Çocuk

Çocuğa Oyuncak Seçerken Ve Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Anne ve babalar için oyuncak seçerken çıldırmamak elde değil. Çocuğa oyuncak alırken mağaza alt üst oluyor. Peki nelere dikkat etmeliyiz? Oyuncak mağazasında kızınızın ilk tercihi; sarı saçlı bir bebek. Ya oğlunuz? Bebeklere bakışını şaşkınlıkla seyrediyorsunuz. Bir erkek çocuğunun, bebeklere ilgi göstermesi canınızı sıkıyor. Bir tabanca ya da araba istemesi gerektiğini düşünüyorsunuz. Farklı oyuncaklar konusundaki ikna çabalarınız bir işe yaramıyor.

Aklınıza tamir setini yanından ayırmayan komşunuzun kızı geliyor. Ne oluyor bu çocuklara böyle? Oysa uzmanlar, anne babaların oyuncak seçimi konusunda önyargılarla davranmasını doğru bulmuyor. Ama önemli olan oyuncağın türü değil, onun zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimine sağladığı katkı.

Oyun ve oyuncaklar çocukların gelişimi için besin kadar gerekli. Çünkü çocuk dünyasında oyun öğrenmenin, düşünmenin, eğlenmenin yolu. Çocuğunuzu oyun oynarken izlerseniz, oyuna verdiği önemi, ciddiyetini fark edersiniz. Sizin işiniz ne kadar önemliyse, onun için de oyun o kadar önemli.

İşte bu yüzden bir oyuncak için arkadaşıyla kıyasıya kavga eder. Ya da istediği bir oyuncağı almadığınız zaman size küser. Öyle ya daha iyi bir oyun oynamanın yolu, oyuncaklardan geçmiyor mu? Bir arkadaşım küçükken en büyük hayalini şöyle özetlemişti; Babam işini bırakmalı, bir oyuncak mağazası açmalı ve ben her gün oraya gitmeliyim… Bu hayali hiçbir zaman gerçekleşmemiş ama o uzun yıllar babasını ikna etmek için çabalayıp durmuş.

Oyunun bu kadar önemli olduğu çocuk dünyası için oyuncaklar da bir o kadar değerli. Bebekler, arabalar, silahlar, legolar, bebeğin makyaj takımları… Bu kadar çeşidin içinde anne babaların oyuncak seçimi konusunda zorlandıkları da bir gerçek. Bizim onlar için düşündüklerimizle onların kendileri için düşündükleri her zaman denk düşmüyor. Kızınız bebekleri, makyaj takımlarını seviyor, oğlunuz arabaları, silahları…

Oyuncak seçimi konusunda bir çok etken bizim bir “yetişkin” gibi düşünmemizi sağlıyor. Bu etkenlerden ilki cinsiyete verdiğimiz önem. Daha doğmadan odasını ya da giysilerini mavi ya da pembelerle donatıyoruz. 23 aya geldiklerinde çıngırakların rengini belirliyoruz. Ee, herkes böyle yapıyor diye düşünebilirsiniz. Elbette bir çok anne ve baba hiç düşünmeden “doğal” bir davranış gibi bu tercihleri yapıyor. Edindiğimiz toplumsal değerler, aileden ve çevremizden gördüğümüz eğitim bizi etkiler. Doğal olarak da çocuğunuza seçtiğiniz oyuncakları da.

Evladımıza Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çocuğa Oyuncak Seçerken Ve Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Çocuğa Oyuncak Seçerken Ve Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
 1. Öncelikle alacağımız oyuncak çocuğumuzun yaşına, oyuncağa ilgisine ve çocuğumuzun becerisine uygun olmalı.
 2. Çocuklar oyuncakla oynarken başarısız olacakları oyuncak seçilmemelidir. Misal oyuncakta açamayacakları bir kol, çocuğa başarısızlık hissettirecektir.
 3. Bazı oyuncaklar sadece bir anlık heves içindir. Bu oyuncaklar yerine çocuğun uzun süre ilgi duyup oynayacağı oyuncaklar seçilmelidir. Örneğin lego gibi.
 4. Satın alacağınız oyuncakların sağlam olması ve dayanıklı malzemeden yapılmış olması oldukça önemlidir. Çünkü çocuklar bizim gibi eşyalarına itinalı davranmazlar.
 5. Alınacak oyuncak çok yönlü olup, çocuğunuzun hayal gücünü geliştirmelidir.
 6. Korkutucu oyuncaklardan uzak durulmalıdır.
 7. Oyuncaklar mümkün mertebe sade, köşeleri yuvarlak olmalı, sivri, delici kısım veya uçları olmamalıdır.
 8. Çocuğunuzun gücünün yeteceği oyuncak almalısınız. Bazı oyuncaklarda çekme, açma işlemini çocukların güce yetmeyeceği için, çocuğunuz oyuncakla oynayamayacaktır.
 9. Kız çocuğunuz için alacağınız oyuncakla, erkek çocuğunuza alacağınız oyuncak seçimini dikkatle yapmalısınız.
 10. Bilinmeyene markalı oyuncaklardan uzak durmalısınız.
 11. Alınacak oyuncak, çocuğunuzun sağlıklı gelişimine katkı sağlamalıdır.
 12. Satın alacağınız oyuncak, çocuğun gelişimi için kullanışlı özelliklere uygun olmalı ve çocuğu yaratıcılığını sınırlandırmamalıdır.
 13. Çocuğunuza sadece tek başına değil arkadaşlarıyla da oynayabileceği oyuncaklar da almalısınız.
 14. Alacağınız oyuncaklar çocuğunuzu sağlığı için tehdit etmeyecek özelliklere sahip olmalı, özellikle kalitesiz oyuncaklardan uzak durulmalıdır.
 15. Oyuncak alırken ahşap oyuncaklar da tercihleriniz arasında olmalıdır.

Hangi oyuncakla oynadığı önemli değil!

Oysa bilinmesi gereken, oyunun ve onun vazgeçilmez parçası olan oyuncakların çocuğun gelişimi üzerindeki etkisidir hangi oyuncağı oynadığı değil. İlk aylarda minik bebeğiniz, oyuncağın sesinden renginden veya dokusundan etkilenir. Bu oyuncağın bir araba veya bebek olması onu çok da ilgilendirmez. Büyük ihtimalle bu ayırımın farkında bile değildir. Ama yaşı ilerledikçe kadın erkek arasındaki ayırımı fark etmeye başlar. Gördüğü şeyleri taklit ederken annesinin ve babasının farklı uğraşlarını izler. Sizin ona sunduğunuz oyuncakları, yeni yaşamında gözlemlediği olay ve imgelerle karşılaştırarak kabul eder veya etmez.

Sizde toplumun çizdiği sınırlar çerçevesinde bebeğinize cinsiyetine ve toplumsal kimliğine uygun oyuncaklar sunarsınız. Ancak bazen çocuğunuz için en doğrusunu seçmekte zorlanabilirsiniz. Bazen bastırılmış istekleriniz ortaya çıkar. Bir doktor oyuncağı almış olarak bulursunuz kendinizi. Bazen yaşı uygun olmasa da beraber oynayacağınız, ki çoğu zaman çocuğunuz seyirci kalacaktır, uzaktan kumandalı bir yarış arabasını hediye edersiniz. Hatta oyuncağına önem vermiyor diye kızıp “Benim hiç böyle arabam olmadı” diye hayıflanabilirsiniz. Çocuğunuzun cinsiyetinin oyuncak seçiminde etkili olduğu bir gerçek. Ancak farklı oyuncaklara yönelmesi konusunda zorlayıcı olmamak da gerekiyor.

Uzmanlar bu konuda şu açıklamalarda bulunuyor; ” Erken gelişim yıllarında cinsiyete göre bir ayırım vardır oyunda. Kız çocukları bebekleriyle oynamayı yeğlerken, erkek çocukları top, kamyon, silah gibi oyuncaklarla oynamayı yeğliyorlar. Tabi ki toplumun cinsel kimliğe uygun atfettiği bir takım değerler, kalıplar var. Yakın çevresinde kendi cinsiyetindeki arkadaşlarının top, kamyon gibi oyuncaklarla oynadığını gören erkek çocuğu arkadaşlarının oynadıklarıyla oynamayı yeğliyor.

Bir erkek çocuğun bebeklerle oynaması sakıncalı değil ama ısrarlı bir şekilde bebeklerle oynaması konusunda yönlendirilirse, sağlıksız sonuçlar alınması kuvvetle muhtemeldir. Çünkü böyle davranarak çocuğun cinsel kimliğinin sınırlarını zorlamış oluyoruz. Sonuçta çocukların cinsel kimliklerine uygun oyunlar oynamaları gerekmiyor ancak tersine bir duruma zorlamanın da anlamı yok. Bizler toplum ve çevre olarak çocukların cinsel kimliğine uygun bir tutum geliştirmek zorundayız. Uygun davranışlar içinde olmalıyız ki çocuk da cinsel kimliğine uygun tepkiler verebilsin.”

Bütün anne babaların çocukları için istedikleri sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yaşam. Bu yaşamın temelleri küçük yaşlarda atılıyor. Minik bebeğinize sunduğunuz uyarıcılar ne kadar çeşitli ve zenginse, onunla geçirdiğiniz “paylaşılmış saatler” ne kadar çoksa bebeğiniz için o kadar çok şey yapmış oluyorsunuz.

Çocuğunuza oyuncak seçerken kendinizi ve onu sınırlamayın. Onun zeka ve motor gelişimini hızlandıracak oyuncakları tercih edebilirsiniz. Bugün bütün oyuncakçılarda legolardan oyun küplerine, bebeklerden doktor setlerine kadar çok çeşitli oyuncaklar var. “Kızım bebeğiyle değil, tamir setiyle oynuyor.” diye kendinizi strese sokmanıza gerek yok. Birçok uzman çocukların oyuncak seçiminde ailelerin sınırlama getirmesine karşı çıkıyor.

Oyuncak Zekasını Etkiliyor

Çocuğun önemli bir uğraşı olan oyunun gerçekleşmesinde oyuncakların rolünün önemli olduğunu belirten uzmanlar, oyun ve oyuncağın birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini söylüyorlar. Çocuk dış dünyayı oyuncakları yardımıyla tanımaya çalışıyor. Oyuncaklar zekayı, duyuları ve duyguları uyaran, çocuğun hayal gücünü ve yaratıcılığı geliştiren, bedensel sosyal ve ruhsal gelişimini destekleyen önemli araç ve gereçler.

Bu oyuncaklardan bazıları çocuğun oyunu yönlendirmesini sağlıyor. Örneğin bebekler, evcilik malzemeleri, bebek giysileri oyunda çocuğun hayal gücünü etkileyerek oyunu yönlendirmesini sağlıyor. Bazıları ise oyunun kendisi oluyor. Bloklar, legolar, yapbozlar gibi. Çocuğun yaratıcılığını geliştiriyorlar. Önemli olan, bizim önyargılarımızın çocuklarımızın önünde bir engel yaratmaması.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu