Çocuk

Bebeklerde ve Çocuklarda Nefes Nefese Kalma Neden Olur?

Bebeklerde ve küçük çocuklarda nefes nefese kalma, yeterince hava almadıkları anlamına gelir. Çoğu zaman, bu hava yolunun daraldığını gösterir. Nefes nefese kalma bazı ciddi durumları da gösterebilir. Bazı krup ve bronşiyolit vakaları hafif olsa da çocuğunuz nefes almakta zorlanıyorsa, muhtemelen daha ciddi bir enfeksiyonu gösterir. Çocuğunuz bu semptomları yaşarsa, hızlı bir şekilde değerlendirilmesini ve tedavi edilmesini sağlamak için doktoru ile görüşmelisiniz.

Çocuklarda Nefes Nefese Kalma ve Yabancı cisim

Yeni yürümeye başlayan çocuklar ağızlarına nesne alabilir, bu da solunum yollarının tehlikeli bir şekilde tıkanmasına neden olabilir. 2009 yılında “Uluslararası Tıp Bilimleri Dergisi” nde yayınlanan bir makaleye göre, bu olaylar çocuklukta kazara ölümün en yaygın nedenidir.

Yabancı cisim aspire eden çocuklar gürültülü nefes alabilir. Hava yolu tamamen tıkanırsa, çocuklar nefes alamaz ve durumu ciddileşir. Herhangi bir nesnenin çocuğunuzun nefes borusuna kaçtığını düşünüyorsanız, 1 yaşından küçükse bebeğinizin sırtına avuç içinizle tokat atın. Daha büyükse, Heimlich manevrasını deneyin ve Bebeğinizi derhal hastaneye götürün.

Bronşiolit ve Zatürre

Bronşiolit ve pnömoni, bebeklerde ve küçük çocuklarda ortaya çıkabilecek yaygın enfeksiyonlardır. Bronşiolit genellikle virüslerden kaynaklanır ve 3 ila 6 aylık bebekleri etkiler.

Zatürre de bakteri veya virüslerden kaynaklanabilir. Her iki hastalık da ateş ve öksürük ile birlikte çocuklarda nefes nefese kalma ve nefes almakta zorluk yaşama belirtileri gösterebilir. Çocuğunuzda bu belirtiler varsa, derhal tıbbi değerlendirme için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Çocuklarda Nefes Nefese Kalma ve Krup Hastalığı

Krup, genellikle parainfluenza virüsünün neden olduğu bir enfeksiyondur. Enfeksiyon trakea, larinks ve epiglotiti içerir. Çocuklar en çok 3 ay ile 5 yaş arasında etkilenir ve karakteristik bir “krupiye” öksürüğü olabilir.

Çocuklar nefes almakta güçlük çekebilir ve hava yolunun kısmi tıkanması nedeniyle yüksek perdeli bir ses üretebilirler. Krup şiddetine göre değişir ve hafif vakalar evde tedavi edilebilirken, hava yolunun kapanmasını önlemek için ağır vakalar hastanede tedavi edilmelidir.

Astım

Astımı daha büyük çocukların bir hastalığı olarak düşünebilirsiniz, ancak küçük çocuklar da etkilenebilir. Bebek Merkezlerine göre astımı olan çocukların yüzde 80’i beşinci yaş günlerinden önce etkilenmektedir. Astım, solunum yollarının epizodik olarak daraldığı ve solunum zorluğuna yol açan bir hastalıktır.

Astımı bronşiyolitten ayırmak zor olabilir. Astımı olan çocukların genellikle alerjik hastalıkları olan ebeveynleri, büyükanne ve büyükbabaları veya kardeşleri vardır. Astım, solunum yoluyla verilen ilaçlarla tedavi edilebilir. Çok küçük çocuklar için çeşitli ölçülü doz inhalerleri mevcuttur.

Konjenital kalp hastalığı

Konjenital kalp hastalıkları, kalbin çeşitli malformasyonlarını içerir. Bu hastalıkların bazıları doğumda semptomlara neden olmayabilir. Kalp hastalığının tipine bağlı olarak, çocuklar nefe nefese kalma atakları ve siyanoz adı verilen ekstremitelerde mavimsi bir renk değişikliği yaşayabilirler. Konjenital kalp hastalığı olan çocukların sorunlarını düzeltmek için genellikle ameliyat olması gerekir.

Sağlıcakla Kalın.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu