Çocuk

Çocuğa Öğrenme Nasıl Sevdirilir?

Çocuğunuzun öğrenmeyi sevmesi ve öğrenmeye karşı istekli olması sizin elinizdedir. Çocuğun zekası, yetenekleri, kalıtım sonucu gelişir. Yeteneklerin çocukta ne derecede gelişeceği anne ve babasından aldığı genlere bağlıdır. Okula başlamadan önce çocuğun beyninde birtakım bilgiler oluşur ya da oluşmaz.

Öğrenme, ömür boyu devam eder. Bebekler oyun yoluyla öğrenir, bu o kadar doğaldır ki, anne babalar bunu fark etmezler bile. Ses, renk, dokunma gibi uyarıcılar bebeğin beyin gelişimini etkiler. Bunun sonucunda beyin hiç durmadan çalışır. Görme, hissetme, duyma, dokunma öğrenmeyi gerçekleştirir. 6 – 7 yıl sonra öğrenme çocuğun isteğine kalmıştır, bebeklik döneminde ise bu bir zorunluktan ibarettir.

Bebekler doğarken, yetişkinlerin onları anlamasını sağlayan birtakım yeteneklerle doğmuştur. Kendisiyle konuşan bir kişiye döner, gülümser, sesler çıkarır, kendisine gösterilen ilgiye olumlu tepkiler verir. Annesi ve babasıyla oynadığı oyunlarla, örneğin gülümsediğinde sevindiklerini, bakışları mutsuz olduğunda onunla ilgilendikleri gibi birtakım sonuçlara varabilir.

Beyin hiçbir yaşta bu kadar hızla gelişim göstermez. Yaklaşık olarak 19. haftada bebeğin hafızası gelişmeye başlar. Bebek, artık herhangi bir oyuncak değil, belli birini ister. 6 aylık bir bebek uzak ve yakın kavramını, çıkardığı seslerle iletişim kurabildiğini öğrenmeye başlar. Birkaç ay sonra da beyni sistemleşmeye başlar. “Havhav” seslerinin köpeği ifade ettiğini bilir.

1 yaşında ise belirli davranışların belli bir düzen içerisinde yapıldığını keşfeder. Örneğin, yemek yiyebilmek için ilk önce kaşığın tutulması gerektiğini, tabağa yaklaştırılıp doldurulduğunu sonra da ağıza götürülüp yenildiğini bilir.

Çocuk beyninin, dışarıdan aldığı bilgileri değerlendirebilmesi, yapılaştırabilmesi ve sistemleştirebilmesi için zamana ihtiyacı vardır. Bu nedenle uykunun onları için çok büyük bir önemi vardır. Çocuk yaklaşık olarak günde 10 – 16 saat uyumalı ki, dışarıdan aldığı yeni uyarıcılarla eskileri arasında bir bağlantı kurabilsin ve onları sınıflandırabilsin. Bu da uyuyan bebeklerin beyin aktivitelerini açıklar. Çocukların bunu yapabilmesi için gerilimli ortamlardan uzak olması gerekir. Heyecan ve korku, çocuğun ruhsal kapasitesini kısıtlar.

Çocuğunuz hangi öğrenme grubuna dahil?

Öğrenmede birçok öğe kullanılır. Göme, duyma, bazen dokunma, koku ve tat duyusu da buna katılır. Bu duyumlar, çocuğa göre farklılık gösterir. Bazı çocuklar duyma, bazıları da görme yoluyla daha kolay öğrenebilirler.

Hareketle öğrenme: Bu gruba alt olan çocuklar çok aktiftirler. Eğer hareket edemezlerse, elleriyle konuşurlar. Anlatılan konu demonstrasyon yoluyla çocuğa iletilirse, konuyu kavraması daha kolay olur.

Dinleyerek öğrenme: Bazı çocuklar dinleyerek öğrenir. Bu çocukların kelime hazinesi oldukça zengindir. İsimleri kolayca akılda tutarlar. Aşın gürültü, fısıltı konsantrasyonlarını bozar. Bu nedenle ödevlerini yaparken sessiz bir ortamın sağlanmasına özen gösterilmelidir.

Görerek öğrenme: Bu çocuklar izleyerek, resimle ve yazıyla daha kolay öğrenirler. Görsel yöntemle konuyu daha kolay akılda tutarlar, Çalışma mekanları ve masaları düzenli olmalıdır, aksi takdirde dikkatleri dağılır.

Çocuğa öğrenmeyi sevdirirken anne ve babalar neler yapmalı?

 • Bebeği teşvik etmeliler. Bütün duyu organlarına hitap edecek ve zarar vermeyecek araçlar bulmalılar. Örneğin; oyuncak saatler, ayıcıklar gibi. Anne ve babalar Bunu yaparken fazla abartmamalılar, yoksa çocuğun kafası ve dışarıdan gelen uyarıcılar birbirine karışır.
 • Aile, çocuk için en önemli kaynaktır. Sesleri, yüzleri, bedenleri, dokunuşları ve davranışları onlar için çok şey ifade eder. Bu nedenle sık sık birlikte vakit geçirmelidirler.
 • Kısa bir ara vermek: Çocuklar ilgilerini kaybettiklerinde, kendilerini toparlayabilmeleri için kısa bir ara verilmelidir. Çocuk yeni bir şeyi keşfederken ya da oyun oynarken rahatsız edilmemelidir.

Cesaretli olun!

Güven ve hakimiyet duygusu özellikle içe dönük ve iletişim kurmakta zorlanan çocuklarda geliştirilmelidir. Bunun nedeni psikolojik bozukluklar ya da zor bir doğum olabilir. Anne, çocuğun kendine olan güvenini kazanması için onunla sürekli ilgilenmeli ve temas halinde olmalıdır. Birçok anne, ilk çocuğunda onun eğitimi konusunda çelişkiler yaşar ve ne yapması gerektiği konusunda emin olamaz. Böyle durumlarda uzman kişilerden, ailesinden ve arkadaşlarından destek almalıdır.

Çocuğunuza Öğrenmeyi Sevdirirken Nasıl İletişim Kurabilirsiniz?

 • Çocuğunuzla konuşurken sakin, yumuşak ve anlaşılır olmalı, kısa cümleler kullanmalısınız. Ayrıca cümlelerinizi sık sık tekrarlamalısınız.
 • Fırsat buldukça çocuğunuzla konuşmalısınız. Ona bir şeyler öğretebilmek için gün içinde karşılaştığınız olayları aktarın. Alışveriş esnasında aldığınız malzemelerin ismini çocuğunuzun duyabileceği şekilde söyleyin. 3 – 4 yaşındaki çocuklar yumurta ya da ekmeğin nasıl oluştuğunu anlayabilirler. Ayrıca anne ve babalar hangi davranışların iyi ve kötü olduğunu da günlük hayattan örnek vererek açıklayabilirler. Anne ve babasında gördüklerini ve duyduklarını çocuk da tekrarlayacağından çok dikkatli olunmalıdır.
 • Çocuğunuza yaratıcı olması ve tecrübeler edinmesi için fırsat tanımalısınız. Bunun için öğretici oyunlar dışında yaprak, kestane gibi doğal materyaller de kullanabilirsiniz. Birlikte çamurla çeşitli şekiller yapabilirsiniz.
 • Çocuğunuzun ilgi alanının geliştirin. Sevmediği oyunlar ya da etkinlikler de olsa katılmasını sağlayın. iki yaşındaki çocuğunuz bardaktan su içemezse ya da 6 yaşındaki oğlunuz düğmelerini ilikleyemediği için manto giymek istemezse, onunla bol bol becerilerini geliştirecek alıştırmalar yapmalısınız.
 • Gününü planlamasını öğretin. Uyandığında elini yüzünü yıkaması, giyinmesi kahvaltı yapması ve dişlerini fırçalaması gerektiğini bilmeli. Bunlar, ileride okula başladığında ona yardımcı olacak ayrıntılardır. Çocuk odasını toplamalı ve çantasını hazırlamalıdır. Ona birtakım alışkanlıklar kazandırmaya çalışırken hepsini birden öğretmeye kalkışmayın, çünkü çocuk yeni bir şeyler öğrenirken, eski bilgilerini unutabilir.

Uyarılmanın önemi

Yeni doğan bir bebek yaklaşık olarak 100 milyar beyin hücresiyle dünyaya gelir. Bu nöronlar zamanla birbiriyle kaynaşıp bilgi alış verişi İçin hazır hale gelecektir, Her gülümseme ve ses çocuğun beynini geliştirecektir, Bu nedenle beyin sürekli uyarılmalıdır. Eğer yeterince uyarılamazsa, çocuğun bazı becerileri gelişemez.

Oyun çağından okul çağına

Okuldaki ilk günden itibaren öğrenmek zorunluluk haline dönüşecektir. Bunu kolaylaştırmak için:

 • Okul ve yemekten sonra çocuğunuza 1 – 2 saat dinlenmesi, oynaması ve temiz hava alabilmesi için izin vermelisiniz.
 • Çocuğunuz için zor ve yeni olan uğraşlara öncelik tanımalısınız.
 • Çocuğunuz ödevini yapmakta zorlanırsa, ona yardım edin. Örneğin, harfleri veya rakamları renkli kalemlerle çizin ya da çamurla şekillendirin. Bu da yardımcı olmazsa öğretmeniyle konuşun.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu