in

Buluğ Çağının Getirdiği Sıkıntılara Çözüm Önerileri

Gönderi paylaş:

Bu çağın sıkıntılarını tamamen ortadan kaldırmak imkânsızdır. Ama en az sıkıntıyla atlatılabilmesi için başvurulacak bazı yöntemler bulunabilir. Bunların neler olduğunu bilmekte sonsuz yarar var.

Bilimsel araştırmalara göre 13-14 yaşlarındaki çocuklar arasında, öğrenim hayatlarında çeşitli zorluklarla karşılaşanların sayısı bir hayli kabarıktır. Bu çağdaki çocukların öğrenebilme (alma) kapasitelerinin, öncekinden %. 10 – 15 oranında düşük olduğunu araştırmalar ortaya koymuştur. Hatta bu yaşa kadar çok iyi okuyan çocukların bile, karnelerinin zayıflarla dolu olduğu görülebilir.

Buluğ çağının getirdiği sıkıntıları tamamen ortadan kaldırmak imkânsızdır. Ama anneler – babalar biraz çaba gösterirlerse, bu çağı en az sıkıntıyla atlatmak da mümkündür.

Bilim Açısından

13-14 yaşlarında görülen başkaldırma, aslında olağandır. Zaten buluğ çağı, otoriteye karşı isyan, az veya çok, her baskıya itirazla başlar. Fakat bunu en az zararla geçiştirmeye yardım edecek çeşitli yol ve çareler vardır. Önemli olan, isyanın dozunu ve sınırlarını, öğrenimi engellemeyecek şekilde ayarlamaktır.

Bizim Öğüdümüz

Anne – baba ve bu devrede özellikle bir noktada dikkatli olmalıdırlar. Çocuklarıyla aralarındaki ilişkiler, gerginlikten uzak, bir rahatlık içinde geçmelidir. İşte kolay bir yol: Tarafların hoşlanmadığı konular hakkındaki konuşmaları mümkün olduğunca kısa kesmek, tartışmaları uzatmamak. Bunun aksi bir davranış, aradaki gerginliği artırmaktan başka bir işe yaramaz. Buna karşılık, sözünü etmekten hoşlandıkları konular üstüne bol bol sohbet etmeli, sözü uzatmalıdırlar.

Bu davranış çocukta, “Annem-babam beni yalnız bir not makinesi olarak görmüyorlar. Bizzat benimle ilgileniyorlar” düşüncesini uyandıracaktır.

Bilim Açısından

Buluğ çağı, 13 yaş dolaylarında “Sessizlik,” “Durgunluk” dönemini yaşar. Yani, bu dönemde pek çok kız ve erkek öğrenci, ruhsal – bedensel değişimi güçlü olarak duyar. Dikkatlerini dersleri üzerinde toplamaları çok zor olur.

Bizim Öğüdümüz

Yapılan psikolojik araştırmalar, çocuğu durgunluktan kurtarmak için en iyi yolun “ödüllendirme” olduğunu göstermiştir. Siz de çocuğunuzun her olumlu atılımını, başarısını, orta değerde bir ödülle karşılayın. Örneğin harçlığını artırmak, daha sik gezmeye gitmesi için izin vermek gibi.

Annelere – babalara aynı dönemle ilgili bir öğüdümüz daha var: Çocuklarınızın özel meraklarına, ilgi duydukları konulara saygı gösterin. Hatta bunların ders çalışmakla ilgisi olmasa bile.

Aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.