Çocuk

Bebeklerde ve Çocuklarda Baş Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Henüz dünyadan haberi yok diye düşündüğümüz küçücük çocukların bile baş ağrısından şikayetçi olabilirler. Üstelik aynı büyükler gibi onlarda da baş ağrısının en önemli nedeni stres. Baş ağrısı çocukları da etkileyen bir sağlık sorunudur. Onlar da büyükler gibi strese, yorgunluğa ya da aldıkları besin maddelerine bağlı olarak baş ağrısı çekebilirler. Bu tür baş ağrıları, büyüklerde de olduğu gibi genellikle çok can sıkıcı olmayan baş ağrılarıdır.

Çocuk biraz dinlenince geçer, sık sık yenilemez, o yüzden özellikle de aileleri telaşlandırmaz. Ama ağır baş ağrısına bir eğilim, yani bir migren rahatsızlığı söz konusu olduğunda, baş ağrıları sık sık gündeme geleceğinden aileler endişelenebilir. Ağrılar her hastada değişen sıklıkta seyredebilir.

Migren tipi baş ağrısında genellikle ailenin diğer fertlerinde de benzer tipte baş ağrıları olur. Bazen görünürde hiç sebep yokken baş ağrıları görülür. Bu tür durumların araştırılması gerekir. Çocuklar 3 – 4 gibi çok erken yaşlarda bile baş ağrısı şikayetiyle doktora getirilebilirler.

Anne babalar çocuğun baş ağrısını nasıl anlayabilir?

Çocuklarda baş ağrısı olduğu zaman önemli derecede bir rahatsızlık olur. Çocuk yapmakta olduğu şeyleri yapamaz hale gelir, diyelim ki oyun oynuyorsa oyun oynamak istemez, dışarı çıkmışsa içeri gelir, okuldaysa okuldan eve gönderilmiştir, televizyon seyretmek istemez. Tüm bu belirtiler çocuğun gerçek bir baş ağrısı çekmekte olup olmadığını anlamak için yeterlidir. Birçok çocukta, özellikle migren tipi baş ağrısı olanlarda bulantı, uyuma isteği ve bitkinlik görülür.

Genellikle ağrı kesici bir ilaç verilmeden sadece dinlenerek de çocuk iyileşebilir. Çocuk şikayet mi ediyor, yoksa gerçekten başı mı ağrıyor ikileminde kalan anne babalar için çocuğun rahatsızlık derecesini gözlemek yeterli olacaktır. Yapmak istediğini yaptırmayan bir ağrı önemli bir ağrıdır. Ancak çocuklar bazen bu baş ağrılarını abartabilirler.

Örneğin, oyun sırasında bir an gelip başının ağrıdığını söyleyip sonra tekrar oyuna dönen çocuğun muhtemelen önemli bir ağrısı yoktur. Bu, çocuk yalan söylüyor, dikkat çekmek için yapıyor demek değildir. Migreni olan çocuklar arada birçok şiddetli baş ağrısı geçirdiklerinden en hafif bir baş ağrısında bile bunu dile getirme ihtiyacı duyarlar. Bu tip ufak ağrıları takip etmektense önemli ağrıları dikkate almak gerekir.

Peki ya bebekler?

Bebekler henüz sorunlarını anlatamadıklarından baş ağrısı onlar için çok sıkıntılı bir durumdur. Bir bebeğin başının ağrıdığı ancak varsayılabilir. Araştırmalar, anne babalarında migren olan çocukların yaklaşık yarısında migren şikayetlerinin görüldüğünü gösteriyor. Bu noktadan yola çıkarak; eğer anne – babada ciddi bir migren şikayeti varsa, çocuk her türlü ihtiyacı giderilmişken uzun uzun ağlıyor, kusuyor ve ışıktan rahatsız oluyorsa migrenden şüphelenilebilir.

Ancak migreni belirleyecek herhangi bir test, ya da yöntem olmadığı için hiçbir zaman yüzde yüz tanı koymak mümkün değildir. Bu durumda bir doktora başvurarak migrene yönelik bir ilaç tedavisine başlamak ve çocuğun sebepsiz ağlamaları kaybolursa, migren çıkarımında bulunmak daha uygundur. Ancak ailede herhangi bir migren eğilimi yoksa böyle bir çıkarımda bulunmak çok güçtür.

Çocuklarda beslenmenin baş ağrısına etkisi

Belli yiyecek ve içecekler baş ağrısına neden olabilir. Öncelikle içinde koruyucu verenklendirici maddeler olan yiyecekler sayılabilir. Örneğin; salam, sucuk gibi yiyeceklerde nitrat gibi koruyucu maddeler bulunur ve bu maddeler bunlara karşı hassasiyeti olan insanlarda damar genişlemesine neden olarak baş ağrısına yol açabilir. Aynı şekilde şekerli yiyecekler ve çikolatada bulunduğu varsayılan birtakım maddeler de, çok şeker ve çikolata yiyen çocuklarda baş ağrısına neden olabilir. Bu kesin bir kural değildir, ancak ailenin bu yönde bir gözlemi varsa bunu değerlendirmesi gerekir.

Anne -baba, çocuğun çok başının ağrıdığı bir zamanda, önceki gün boyunca neler yediğine, içtiğine ve ne yaptığına dikkat etmeliler. Tüm bunları gözden geçirdikten sonra çocuklarında baş ağrısına yol açabilecek etkenleri belirlemeliler. Örneğin çocuğun başının ağrıdığı günden önce çok çikolata yediğini ve daha önceki baş ağrılarında da aynı durumun olduğunu fark ettilerse, bundan sonra daha az çikolata tüketmesini sağlamalılar.

Daha çok bilinen bir tür baş ağrısı da, kafeine bağlı olarak ortaya çıkan ağrılardır. Kafein; kola, kahve ve çay gibi içecek maddelerinde ve kola türevi diğer içeceklerde bulunur. Bu içecekleri çok miktarda tüketen çocuklar bir gün her zamankinden daha az tüketirlerse, kafeinsizliğe bağlı olarak baş ağrısı görülebilir. Aniden soğuğa ya da sıcağa maruz kalma da bazı insanlar için baş ağrısı sebebidir. Ufak çocuklarda “dondurma baş ağrısı” denilen özellikle dondurma yedikten sonra ortaya çıkan bir baş ağrısı türü de vardır.

Çocuklarda baş ağrısına yol açan diğer nedenler

Baş ağrısı şikayeti olan çocuklarda öncelikle buna sebep olabilecek daha sık görülen etkenler aranmalıdır. Gözle ilgili şikayetler aileye bir takım ipuçları verir, çocuk televizyonu çok yakından izliyorsa veya kitabı çok yakından okuyorsa aile öncelikle bir göz doktoruna başvurmalıdır. Bunun gibi sinüslerdeki iltihaplanmalara bağlı olarak gelişen sinüzit, dişlerdeki sorunlar (çürükler, bozukluklar vs.) ve çene eklemleriyle ilgili sorunlar da baş ağrısına yol açabilen ve araştırılması gereken diğer etkenlerdir.

Ağır sırt çantası taşıyan çocuklar, sırtı gerilen, boyun kasları çok çalışan çocuklar da bu kaslardaki gerginliğe bağlı olarak gelişen bir tür baş ağrısından şikayetçi olabilirler. Kimi insanlarda fiziksel aktiviteyle de baş ağrısı ortaya çıkabilir. Burada önemli olan bu aktivitelerin dozunu iyi ayarlamaktır. Anne – babalar çocuklarını iyi gözlemleyerek bunu başarabileler. Baş ağrısı nedenleri arasında nadir de olsa beyin tümörü de görülebilir. Ancak bu tip bir baş ağrısı daha çok sabahları görülen ve gün geçtikçe şiddetlenen bir tarzdadır.

Kafa içindeki sıvıların akış dinamiğinin bozulması sonucu buradaki basıncın artması da diğer bir baş ağrısı nedeni olabilir. Çok miktarda A vitamini, balık yağı alan çocuklarda, şişman çocuklarda ve daha önceden ortakulak iltihabı geçirmiş ve bu yüzden sorunlar yaşayan çocuklarda kafa içi basınç artışına bağlı baş ağrıları görülebilir. Aile tüm bu unsurları ve ağrının belirtilerini göz önünde tutarak başvuracağı uzmanı belirlemelidir.

Çocuklardaki baş ağrısı tedavisi nasıl yapılır?

Tedavide ağrı kesici şuruplar veya haplar kullanılabilir. Birçok çocuk zaten tedaviyi kendiliğinden bulur, yatıp uyuduğu zaman rahatlayıp iyileşir. Bulantı veya kusması varsa kustuktan sonra rahatlayabilir.

Dolayısıyla kusabilmek ve sonra hemen yatıp uyumak birçok çocuk için en iyi tedavi yöntemi olur. Migren ağrılarının ortaya çıkmasında damarların ani genişlemeleri söz konusu olduğundan tedavide kullanılacak ilaçlar da bu yönde seçilir. Yine de tedavide her şeyden önce; çocukta bu tip baş ağrılarını tetikleyen, ortaya çıkaran etkenleri iyi gözlemlemek ve çocuğun bu etkenlerden uzak durmasını sağlamak gerekmektedir.

Migrende sürekli tedaviye başlamak için en önemli kriter ağır ağrıların ne sıklıkta olduğudur. Ayda bir kere gelen ağır ataklar sürekli tedaviye başlamak için yetersizken haftada bir görülen ağrılarda durum değerlendirilerek koruyucu bir grup ilaçla tedaviye başlanabilir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu