Çocuk

Çocuğa Harçlık Nasıl Verilmeli? Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuklar için cep harçlığı, benliğini aramaya başlayan küçük insanların ilk maddi dayanağıdır. Bu konuda anne-babalara önemli görevler düştüğü bir gerçektir. Harçlık, ilkokuldan başlayarak genellikle her hafta çocuğa verilen belirli miktarda bir paradır. Amaç, çocuğun istekleriyle parasını oranlı bir şekilde kullanmaya küçük yaşta alışmasını sağlamak, onu tutumlu olmaya yöneltirken, bir yandan da cebindeki paraya göre, istediğini kendi başına satın alma bağımsızlığını kazandırmaktır.

Ne çalışkan çocuk!” diye övdüğünüz küçük eğer 11-12 yaşlarında ise, büyük bir olasılıkla onun okuldaki başarısını, çabalarını düşünürsünüz, değil mi? Haklısınız: Bu çağda bir çocuk için ilk plânda bu nitelik akla gelir, ama okul dışında da çalışkanlıklarıyla sivrilenler vardır. Örneğin boş zamanlarını değerlendirmek ve anne-babasının verdiği harçlığı yeterli görmeyerek, ya da aile bütçesine katkıda bulunmak gerektiğini hissederek küçük işlerde çalışanlar gibi.

Çocuğa Harçlığı İle İdare Etmesini Öğretmek

Harçlık alan çocukların bir kısmı, kendine bir düzen kurup, öteki harçlığa kadar bu parayı idare ederken, bir kısmı da harçlığı aldığı gün bitirerek para için yine anne-babaya yanaşır. Bazı çocukların harçlıklarından belli bir miktarı, özel bazı şeyleri almak için biriktirdiği görülür. Örneğin, erkek çocuklar vitrinde gördükleri bir futbol topu için harçlıklarının bir kısmını bir köşeye ayırırken, kız çocukları da hayran kaldıkları san saçlı taş bebek için para biriktirirler.

Harçlıkları kendilerine yetmeyen çocuklar, ek olarak nasıl para kazanabilirler?

Aslında bizde çocukların para kazanmak için çalışmalarına pek göz yumulmaz. Erkek çocukların otomobil camı silmek, gazete satmak gibi girişimleri dahi hoş karşılanmaz. Veya bunun için ailenin gerçekten muhtaç durumda olması gerekir. Kız çocuklarının çalışma olanakları ise çok daha kısıtlıdır.

Bu tür ek işler çocukta yardım duygusunu geliştireceği gibi, küçük yaşta parasıyla ihtiyaçlarını dengelemeyi de öğretebilir.

Fakat bu çabalar bazen istenenden aksi bir sonuca da varabilir. Çocuğun harçlığı yetmediği için ek bir işte çalışması ile okulda başarısızlık durumu, aşırı yorgunluk ve bezginlik hali ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda anne-babanın görevi, çocuğun okul dışındaki her türlü çalışmasına bir son vermek ve çok gerekiyorsa, imkân varsa, harçlığına bir miktar zam yapmaktır.

Bu arada akla bir soru geliyor: Çocukların harçlıklarına onlara ev içinde bazı işler yaratarak katkıda bulunmak yararlı mıdır?

Pedagoglar, buna olumlu cevap veremiyorlar. Ev içinde karşılıklı her yardımlaşma, zaten doğal aile içi görev ve kurallardandır. Yani bir diğer deyişle, aile töresidir. Bunun karşılığında para almak, çocuğun vicdanını, bilinçaltından da olsa rahatsız edebilir.

Öyleyse en iyisi harçlığı takviye edecek işlerin, ev dışında yaptırılmasıdır. Ancak hemen sakıncaları gözden asla uzak tutulmamalı, anne-baba ölçülü olup, dengeyi daima kontrol edebilmelidir.

Elbette çocuğun aldığı harçlıkla idare etmeyi alışkanlık haline getirmesi, her anne-babanın ideali olmalıdır.

Aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu