in

Çocuğunuzu Anaokuluna Alıştırmak İçin Yapılması Gerekenler

Gönderi paylaş:

Çocuğunuz için anaokulunun ilk günü ve kimin daha fazla endişeli olduğundan emin değilsiniz. Heyecan, endişe, beklenti. Okula başlamak stresli olabilir. Sonuçta, ilk günlerin ve haftaların başarısı ya da başarısızlığı, tüm okul kariyeri için belirleyici olabilir. İlk olarak, anaokuluna geçişin neden endişe uyandırabildiğini ve bunun ne kadar normal olduğunu anlamak önemlidir. Küçük çocuklar ebeveynleri ve birincil bakıcılarına güvenmeye alışkındır.

Ebeveynler çocuğun güvenlik üssü olarak nitelendirilir. Çocukları okula gönderdiğimizde, güvenli tabanlarını bırakmalarını ve kaygı yaratabilecek bilinmeyenlerin içine girmelerini istiyoruz. Onları yeni arkadaşlar edinmek zorunda bırakıyor, odaklanma ve dikkat gerektiren organize öğrenme faaliyetlerinde bir artış sağlıyoruz.  Bir çocuğun güvenli üssü olarak, bir ebeveyn herkes için yumuşak bir geçiş oluşturmak için büyük bir güce sahiptir. Bu süreci kolaylaştırmak ise beş adımda mümkün:

  1. Çocuğunuzu Anaokuluna Alıştırırken Yeni Rutinler Hakkında Konuşmalısınız

Okula başlamadan önceki haftalarda yatma vakti ve kahvaltı gibi rutinleri değiştirmeye başlayabilirsiniz. Tahmin edilebilir rutinler erken çocukluk döneminde önemlidir ve rutinlerdeki değişiklikler anaokuluna uyum sağlamayı kolaylaştırır. . Erken başlamak ve yavaş yavaş değişiklik yapmak akıllıca olacaktır. Çocuklarınıza okuldan ne beklediklerini ve okulla ilgili endişelerini sorun.

Çocuğunuzu Anaokuluna Alıştırmak İçin Yapılması Gerekenler

Olumlu ve kaygı uyandıran etkinlikler hakkında hem fikirlerini hem de konuşmalarını sağlayın. Ardından, duygularını kabul ederek ve çözüm üreterek endişelerini hafifletin ve bunu sık sık tekrar edin. Çocuğunuza yeni okul kıyafetlerini, okul çantasını ve okul malzemelerini tanıtın, atıştırmalıkların ve öğle yemeğinin ne olacağına karar vermek için onlarla konuşun. Büyük günden önceki gece, ertesi sabah her şeyi hazırlamak için onlarla birlikte çalışın.

  1. Öğretmeni İçin Bir Kağıt Hazırlayın

Çocuğunuz hakkında önemli bilgiler içeren bir sayfalık bir not hazırlayın. Bu kağıt, Çocuğunuzun resmini, adını ve takma adını, doğum tarihini, varsa tıbbi rahatsızlıkları ile bilgileri, alerjileri, aile üyelerini, evcil hayvanları, ilgi alanlarını, yiyecekleri, sevdiği ve sevmediği şeyleri, favori oyunlarını ve oyun etkinliklerini, yeteneklerini ve ilgilerini içermelidir. Ayrıca okula başlama konusunda endişelerini de bu kağıda ekleyebilirsiniz.

  1. Çocuğunuzu Anaokuluna Alıştırmak İçin Sınıfı Ziyaret Emek ve Tuvaleti Bulmak

Derslerin başlamasından bir hafta önce okula gidin, böylece çocuğunuz sınıf öğretmeniyle tanışabilir, sınıflarını gezebilir ve tuvaleti bulabilir. Yüksek sifonlar  onlar için korkutucu olabileceğinden onlara tuvaletlerini yaptıktan sonraki temizlik aşaması için bir şans verin. Oyun alanlarını gezmeyi unutmayın. Araştırmalar, aktif ebeveyn katılımın çocuğun eğitimine birçok fayda sağladığını göstermektedir.

  1. Çocuğunuzu Anaokuluna Alıştırmak İçin Bir Geçiş Nesnesi Seçin

Çocuğunuza bir geçiş nesnesi  sağlayabilirsiniz. Bazı küçük çocukların yakaladıkları meşhur güvenlik örtüsünü hepimiz biliyoruz.  Geçiş nesnesi; çocukların yanında olmadığınız zaman, diğer çocuklara yatıştırıcı nesnelerle bağlanmalarını sağlayan küçük çocuklara ait doğuştan bir mekanizmadır. Pelüş bir oyuncak, favori bir gömlek, hatta bir fotoğraf olabilir. Ayrıca fotoğrafınız ve telefon numaranızı içeren bir kartı sırt çantasının dış gözüne koyabilir; sizi aramaları gerektiğinde, çocuğunuzun iletişim bilgilerinizi el altında bulundurduğundan emin olabilirsiniz. Korku ve kaygıya kapıldıklarına bazen yalnızca resminize bakmaları bile yeterli olur. 

  1. Ulaşım İle İlgili Konuları Çözüp Onların da Anlamasını Sağlamak.

Okula başlamadan önce, çocuğunuz servis tarafından alınıyorsa, servis zamanlarını, servis park ettikten sonra nasıl güvenli şekilde inmesi ya da binmesi gerektiğini, gerekliyse servis numarası vb. kodları öğrendiğinden emin olun. Bunları bildiğinden emin olmak ebeveyn olarak sizin için de daha az stres yaratacaktır. Çocuğunuzu siz bırakıyorsanız, okul biter bitmez onları almak için orada olacağınızı ve iyi bir gün geçirmelerini hatırlattığınızdan emin olun.Her şey yolunda giderse, ikinizin de yıllarca besleyebileceği harika anılarınız olacak.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir