Çocuk

Çocuğum Düzenli Yemek Yemiyor. Ne Yapmalıyım?

Bazı çocukla büyük bir iştahla yemek yemek yerler, bazıları ise çok yemek seçerler. Her çocuğun yemek yerken kendine özgü huyları vardır. Nihayet çocuğunuz da sizinle birlikte sofrada yemek yiyor. Bunun sevincini yaşarken, bir konuda daha tecrübe sahibi oluyorsunuz. Küçük bir çocukla birlikte yenen yemekler, bir sabır sınavı halini alır. Şapırdamalar, masa örtüsündeki lekeler, devrilen bardaklar, huysuzluk, yerinde duramama ve bitmek bilmeyen yemek faslı, karşılaşacağınız sorunların sadece bir kaçıdır. Ayrıca çocuğunuz her gün hiç tanımadığınız yeni huylar da edinir.

Örneğin, sadece belirli bir tabaktan yemek yemek ister veya sosu yanlışlıkla pilavının üzerine döktüğünüz için mızmızlanmaya başlar. Bu davranışları karşısında sakın telaşlanmayın, her şey yolundadır. Onlar daha farklı şekilde yemek yerler.

Meraklı oldukları için, yemeklere dokunmayı severler. Çatal – bıçakla yemek yemek onlar için hala zordur. Herhangi bir hata yaptıklarında onlara kızmayın. Çocuklar ayrıntıları severler, örneğin sadece “kendi” tabaklarından yemek yemek veya sofrada “kendi” yerlerinde oturmak isterler. Çocuklar bazı günler dağlar kadar yemek yerler, bazı günler de ağızlarına bir lokma bile koymazlar.

Yapılan araştırmalara göre, çocuğunuzun bu şekilde bir haftada yedikleri birbirini dengeler. Onu, istediğinden daha fazlasını yemesi için zorlamayın. Size göre, çocuğunuz tek taraflı besleniyordur. Fakat ona seçme şansı verirseniz, tüm besinlerden faydalanacaktır. Örneğin, ekmek yerine bazen elma veya yoğurt yemesini sağlayın.

Yemekte Düzene Önem Verenler

Yemek yerken düzene önem veren çocuklar öyle ekmeği ısırarak yiyemezler. Onlar için yiyecekleri yemeğin öncelikle güzel gözükmesi önemlidir. İlk kural, her bir ekmek diliminin düzenli bir şekilde yan yana dizilmesidir. Sonra makarna yerken bir kaç tanesi bir arada ağza götürülmez, makarnaların hepsi tek tek yenir. Böyle bir çocuğun anne – babası çok sabırlı olmalıdır.

Yemekle Oyun Oynayanlar

Yemekle oyun oynamasını seven çocuklar, yemek yemekte de biraz zorlanırlar, çünkü sosla oyun oynamaktan, etleri üstüste dizmekten yemek yemeye pek fırsat bulamazlar. Oyundan heveslerini aldıktan sonra yemek yemeye başlarlarsa, sorun yok demektir. Ama hala tabakları doluysa, o zaman anne – babaların durup biraz düşünmeleri gerek. Acaba tabak çok mu dolu? Çocukların midesi ufaktır, tepeleme dolu tabaklar onları korkutur.

Yemek Yemekten Kaçanlar

Yemek yemek istemeyen çocuklar, en sevdikleri yemeği bile bazen yemekte zorlanırlar. Böyle bir çocuğa sahip anne – babalar, gün içerisinde çocuklarını takibe almalıdırlar. Belki de çocukları gün içerisinde çok abur cubur yediğinden tok olduğu için yemek yemek istemiyordur. Veya sofrada yemek esnasında anne – babanın kavga etmesi de çocuğun iştahını kaçırır. Çocuğunuzu yemekten önce neşelendirmeye çalışın, işe yaradığını fark edeceksiniz.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu