar bir oyunu bırakıp diğerine geçtikleri zaman bile, ilk bıraktıkları oyuna, eğer zamanları yeterse, geri döner ve o oyunu da tamamlamaya çalışır.

Bilhassa 3 – 6 yaşlar arasındaki çocukların istedikleri oyunu istedikleri an oynama özgürlüğüne sahip olmaları gerekir. Ama çocuklara verilen bu özgürlüğün de, bütün özgürlükler gibi belli bir sınırı olması gerekir. Bunun sebebi: Eğer çocuklar dilediği oyunlara başlayıp, onları bırakıp başka oyunlara başlarsa, çocuk odası oyuncaktan geçilmez hale gelir. Bu da çocuklara tanınması gereken özgürlüğün biraz da olsa, kısıtlanması gerektiğini gösterir. Çocuklar her istedikleri oyuncakları dağıtıp bırakmaya alışmamalıdır. Fakat bu, çocukların disiplinli olmaları gerektiği anlamına gelmez.

Ailelerin bilhassa 3 – 6 yaşlar arasındaki çocuklarından böyle bir disiplin beklenmemesi gerekir. Fakat çocuklara verilen bu özgürlüğün dezavantajları vardır. Çocuklar bütün oyuncakları ile oynadıktan sonra bunları toplamak istemeyebilir. Bu da çocuk odalarının darma dağın olmasına yol açan en önemli etkendir. Eğer çocuklar odalarındaki karışıklığı gözlerinde büyütmeye başlarsa, aileler çocuklarına odalarını toplamalarında yardımcı olmalıdır. Böylece çocuklar oyuncaklarını toplarken de eğlenebileceklerini anlar ve en büyük dağınıklıkların bile üstesinden gelebildiklerini hissetmeye başlar.

Çocuk odalarındaki karmaşıklığı nasıl düzenleyebilirsiniz?

  1. Çocuk odalarındaki kargaşayı düzenleyebilmek için birkaç öneri vardır. Bu önerilerin en önemlilerini sizlerle paylaşmak isteriz.
  2. Oyuncakların hepsinin belli bir yeri olmalıdır. Örneğin: Kitapların kütüphaneye, oyuncakların oyun kutusuna ve lego taşlarının da başka bir oyun kutusuna konulması gerekir.
  3. Oyuncakların yerleri çocukların boylarının yetişebileceği yerde olmalıdır. Örneğin: Üç yaşında bir çocuğun 3,60 metrelik bir rafa uzanması beklenemez.
  4. Kocaman oyuncak kutuları saklanmış dağınıklığa yol açar. Bu yüzden her oyuncağın kendine ait bir kutusu olmalıdır. A Çocuklara sorumluluklarını öğretmek gerekir. Belki bir odayı iki kardeş bölüşebilir. Buna rağmen aileler odayı ikiye ayırmalıdır. Böylece iki çocuk da alanlarını bilir ve kendi bölümünden sorumlu olmayı öğrenir.
  5. Aileler sadece 3 ve 6 yaşlar arasındaki çocuklarının dağınık olduğunu düşünmemeliler. Çünkü çocuklar ergenlik dönemlerinde tekrardan dağınık olmaya başlar. Bu önerilerden en önemlisi 4 numaralı öneridir. Çocuklar odalarında kendilerine ait bir bölümleri olduğunu anladıklarında daha düzenli olmaya başlar. Bilhassa kız çocukları sorumluluklarını çabuk öğrenir.

Örneğin: Erkek kardeşi ile birlikte kalan bir kız çocuğu odanın bir bölümünün kedisine ait olduğunu kavrarsa, kız çocuğuna ait alanda ne oyuncak araba, ne dergi, ne de lego taşları bulanabilir. Tam tersine bu alanda oyuncak bebekler, aynalar, süslü eşyalar ön planda olur. Bir de her şey yerli yerinde olur. Anne, kızının kot pantolonunu kızın yatağına asarsa, muhtemelen şöyle bir tepki ile karşılaşır: “Anne kot pantolonun yeri gardıroptur!”

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu