Çocuk

Çocuğa Hayır Demeyi Nasıl Öğretebilirim?

Bazı çocuklar genellikle “hayır” sözünü “evet” olarak algılıyor, çünkü yapmaması gereken davranıştan uzaklaşacağına daha da yaklaşıyor. İşte böyle durumlarda anne baba çoğu kez bocalamaya başlıyor. Çünkü çocuklarının ne kadar güçlü olduğunu fark ediyorlar. Ve kendi kendilerine çocuklarının “hayır” sözünün nasıl gerçekten “hayır” anlamına geldiğini öğreneceğini soruyorlar.

Çocuk iki yaşına geldiğinde eğitiminde gündeme gelen en önemli soru işte bu sorudur. Anne babayı üzen bu konuya, oyun oynayarak çözüm getirilebilir. Ve her oyunda olduğu gibi burada da kurallar olmalıdır.

Çocuğunuzun dokunmasını istemediğiniz tüm eşyaları ortadan kaldırın. Bu sayede yasak koymaktan da kurtulmuş olursunuz: Çünkü çok fazla yasak çocuğu güvensizleştirir ve böylece keşfetme dürtüsünü gerçekleştirme cesaretini yitirir. Ve yeni deneyimler edinmesi engellenmiş olur. Bir de “hayır” enflasyonunun olmamasına özen göstermelisiniz, çünkü bu kelime sürekli tekrarlanırsa, etkisini yitirir.

“Hayır” kelimesinin gücü çocuğun yüzüne bakılarak söylendiğinde daha da artar. Sesinizin yüksekliği değil, kararlı olması önemlidir. Bu nedenle “hayır!” sözünü aynı burada yazdığımız gibi ünlemle kullanın.

Sonra çocuğunuzun tepkisini görmek için biraz bekleyin.

Durumun el verdiği ölçüde biraz ara vererek çocuğunuza hareket özgürlüğü tanıyın. Ve ne pahasına olursa olsun, sözünüzü geçirmeye çalışmaktan da vazgeçin. Örneğin, “hayır” demiş olmanıza rağmen çocuğunuz yine de kaçıyorsa, siz de bu durumu oyuna çevirerek onu yakalamaya çalışabilirsiniz. Bu oyunun sonunda çocuğunuz sizin ona öğretmeye çalıştığınız konuları öğrenmeye daha açık olacaktır.

Küçük çocukların dünyasında ilgilerini sürekli çeken yenilikler vardır. Bir de yeni öğrendikleri şeyleri hemen akıllarında tutamazlar. Bu yüzden “hayır” sözünü bir yerine birkaç kez tekrarlayın. Fakat çok fazla olmamasına dikkat edin.

Önemli olan bir diğer nokta da çocuğun, sizin koyduğunuz yasağın neye yönelik olduğunu anlamasıdır. Söylediğiniz “hayır”, gazeteyi alma mı? Yoksa akvaryuma gitme mi? Ya da anne baba kızgın olduğu için onlara bakma anlamına mı geliyor? Belki de “gülme!” anlamındadır.

Unutmamanız gereken bir diğer nokta ise, çocuğun ne demek istediğinizi kolaylıkla anlayamamasıdır. Bu nedenle çocuğunuza yüzde 100 anlaşılır açıklamalar yapın. “Söz dinleme” kelimesi son yıllarda demode olmaya başladı. Fakat böyle olması pek doğru değildir. Çünkü çocukların belli sınırlara ihtiyaçları vardır. Ama bu sınırlar ancak gerçekten gerekli olduğu zaman ve yere konmalıdır. Çocuk eğitiminde “sınır koymak”, “sevgi” ile bağlantılıdır.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu