Çocuk

Çocuğa Yüzme Nasıl Öğretilir? Yüzmenin Çocuğa Faydaları Nelerdir?

yüzme sporu, tüm spor faaliyetleri gibi çocuğun kendini ortaya koyabileceği, gevşeyip rahatlayabileceği bir faaliyettir. Psikolojik olarak bir faaliyete kanalize olmak, o faaliyette kendini başarılı ve iyi hissetmek, çocuğun benlik algısının olumlu gelişmesinde de etkendir. Yüzme sporu düzenli bir şekilde ve bir grupla yapılırsa, çocuk kendini bu grup içinde gözleme ve oraya ait olma duygusunu yaşama şansını yakalamış olur. Ayrıca fiziksel olarak elde ettiği gelişme, onun psikolojik olarak da kendini daha olumlu algılamasına yardım eder.

Çocuğun bedeniyle ilgili geliştirdiği imaj, kişiliğinin belli alanlardaki gelişmelerine de etki eder. Yüzme sayesinde vücudunda birikmiş negatif enerjiyi boşaltma imkanı da bulur. Böylece, hareket ihtiyacını karşılamış, enerjisini kanalize etmiş olacağından, daha huzurlu olacaktır. Özellikle aşırı hareket ihtiyacı ve enerjiye sahip çocukların, bu spor dalıyla sakinleştirilmesi mümkündür.

Korkuyorsa ısrar etmeyin

Denizden ya da havuzdan korkan bir çocuğa, yüzme öğrenmesi için ısrarda bulunmak bir işe yaramayacağı gibi, var olan korku ve tedirginliğin de artmasına neden olur. Israr edildikçe, çocuk kendini çeker ve işbirliğine yanaşmaz. Korkusu arttıkça, gerilim yaşanması kaçınılmazdır. Böyle bir durumda, çocuk kendini büyük bir baskı altında hisseder.

Hem başarmak ister hem de ailesi ile arasının bozulmasını istemez. Ancak korkusu onu durdurur. Kendini anlaşılmamış ve yetersiz görebilir. Israr eden kişinin yaklaşım tarzına göre, kendini güvende hissetmeyebilir. Bu olumsuz duygular da doğal olarak çocuğun ruh sağlığını olumsuz etkiler.

Yüzme sevgisini aşılayın

Çocuğa yüzme sevgisinin aşılanabilmesi için, adımların, çocuğun yapısına ve şartlarına göre belirlenmesi gerekir. Yaşamında olumsuz bir deneyim geçirmiş bir çocukla, deneyimleri nötr olan bir çocuk arasında fark vardır. Öncelikle, çocuğun yaşadığı olumsuz deneyimin etkilerini telafi etmek ve bu alanda rahatlamasını sağlamak gerekir. Aşırı ısrar etmeden, gözlem yapabilme imkanı vererek, (havuz gibi ortamlarda) çocuk belli aşamalarla suya hazırlanabilir. Önce, yüzme ile ilgili bir sohbet edilebilir. Daha sonra, bir süre su kenarında oturup, izlemesi sağlanabilir.

Suya dokunması ya da ayaklarını suya sokması ve ruhsal olarak hazır olduğunda, ufak bir havuzda oynaması uygun olacaktır. Sağlıklı iletişim kurulduktan sonra yüzme için gerekli ön hareketlerin uygulanmasına başlanabilir. Önemli olan, çalışmaları, acele etmeden, sakin ve telaşsız bir şekilde, çocuğun hazır olup olmadığına bakarak, sürdürmektir.

Her çocuğun her faaliyeti eşit düzeyde sevmek ve yapmak zorunda olmadığı kabul edilmelidir. Çocuğa bu imkan tanınmalı ve zaman verilmelidir. Ailelerin, yüzme öğretirken, öncelikle çocuklarının özelliklerini göz önünde bulundurmaları gerekir. Onların bu konuyla ilgili duygularını anlamaya çalışmaları çok önemlidir. Küçük yaşlarda sürekli suyla birlikte olan çocukların ileride ruhsal dengeleri sağlam bireyler olarak karşımıza çıkarlar.

Çocuklarda yüzme öğrenmenin ideal yaşı: 6 yaş

5 yaşına kadar çocukların, havuz veya denizde oyunlar oynatılarak, eğlendirilerek, suyu sevmeleri sağlanmalıdır. Anasınıfı yaşı olan 6, yüzme öğrenmeye başlamak için de en ideal yaştır. Bu yaştaki çocuk; organlarını, özellikle kol ve bacaklarını tanımış, onlara hükmetmeyi öğrenmiş, söylenenleri algılayıp uygulayabilecek zihinsel gelişime ulaşmış, daha önce suyla tanıştırıldığı için de suyu seven, bilinçli bir birey haline gelmiştir.

Havuz, güven duygusu yaratır Çocuklara yüzme öğretmek için en ideal ortam havuzlardır. Havuz, çocukta güven duygusu yaratır. İstediği zaman, kenarında oturarak, arkadaşlarını izleyebilir. Oysa deniz tuzlu olduğu için gözlerini açamaz. Ayrıca yosun, taş ve denizin bulanık olması gibi ürkütücü durumlar çocuklara rahatsızlık verir. Çocuklar ancak havuzda suya alıştıktan sonra, öğretmen ya da anne baba gözetiminde denize girmelidir.

Çocuğa yüzme öğretmek için uygun saatler

Küçük yaş çocuklarında yağ oranı erişkinlere göre daha az olduğundan ve bu yaştakiler daha fazla enerji harcadıklarından, çabuk üşürler. Ancak erişkinler kadar kolay terleyemez, yükselen ısıyı vücutlarından çabuk atamazlar. Çabuk üşüdükleri için sabahın erken saatleri ile akşam geç saatler tercih edilmemelidir. Kolay terlemedikleri için, sıcak öğle saatlerinde de sudan uzak durmaları uygun olur. Güneşin zararlı ışınları ve fazla sıcak hava onları rahatsız eder. Çocuklar için en uygun saatler, sabah 10:00 – 12:00 arası, öğleden sonra ise 15:00 – 18:00 arasıdır. Ancak 8 – 9 yaşından sonra, sabah ve akşam saatleri de uygun olabilir. Kapalı havuzlar için her saat uygundur.

Yemek ve uyku saatlerine dikkat

Çocukları yüzme derslerine götürürken, yemek ve uyku saatleri ile günlük alışkanlıkları da göz önünde bulundurulmalıdır. Yeni yemek yemiş bir çocuğun havuza girmesi, kusmasına, karnının ağrımasına neden olabilir. Aç karnına ise üşüme hızlanır ve motivasyon düşer. Çocuklara sindirimi kolay, hafif besinler verilmelidir. Çalışma sonrası, özellikle su verilmesi yararlıdır. Gazlı ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.

Çocuğa yüzme öğretirken kolluk ve simit kullandırmayın

Bu araçlar yardımıyla yüzdürülen çocuklar, öğretmenleri yerine kolluk ya da simide güvenirler. Kendi başlarına hareket edip, güvenliklerini tehlikeye atarlar. Havuza bu tarz hiçbir araç getirilmezse, çocuklar bunları tanısalar bile hatırlayıp istemezler ve hareket etmek için öğretmenlerini beklerler. Öğretmenlerine olan güven duygusu, onların sözünü daha çok dinlemelerini ve uygulama yapmalarını sağlayabilir. Ayrıca, çocuk simidin içinde kayabilir. Simit veya kolluk sönebilir. Çocuk yardım isteyemez ve öğretmen de onu göremezse boğulma tehlikesi doğar.

Kolluk ve simit kullanımının teknik sakıncaları da vardır. Bu araçlar takıldığında, kol ve bacaklar rahat hareket edemez, hareketler doğru yapılamaz. Bunların yanı sıra, başın suya sokulması ve nefes alıp verme işlemleri de zorlaşır. Çırpınma havuzunun olmadığı (8 santim derinliğindeki havuz) ve yüzme öğreniminin derin havuzda yapıldığı durumlarda, “yelek” denilen bir araç kullanılabilir. Ancak yelek, sadece aşırı korkan, güvensiz ve grubun çok gerisinde kalmış çocuklar için uygundur. Bunların yerine, yardımcı araçlar olarak top, çember, köpük ve diğer batmayan oyuncaklar kullanılmalıdır.

Sağlıcakla Kalın.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu