Çocuk Sağlığı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Çocuk Sağlığı Hakkında Sık Sorular Sorular


Soru: Çocuğu havaya atıp tutmak ona zarar verir mi?

Cevap: Bu durum bir taraftan yaşama sevincinin bir taraftan da güvenin ifadesidir. Ayrıca yukarı atılıp tutulmak çocuklarda denge hissinin gelişmesini sağlar. Bu tür hareketler çocuğun kendine olan güveninin gelişmesini de sağlar. Ancak küçük bebeklerin bu tür şiddetli hareketlerden uzak tutulması gerektiğini unutmayın.


Soru: Tatlı besinler çocuklara zarar verir mi?

Cevap: Yapay tatlandırıcılarla hazınlanan diyet gıdaları öncelikle yetişkinler düşünülerek hazırlanmıştır. Bu tür gıdaların fazla tüketilmesinin çocuğunuza bir yarar olmayacağı gibi, onun gelişimi için vazgeçilmez olan organik besinlerden de uzaklaşmasına neden olur.


Soru: Çocuklar ne ölçüde hastalık bulaştırabilir?

Cevap: Çok hafif bir öksürmede bile bulaşma riski vardır. Kramplı öksürüğe geçtikten sonra bulaşma riski azalır. Eğer çocuğa antibiyotik tedavisi uygulanıyorsa, altı gün sonra diğer çocuklarla birlikte olabilir.


Soru: Çocukların burun kanamasını nasıl durdurabiliriz?

Cevap: Çocuğunuzu bir yere oturtun ve başını arkaya değil öne eğin. Böylelikle akan kanı yutmamış olur. Daha sonra kanayan tarafın burun kanadığı, burun kemiğine doğru bastırarak bir süre bu şekilde tutun. Kanamanın durmasından hemen sonra çocuğun 2-3 saat kadar hızlı hareketlerden kaçınmasını sağlayın.


 


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu