in

Çocuğunuzun Ayak Sağlığı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gönderi paylaş:

Minik ayaklarda iltihaplanmaları, küçük şişlik kızarıklıkları önlemek ve tedavi etmek için işte önemli bakım tavsiyelerini göz gezdireceğiz. Tatilde, plajda çocuğunuzun ve kendinizin ayakkabılarınızı çıkarın ve bırakın ayak parmaklarınız doğanın tadını yeniden keşfetsin. Sorunlu çocuk ayakları için bu bir çeşit kinesiterapi sayılacaktır. Kumda veya çimler üzerinde çıplak ayakla yürüyen çocuğun ayak kasları gelişir. Ayak kaslarının gelişmesi, vücut yükünün hafiflemesini ve bundan kaynaklanan ağrıların giderilmesini sağlar.

Bebek tırnaklarının kesilmesi

Henüz yürüyemeyen çocukların tırnakları çok yumuşaktır. Bu durumda onları kesmek oldukça zordur. Üstelik annelerin çoğu ilk seferinde bebeklerinin tırnaklarını nasıl keseceklerini doğru olarak bilemezler. Uzmanlar bebek tırnaklarının, her zaman doğru ve dikkatle kesilmesi konusunda uyarıyorlar. Ne çok uzun ne de çok kısa olmalı. Özellikle tırnak köşelerinin (kenarlardaki tırnak yuvaları hizası) çok kısa kesilmemesi önemlidir. Aksi takdirde kenarlarda kızarıklıklar meydana gelir. Bu da dokunulduğunda büyük acı verir.

Mantarlara ve iltihaplanmalara karşı

Çocuk ayaklarında çok sık rastlanan tahrişler ve bunun sonucu oluşan yaralar genellikle havuzlardan ve sağlıksız ayakkabılardan kaynaklanır. Çocuklara, havuza girdikten sonra ayaklarını mutlaka dezenfektan bir sabunla yıkaması ve sonra çok iyi kurulaması gerektiği öğretilmelidir. Ayakları yıkadıktan sonra pudralamak, yetişkinler için de terlemesini ve kokmasını önlemek açısından son derece doğrudur. Çocuk ayaklarında oluşan mantar işaretlerine karşı çok dikkatli olunmalıdır. Aşırı terleme, ayak parmakları arasında yarıklar, ayak tabanında kaşıntılar, ağır koku ve tırnaklardaki görüntü değişikliği mantar oluşumunu belli eder. Bu durumda çocuğun ayaklarını tedavi etmek dışında, çoraplarının ve ayakkabılarının da hastalık riski sebebiyle tekrar kullanılmaması gerekir. Çünkü aynı şartlar altında hastalığın yeniden ve hatta daha şiddetli şekilde nüksetmesi mümkündür.

Bir taban siğili nasıl tanınabilir?

Taban altındaki siğiller bir virüse bağlıdır ve genellikle havuzlardan bulaşır. Küçük kırmızı bir nokta şeklinde ayak tabanında belirir ki bu yüzden daha çok nasır zannedilir. Siğili tam olarak teşhis edebilmek için, kırmızı noktanın çevresindeki deriyi hafifçe çekin. Bu hareketiniz eğer çocuğa acı veriyorsa bu bir siğildir. Çünkü ayaktaki nasır, tam üstüne bastırılmadığı sürece acımaz. Ayak tabanındaki siğiller derhal bir dermatoloğa gösterilmeli ve tedavi edilmelidir. Çünkü kısa sürede bütün tabana yayılır ve bu da çocuğa büyük acı verir.

Çocuğunuzun yazlık ayakkabılarını iyi seçmelisiniz.

Henüz ayakta tam olarak duramayan bebekler için, ayağı bütünüyle saran ve sabitleyen bağları olan sandaletler, topuğu arkadan destekleyerek burkulmalara veya düşmelere engel olur. Sandaletin önünün kapalı olması ise bebeğin ayak parmaklarını yere çarpmasına ve dolayısıyla yaralanmalara engel olacağı için tavsiye edilir.

Çocuğunuza sandalet satın alırken şu noktalara özen göstermeye çalışın:

  • Sandalet bağları, parmakların arasından geçmemeli. Yürüyüş sırasında minik ayaklar tahriş olabilir.
  • İnce yapılı ayaklar için kesinlikle askılı modeller tercih edilmeli ve ayağın tam olarak yerleşip yerleşmediğine dikkat edilmelidir. Çok boşluk kalırsa yürüyüşü rahat olmaz ve çocuk kolayca ayağını burkabilir.
  • Ayakkabılarda da olduğu gibi, gelişme çağındaki çocuklar için ortopedik tabanlı sandaletler en iyi sonucu verir.

Çocuk yere sağlam basmaya başladıktan sonra (yaklaşık iki yaşında), düz ve bağsız sandaletler kullanabilir.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir