in

Çocuğa Vurmanın Zararları Nelerdir?

Gönderi paylaş:

İş lafa gelince çocuklara dayağa herkes karşı. Herkes çocuğa vurmanın zararlarından dem vurur, çocuğa şiddetin zararlarını anlatır ancak bazen öyle anlar yaşanıyor ki, en uzlaşmacı anne baba bile çocuğuna vurabiliyor. Tabii ardından da pişmanlıklar yaşanıyor. Ne olursa olsun, şiddet hiçbir zaman istenilen sonucu getirmiyor. Yani çocuklar dayakla istenilen davranışı öğrenmiyor.

Çocuklara yönelik fiziksel şiddet, toplumsal gerçeklerden biri. Sadece bizim ülkemizde değil, bu bütün dünyada böyle. Bu yazımızda konuyu bu kadar geniş kapsamda değil, sadece anne babaların çocuklarının eğitim süreçlerinde neden dayağa başvurduklarını, bunun çocuk üzerinde nasıl etkiler yarattığını ve şiddet eyleminin ne şekilde önüne geçilebileceğini inceleyeceğiz.

Düşünce ile eylem bazen çelişiyor

Olaya baktığımızda, anne babaların dayağa başvurma sebeplerinin başında, çocuğun davranışları karşısında aciz kalmaları geliyor. Çocuk, anne babanın istemediği, hoşuna gitmeyen, ters gelen birtakım davranışlarda bulunuyor.

Burada anne baba önce çocuğunu sözlü olarak uyarıyor. Bütün uyarılara rağmen çocuk istenmeyen davranışı devam ettirdiğinde, hatta inadına yaptığında, anne baba istemese de çocuğuna vurmak durumunda kalabiliyor. Bu çok sık karşılaşılan bir sahne.

Uzmanlar, fiziksel şiddetin tamamen duygusal ve anlık yaşanan bir eylem olduğunu ifade ediyor. Çok bilinçli olan anne babalar bile bazen çocuklarıyla baş edemediği durumlarda kendilerini kontrol edemeyip, fiziksel şiddete başvurabiliyor. Ayrıca, her anne babanın uyarı tarzı, dozu ve sıralaması farklı olabiliyor. Kimi hiç ikaz etmeden anında fiziksel müdahaleye başvururken, bazıları sabırla konuşmaya çalışıyor. İkazlara rağmen hala bir değişim olmuyor ve öfkenin de yoğunluğu artıyorsa, şiddet eylemi kaçınılmaz oluyor.

Dayakla çocuğun kişiliği örseleniyor

Her ne şekilde olursa olsun; gerek isteyerek, gerek istem dışı; şiddet karşısında çocuk fiziksel bir tacize maruz kalıyor. Ancak burada göz ardı edilen bir nokta var; çocuk yaşadığı bu fiziksel taciz karşısında, anne babanın istemediği davranışı ortadan kaldırmıyor. Yani fiziksel şiddet çocukta caydırıcı bir etki yaratmıyor. Hatta bazen aksine çocukta öfke gelişebiliyor ve istenmeyen o davranışını inadına sürdürebiliyor.

Anne babanın başkalarının yanında çocuklarını fiziksel yönden uyarmaları, onu çok daha ağır etkileyebiliyor. Böyle bir durumda çocuğun kişiliği zedeleniyor, kendini aşağılanmış ve değersiz hissediyor. Bu da doğal olarak anne babaya karşı olan öfkeyi artırıyor. Kısacası, dayağın sonucunda çocuk hep olumsuz duygular yaşıyor.

Çocuğun davranışının sebepleri araştırılmalı

Uzmanlar, fiziksel şiddetin bir tuzak olduğunu vurguluyor. Öncelikle çocuğun davranış nedeni araştırılmalı. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, her davranış insanın bir ihtiyacından kaynaklanıyor.

Bu sözden hareket edersek, anne babanın ilk yapması gereken şey, çocuğun bu istenmeyen davranışının altında nelerin yattığını bulmak. Güç kazanmak mi, dikkat çekmek mi, yoksa karşısındaki insandan daha önce yaşadığı bazı olayların hesabını çıkarmak mı? Ardından da sakin bir kafayla, çocuğun ihtiyacının ne şekillerde karşılanabileceğinin tespit edilmesi geliyor.

Çocuğun istenmeyen davranışlarını ortadan kaldırmanın çeşitli yöntemleri var. Anne baba bunları kendi tarz ve yöntemlerine göre bulmalı ve çocuğun anlayabileceği ve kendini iyi hissedeceği bir tarzda da uygulamalı.

Örneğin, çocuk televizyon izlediği için ödevini yapmıyorsa, ona vurmak yerine, belirli saatlerde televizyon izlemesini yasaklamak daha uygun bir yaklaşım olur. Ancak bu tip cezalarda dikkat edilmesi gereken önemli nokta, yapılan davranışla verilen cezanın çocuk tarafından anlaşılabilir olması. Yani, çocuk aldığı cezanın istenmeyen davranışı karşısında verildiğinin bağlantısını kurabilmeli.

Şiddet çocukta şiddet eğilimi yaratıyor

Anne baba çocuğuna vurduğu anda, aslında farkında olmadan ona dayağın bir çözüm yolu olduğunu gösteriyor. Bir yandan ona “Kardeşine vurma!” diyor. Diğer yandan da bir şeye sinirlendiklerinde kendileri şiddete yöneliyor.

Bu şekilde söylenen ve yapılan tamamen çelişiyor. Doğal olarak çocuğun kafası karışıyor ve anne babasından gereksinim duyduğu uygun modeli alamıyor. Bu nedenle çocuklara verilmek istenen mesajların hangi örnek ve hareketlerle açığa çıkarıldığına çok dikkat etmek gerekiyor.

Unutmayın; sizler çocuklarınızın en büyük örnekleri sayılıyorsunuz ve ona göre de davranmanız gerekiyor. Eğer çocuğunuzun sorunlarını şiddete başvurarak çözmesini istemiyorsanız, siz de şiddet uygulamayın.

Çocuğunuza vurmamak bağırıp çağırmamakla ilgili yazımızı da okumalısınız.  Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.