Çocuk

Bebeğinizin Yatağı Nasıl Olmalı? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklar büyümeye başladıkça hareketleri de artar. Özellikle 2-3 yaş arasındaki çocuklarda bu hareketlilik gece boyunca, yataklarında yatarken de devanı eder. Bu yaştaki çocuklar yataklarından aşağıya atlamayı, tırmanmaya çalışmayı çok severler ve bunu bir oyun olarak kabul ederler. Fakat başlangıçta neşeli görünen bu oyunlar dikkatsizlik ve tedbirsizlikle birleşince istenmeyen sonuçlara neden olabilir. İşte bu noktada anne babalara önemli görevler düşer.

Kendi başına yatmaya başlayacak bir çocuk için en önemli konulardan birisi de yatak seçimidir. Bu seçimi yaparken anne babanın oldukça dikkatli olması ve yatağın güzel ve rahat olduğu kadar emniyetli olmasına da dikkat etmesi gerekir.

İyi bir çocuk yatağının öncelikle sağlam olmasına dikkat edilmelidir. Parmaklıkların yerlerinden çıkmaması ya da oynamaması. Yatağın sallanmaması ve mümkün olduğunca yere yakın. Çok fazla yüksek olmayan yatakların tercih edilmesi gerekir.

Bebeğiniz Artık Büyüdü ve Kendi Odasına Taşınmalı

Daha küçük çocuğu olan aileler, ayrıca yere minderler ve yumuşak yer yatakları da koyarak çocuklarını olası bir düşmeye karşı koruyabilirler. Yatak alırken dikkat edilmesi gereken bir başka önemli nokta ise; yatağın sivri uçlarının bulunmamasıdır. Ayrıca parmaklıklarının arası çok geniş ya da çok dar olmamalıdır; aksi takdirde oyun olsun diye kafasını parmaklıkların arasına sokmaya çalışan çocuğun kafası sıkışabilir. Yine çocuğun zıplayarak yataktan düşme ihtimali göz önünde bulundurularak yaylı yataklar da emniyet açısından önerilmez.

Yatağın demir gibi zaman içerisinde paslanan maddelerden de yapılmamış olması gerekir. Çocuklar ve bebekler çevrelerindeki eşyaları ağızlarına sokarak keşfetmeye çalıştıklarından paslanan parmaklıklara ve yatağın çeşitli bölgelerine ağızlarını sürebilirler.

Çocuğunuzun sonunda çok güzel bir odası oldu, ama yatağını nereye yerleştirmeniz gerektiği konusunda karar veremiyorsunuz. İşte tam bu noktada yatağın nerede daha güzel duracağı değil, nerede daha emniyette olacağı öne geçmelidir.

Yatar her ne kadar doğru seçilmiş olursa olsun, uygun yere yerleştirilmezse amacına ulaşmaz. Anneler genelde çocuklarını gerek üstlerini örtmek gerekse kontrol etmek için gece boyunca ziyaret ederler ama yine de sizin uykuda olduğunuz zamanlarda çocuğunuzun emniyette olup olmadığını bilmek çok önemlidir. Bu nedenle bazı noktaları gözden kaçırmamalısınız.

Çocuğunuzun yatağını pencerenin değil, duvarın önüne yerleştirin. Pencerenin önüne yerleştirirseniz hareketli olan çocuk pencereyi açmaya çalışabilir ve istenmeyen durumlar meydana gelebilir. Çocuğunuzun oyuncaklarını görünür şekilde yataktan uzakta bulunan yerlere koymayın. Oyuncağını görerek ona ulaşmak isteyen çocuk, yatağından inmeye ya da atlamaya çalışabilir.

Gece yatarken çocukların sevdikleri oyuncakları ile uyumaları normaldir; fakat bu oyuncağın sert ve boncuk gibi içinde yutulabilir maddeler olmamasına dikkat edin. Daha yumuşak ve zararsız oyuncaklarıyla uyuması için çocuğunuzu ikna edin.

Çeşitli ihtimalleri de düşünerek, yere çocuğunuzun yatağının yanına yumuşak minderler koyun. Eğer çocuğunuz yataktan düşerse ya da inmek isterse böylece zarar görmez.

Yatağın çocuğun boyuna uygun olması da çok önemlidir. Çok küçük yataklar kadar, çocuğun boyuna göre çok büyük olan yataklar da çocuğunuza rahatsızlık verebilir. Çocuklarınız belli bir yaşa gelene kadar ranza türündeki iki katlı ya da çok yüksek yatakları tercih etmeyin.

Çocuğunuz Yatağında Uyumak İstemezse

Çocuğunuz için konforlu ve emniyetli bir yatak seçtiniz, fakat bir türlü sizin yanınızdan ayrılıp geceleri kendi yatağında uyumak istemiyor. Böyle bir durumda anlayışlı olmalı ve ona neden odasında uyuması gerektiğini anlatmalısınız. Ona artık büyüdüğünü ve kendine ait bir yatak odası olması gerektiğini söyleyerek arkadaşlarından örnekler verin. Çocuğunuza oda hazırlarken, onun seçimlerine de yer verin. Örneğin, yatağının ya da perdesinin rengini kendisi seçsin böylece kendi kararlarıyla alınmış eşyalarını daha çok sevecektir.

İlk geceler onun yanında kalarak kitap okuyabilir ya da masal anlatabilirsiniz, fakat o uyuduktan sonra yanından ayrılmalısınız ayrıca, alacağınız küçük bir gece lambası da çocuğunuzun kendisini daha güvende hissetmesini sağlayacaktır. Bunun dışında sevdiği bir oyuncağıyla uyumasına da izin verin ve çocuğunuzun yatağına alışmasına yardımcı olun. Bütün bunlar olurken acele etmek yerine sürekli onunla konuşarak, anlayışlı davranın, yararını göreceksiniz.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu