Çocuk

Çocuğa Bez Nasıl Bıraktırılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her çocuğun kendine ait bir gelişim çizgisi vardır. Çocuğun bezden kurtulması da bu süreç içinde, çocuğun kendisinin belirleyeceği zamanda gerçekleşir. Anne ve babaya düşen en büyük görev ise; bu dönemde ona karşı anlayışlı ve sabırlı davranmaktır.

Başlangıçta anne babaların çocuklarının tuvalet eğitimiyle pek ilgilenemezler. Ancak zamanla hazır bez masraflarının hiç de az olmadığını fark ettiklerinde ve bebek büyüdükçe alışveriş torbasını sürekli hazır bez paketleriyle doldurmaktan bıktıklarında, kirli bezlerle dolu çöp kovasından bir an önce kurtulmak isterler. Hele hele bez yıkamak zorunda kalan anneler için bu durum daha da çekilmezdir. Ancak, anne babalar bu konuda aceleci davranmamalılar, çünkü her şeyin olduğu gibi, bezden kurtulmanın da zamanı var. İşte size bebeğinizin bezden kurtulması için 10 altın İpucu.

 1. Çocuğunuz Bezi Bırakırken Ona Baskı Uygulamayın

Anne baba, sıkça şu soruyla karşılaşır: ‘Çocuğunuzun altını hala bağlıyor musunuz?’. Aslında genellikle anneler birbirlerine bu soruyu yönelterek, aralarında bir yarışma ortamı yaratır. Çoğu zaman babaanneler, teyzeler ya da yaşlı komşular, ‘Benim çocuğum daha 1 yaşındayken tuvaletini tek başına yapabiliyordu’, diyerek genç annelere baskı yapar. Oysaki bu baskılardan etkilenen annenin, çocuğa yapacağı zorlamalar olumsuz sonuçlar doğurabilir. Uzmanlar, zamanından önce tuvalet eğitimine başlanan çocukların, çok daha uzun süre altlarını ıslattıklarını söylüyor.

 1. Çocuğunuzun Bezi Bırakması İçin Doğru Zamanı Bekleyin

Tuvalet eğitimine ne zaman başlanacağına dair bir kural yoktur. Doğru zamanlama, çocuğun hem fiziksel, hem de psikolojik olarak hazır olmasına bağlıdır. 12. aya kadar hiçbir çocuk mesane ve bağırsaklarını istemli olarak kontrol edemez. 12. – 18. aylarda ise çok azı kontrol edebilir. Birçok çocuk 18. – 24. aylarda tuvalet eğitimi için hazır olabilir. Bazı çocuklar ise 30. aya kadar eğitilemez.

Tıpkı emekleme, yürüme ve konuşmada olduğu gibi, her çocuğun farklı bir gelişim süreci vardır. Bazı çocuklar 2 yaşında, bazıları ise 4 yaşında tuvalet eğitimini tamamlayabilir. Araştırmalar, annesi tarafından sıklıkla ve zorla oturağa oturtulan, gece tuvaletini yapması için uyandırılan çocukların, ortalama 28 aylıkken bezi bıraktıklarını göstermiştir. Bu araştırmaların asıl ilginç yanı ise, hiçbir eğitim almadan, yalnızca kardeşinin ya da anne babasının tuvalette ne yaptığını gözlemleyen çocukların da kendiliğinden bez alışkanlığını terk etmeleridir.

 1. Çocuğunuzun Bezi Bırakabileceğini Anlamak İçin Onu Gözlemleyin

Çocuğunuzun tuvalet eğitimi için hazır olup olmadığını şu noktalara dikkat ederek anlayabilirsiniz:

 • Altı gündüzleri 2 saatten daha uzun süre ve uyandığında kuru kalıyorsa.
 • Bağırsak hareketleri düzenli ve günün belirli saatlerinde gerçekleşiyorsa.
 • Yüz ifadesi, hareketleri ya da konuşmasıyla, tuvaletinin geldiğini hemen belli ediyorsa.
 • Basit emirleri yerine getirebiliyorsa.
 • Tuvalete gidip geri gelebiliyor, soyunabiliyor ve giyinebiliyorsa.
 • Kirli bezden rahatsız olup, altının değiştirilmesini istiyorsa.
 • Oturak ya da tuvaleti kullanma isteği içindeyse.
 • Külot giymeyi istiyorsa.
 • Sizin ya da eşinizin ve büyük kardeşlerinin peşi sıra tuvalete giderek, orada ne yaptığınızla ilgileniyorsa. Bazı çocuklar, büyüklerin bezlenmediklerini fark ettiklerinde bezlenmeyi istemezler.
 1. Çocuğunuzun Gelişim Sürecini Dikkatli İzleyin

Çocuğunuz yukarıda kısaca değindiğimiz belirtileri göstermeden önce belli bir gelişim sürecinden geçmiş olmalı:

 • Bağırsak – mesane sinir ve kaslarını kontrol edebilmeli. Bu gelişme de ancak 18. aydan itibaren gerçekleşir. Daha önceki aylarda bezler sıkça değiştirilmelidir.
 • Çocuğunuz bağırsağındaki basınçla, karnındaki gurultuları birbirinden ayır edebilmeli. Ayrıca tuvalete ya da oturağa yetişebilmesi için zaman duygusunun da gelişmesi gerekir.
 • Onu, niçin tuvalete gitmesi gerektiği konusunda bilinçlendirmelisiniz. Konuşarak, tuvalete gitmeyi ona cazip bir hale getirmek mümkün.

Çocuğunuz, bu şartlar gerçekleşmeden bezden kurtulamaz. Bu nedenle tuvalet eğitimine erken başlayan anneler, umduklarını bulamazlar. Altını ıslatan okul çağı çocuklarında yapılan araştırmalar, bu çocukların çoğunun 18. aydan önce, anneleri tarafından zorla oturağa alıştırılmaya çalışıldığını göstermiştir. Altını ıslatmayan çocukların ise 2 yaşından sonra kendiliğinden oturak alışkanlığını kazandıkları gözlenmiştir.

 1. Çocuğunuz Bezi Bırakırken Sabırlı Olun

Her anne baba, diğer anne babalardan, onların çocuklarının, daha yürümeden tuvalet eğitimini tamamladığını duymuştur. Başarılı bir eğitim ve erken gelişme olarak algılanan bu olay, aslında geçicidir. Bu, sadece anne babanın, çocuğun ritmini gözlediğinin ve onu kontrol edebildiğinin belirtisidir.

Çocuğun oturağı kullanabilmesi, bağırsaklarını istemli kullandığı anlamına gelmez. Zaten çocuk belli bir yaşa gelmeden oturak ve bez ayrımı yapamaz. Çocukların, bezden kurtulabilmek için ilgi, sevgi, sabır ve anlayışa ihtiyaçları vardır.

Çocuğunuz, bazen oyunu yarıda bırakamadığından altını ıslatabilir. Böyle durumlarda ona anlayış göstermeli ve sabırlı olmalısınız.

 1. Çocuğunuz Bezi Bırakırken Tuvaletin Kapısını Açık Bırakın

Çocuk gelişiminde taklitlerin önemli bir rolü vardır. Bu nedenle tuvalete gittiğinizde kapıyı açık bırakın. Böylece çocuğunuz tuvaletin niçin ve nasıl kullanıldığını daha kolay anlayabilir.

 1. Çocuğunuz Bezi Bırakırken Seçimi O Yapmalı

Bazı çocuklar tuvalet eğitimine oturakla başlamayı tercih eder. Çünkü çocuklar bu şekilde dışkısını görebilir. Anne babanın, “bu artıkların hiçbir işe yaramadığını ve vücuttan mutlaka atılmaları” gerektiğini açıklaması, çocuğun oturağı daha kolay kabullenmesini sağlar. Oturağın avantajlarından biri, çocuğun rahatça oturabileceği bir yükseklikte olması ve dolayısıyla düşme tehlikesi taşımamasıdır.

Bazı çocuklar da, tıpkı yetişkinler gibi tuvaleti kullanmayı tercih edebilir. Bu durumda klozet üzerine yerleştirilen küçük plastik kapaklar, kaza olasılığını azaltır.

 1. Çocuğunuz Bezi Bırakırken Onu Fazla Giydirmeyin

Çocuğun kendi kendine tuvalete gidebilmesi için giysilerinin kolay çıkarılabilir olması gerekir. Bahçıvan pantolonlar, çok düğmeli giysiler ve külotlu çoraplar onun tek başına soyunmasını güçleştireceğinden, altına kaçırmasına neden olabilir.

 1. Çocuğunuz Bezi Bırakırken Onu Anlamaya Çalışın

Fiziksel özelliklerin yanı sıra çocuğunuzun psikolojik olarak da eğitime hazır olması gerekir. Çocuğunuz, tuvalet eğitimini kendisi istemeli ve buna uyum göstermelidir. Korkar ya da itiraz ederse, tuvalet eğitimi bir süre ertelenmelidir. Ayrıca evdeki stres de tuvalet eğitimini olumsuz etkiler. Aşağıdaki durumlarda, tuvalet eğitimi belli bir süre ertelenmelidir.

 • Aile yeni taşınmış ya da taşınacaksa.
 • Yeni kardeş doğmuşsa veya birkaç hafta içinde doğması bekleniyorsa.
 • Evde ölüm, ağır hastalık, anne baba ayrılığı gibi ciddi ve üzüntüye neden olan olaylar varsa.
 1. Çocuğunuz Bezi Bırakırken Güzel Bir Düzen Kurun

Çocuğun tuvaletini yapabilmesi için belli saatler ayarlayın. Örneğin, evden ayrılmadan ya da öğle uykusundan önce tuvaletini yapması konusunda onu alıştırın. Kısa bir süre sonra çocuğunuz hatırlatmanıza gerek kalmadan tuvalet alışkanlığını kazanacaktır. Ayrıca tuvaletini yapacağı ortamın sessiz olmasına özen gösterin. Ne de olsa biz yetişkinler de rahatsız edilmekten hoşlanmayız.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu