Çocuk

Çocuğa Güven Duygusu Nasıl Kazandırılır?

Doğru bir atmosferde büyüyen çocuklar çevrelerine karşı çok daha ilgili ve dikkatlidir. İkili ilişkilerin temelinde hep güven duygusu yatar. Anneyle çocuk arasında, babayla anne arasında, kardeşle abla arasında eğer güzel bir ilişki varsa kaynağı mutlaka sağlam bir güven duygusudur. Peki, nedir güven, çocukluktan itibaren tohumları nasıl serpiştirilebilir?

  • Güven; bebeğin annesi odadan çıkarken onun geri döneceğini bilmesidir. (Çünkü mutfaktan gelen sesini duyabilir)
  • Güven; 2 yaşındaki bir bebeğin kendisini hoplatmalarına izin vermesidir. Çünkü kendisine zarar verilmeyeceğini bilir.
  • Güven; 4 yaşındaki bir çocuğun kazayla gece altına kaçırdığının babası tarafından kimseye anlatılmayacağını bilmesidir.
  • Güven; 9 yaşındaki bir erkek çocuğun sınıfta beğendiği bir kız arkadaşından annesine söz edebilmesidir.

Çocuğunuza  Güven Kazandırmak İçin Ona İlgili Olduğunuzu Hissettirin

Güven duygusu dozunda olduğu takdirde çok olumlu bir duygudur. Ancak aile – çocuk ilişkisinde güven duygusunun dozu iyi ayarlanmazsa, kendine güvensiz, tek başına bir şey yapamayan çocuklarla karşılaşmak kaçınılmaz olur. 4 – 5 yaşlarında iki arkadaş düşünün; oyun oynuyorlar. Biri kendi kendine oyunu devam ettirebilirken, diğeri oyun sırasında sürekli annesini çağırarak, yardımını istiyor. Belki bebeğinin giysisini giydirmesi, belki de oyuncak mutfağını yerleştirmesi için…

Çocuk her ihtiyaç duyduğunda anne ya da babayı karşısında bulabiliyor, onların dikkatini kendisine çekerek, yaptıkları işi bıraktırabiliyorsa, bu durum zamanla onun başarısını etkileyen olumsuz bir etken haline gelir.

Çocuğunuza  Güven Kazandırmak İçin Ona Tam Olarak Güven Hissi Verin

Böylesine kuşkusuz bir güven duygusu çocuk gelişiminde pozitif etkiler yaratır. Anne babasının yarattığı güven dolu bir ortamda yetişen çocuklar, birçok alanda diğer çocuklara oranla daha başarılı olurlar. Bu aşamada göze çarpan iki nokta vardır:

Anne babasına tam olarak güvenebileceğini bilen çocuklarda ilgi alanlarını genişletme ve geliştirme becerisi çok daha güçlüdür. Bu çocuklar öğrenmeye daha açık ve yenilikçidirler. Anne ve babasına sonsuz bir güven duygusu içinde olan çocuklar, ilgilendikleri alana dikkatlerini daha iyi verebilirler. Oysa güvensiz, korku dolu bir ortamda yaşamak zorunda kalan çocukların gelişimi yavaşlar. Böyle bir durumun oluşması çok doğaldır, çünkü enerjilerinin büyük bir bölümü korkularıyla tükenir, böylelikle oyuna, ve yaratıcılığa zaman ayıramazlar. Ne yazık ki korku, her zaman insanın dikkatini dağıtır.

Çocuğunuza  Güven Kazandırmak İçin Ona Seni Sürekli Gözlemliyorum ve Yanındayım Hissi Aşılayın

Sayılan tüm bu noktalar birçok alana etki ederler: İlgi geliştirme ve dikkatini toplayabilme yetenekleri, çocuğun düşünsel gelişiminin en iyi şekilde tamamlanmasında olduğu kadar, okuldaki ve doğal olarak mesleki yaşamındaki başarı için, gerekli olan önemli koşullardır.

Ne yazık ki, küçük çocukları güvensizliğe itecek birçok neden bulunur ve biz büyükler de bunları sıkça kullanırız. Bu atmosfer çoğu zaman düşünülmeden veya rahatımız doğrultusunda gerçekleşir. Belki de daha mükemmeline sinirlerimiz elvermediği, hatta çoğu zaman koşullar öyle zorladığı için. Kuşkusuz tüm anne ve babalar için en doğrusu yukarıda da anlatıldığı gibi; çocuğun anneye ve babaya gereksinim duyduğu her an, onları yanında bulabilmesi ve onunla ilgilendiklerini bilmesidir. Ancak bu şekilde çocuğa güven duygusu verilebilir.

Böylece tüm çocukların gereksinim duyduğu ilgi ve şefkat, çocuğun zorlaması olmadan verilmiş olur. Çocuk, istediği her an annesinin yanında olduğunun bilincine vardığı için, gün geçtikçe ona daha az ihtiyaç duyar. Bu durum anne için oldukça güçtür, fakat anne uzaklaşmaya izin verir ve çocuğunu yine eskisi gibi kucağında istese bile, bu isteğini yerine getirmek için onu kandırmaya çalışmaz.

Çocukta Güven Kazanmanın Sırrı

O halde, çocukta güveni kazanmanın sırrı, çocuğun gereksinimlerini doğru zamanda ve doğru ölçüde, gönüllü olarak yerine getirmektir. Çocuk, asla bunlara ulaşabilmesi için bir mücadeleye zorlanmamalıdır. Bu çok önemli bir koşuldur. Bunun dışında önemli sayılabilecek başka koşullar da bulunmaktadır. Örneğin, anne ve babanın çocuğa karşı her zaman tutarlı bir tavır içinde bulunması. Çocuklar, hangi durumlarda neyle karşılaşabileceklerini kestirebilmeliler. Anne ve babanın daha önce belli bir duruma karşı vermiş olduğu tepkiyi daha sonra farklı bir şekilde vermesi, çocuğu tedirgin eder. İşte bu tedirginlik, güven duygusunun baş düşmanıdır. Yeni doğmuş bir bebeğe bile güven tohumları serpilebilir. Bilinen bir örnektir; çocuklar çok ağlar. Ağlayan bebek, annesinin ya sinirli ya da anlayışlı tepkisiyle karşılaşır. Bu durum onda yeşeren güven duygusunu olumlu ya da olumsuz etkiler.

Çocuğunuza  Güven Kazandırmak İçin Onu Anladığınızı Gösterin 

Bebeğe verilen sinirli tepki, ”Seni anlamıyorum, böyle ağladığın sürece ne istediğini bilemem. Bana öyle geliyor ki, sen beni sinirlendirme çabasındasın.” anlamını taşır. Annenin, bu ağlayışı şefkatle karşılamasının anlamı ise şu olacaktır: “Bir sorunun olduğunun farkındayım, yoksa ağlamazdın. Sana güveniyorum ve beni sinirlendirmek istemediğinden eminim. Bu sorunun ne olduğunu elbette bulacağız ve bunun çaresine de bakacağız.” Fakat aynı zamanda anne, bebeğe bir köle anlayışıyla yaklaşmamalıdır. Sonraki her ağlayışında hemen telaşlanıp yanına koşmamalı, fakat bulunduğu odadan hemen cevap vermelidir. Örneğin, “Şimdi geliyorum” gibi. Ancak bebek sabrını kaybetmeden de gerçekten yanına gitmelidir.

Çocuğunuza  Güven Kazandırmak İçin Ona Açık ve Tutarlı Olun 

Açıklık, tutarlılık, hissetmek; tüm bunlar, çocuğun anne babaya güven duymasını sağlar. Bu da demektir ki; çocuk, anne, baba veya sorumluluğunda olduğu diğer kişilerin, o an ne ile meşgul olduğuna dikkat etmek zorunda değildir. Kendisiyle ilgilenilmeyen çocuk, merak ettiği başka şeylerle ilgilenebilir; örneğin, mutfakta bir şeyler karıştırabilir.

Güven denilen olgu iki taraflıdır. Bu yüzden çocuklarımızın bize güvenmesi kadar biz yetişkinlerin de onlara güvenmesi önemlidir. Çoğumuza bu çok zor gelir. Bunun için bahanelerimiz yeteri kadar çoktur: Çocuklar güvenimizi kötüye kullanıyor, onlar söz dinlemez, onlara güvenilmez, günlerdir odayı toplayacaklarına söz verirler fakat odaları hala karmakarışıktır.

Burada biraz düşünmek gerekir; onları sürekli kötü niyetli oldukları düşüncesiyle yargılayacağımıza, arada sırada büyümenin ne kadar zor olduğunu ve büyümenin, sorunları da birlikte getirdiğini hatırlamaya çalışmalıyız. Çocukların bize çıkardığı sorunlar, yaşlarına ve gelişimlerine paralel olan, dolayısıyla olması gereken sorunlardır. Onların sinyallerine içtenlikle kulak verilmelidir.

On aylık bir bebeğin, son günlerde elleriyle yemeğin içine dalmasının bir nedeni olabilir mi? Elbette, bunun anlamı, artık o da bir kaşıkla yemek istiyordur. Bu bebeğe artık bir kaşık verilmelidir, etrafı kirletse bile.

Çocuğunuza Ve Kendinize Güvenin.

Bir yaşındaki çocuğun, annesi yasaklamış olduğu halde, sık sık kuş kafesine yanaşmasının bir nedeni olabilir mi? Elbette, kafese her çarptığında, kuşların kanatlarını çırptığım gördükçe, bunu yeniden yapıp yapamayacağını merak ediyor. Ona güvenin, bir gün nasıl olsa öğrenecektir.

2 yaşındaki bir çocuğun, alışverişe gitmek üzereyken son anda beraber götürülmek istenmesi sırasında avazı çıktığı kadar bağırmasının bir nedeni olabilir mi? Nedeni: Ani değişiklikler onu çığırından çıkarır. Değişiklikler ona zamanında bildirilmelidir. Yakında bu ani kararların da üstesinden gelecektir. 5 yaşındaki bir çocuğun anaokulu dönüşü bitkin haline şaşırılmamalıdır. Ona güvenilmelidir. Bunun da bir nedeni var: 25 kişilik bir odada, eğiticilerin sözünü dinlemek, oynamak ve diğerlerini izlemek oldukça yorucudur. 8 yaşındaki bir çocuğun, ödevlerinin başında sadece oturmasının ve gözlerini daldırmasının bir nedeni olabilir mi? Nedenini beraberce bulabilirsiniz.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu