in

Çocuğun Dikkatini ve Konsantrasyonunu Artıran Oyunlar

Gönderi paylaş:

Günümüzde birçok anne – baba çocuğunun uğraştığı işten çabuk sıkıldığı ve konsantrasyonunu kaybettiği konusunda endişeye kapılıyor. Konsantrasyonunu kazanmasının en basit ve en iyi yöntemi ise çocukla birlikte oyun oynamaktır.

Bir düzine yararlı oyun

Aşağıda çocuk ve anne-baba arasında oynanabilecek 12 adet oyun bulunuyor. Bu oyunlar çocukların konsantrasyon yeteneklerinin artmasına yardımcı olacakları gibi, zeka gelişimini de hızlandırırlar.

Güneş: Kâğıt üzerine sarı büyük bir yuvarlak boyayın. Sonra kalemi elden ele değiştirerek çocuk, anne ve baba sırasıyla güneşin çizgilerini yapın (3 yaşından itibaren).

Yılan: Yine kâğıdın üzerine upuzun bir yılan çizin. Yılanın içini boyamayın ve çocuğunuza yılanın derisini yapmak zorunda olduğunuzu söyleyin. Kalemi elden ele geçirerek yılan üzerine irili – ufaklı ve rengârenk yuvarlaklar, yıldızlar ve zik – zak çizgiler çizin (4 yaşından itibaren).

Çiçek tarlası: Suluboya kutusundaki su kabininin içine bir miktar su doldurun. Kâğıt üzerinde çimen, gökyüzü ve çiçekler olarak bir ayrım yapın ve parmaklarınızı sırayla bir suya, bir de boyaya batırarak ellerinizle resmi tamamlamaya çalışın. Oyun çocukla başlayıp anne – baba sırasıyla devam etmeli ve her defasında ayrı bir parmak kullanılmalıdır. Tüm resim bittikten sonra ince bir fırça ile çiçeklerin yapraklarını oluşturun. Tabii yine sırayla (4 yaşından itibaren).

Tren: Resim fırçası ile bir tren çizin ama içini boyamayın. Çünkü daha sonra her vagona bir hayvan resmi çizilmesi gerekiyor: Örneğin birinci vagona fil, ikincisine maymun vs. Anne – baba ve çocuk bu durumda birlikte veya ayrı ayrı çizim yapabilir (5 yaşından itibaren).

Nesi var?: Bir resim kitabındaki resimleri U birlikte inceleyin. İlk resimden itibaren oyun başlar: “Senin görmediğin bir şey görüyorum ve bunun rengi kırmızı!” Resim bulunduğu zaman sıra diğer oyuncuya geçer (3 yaşından itibaren).

Çocuğun Dikkatini Artıran Oyunlara Devam

Hikaye üretmece: Kitapta gördüğünüz resme bir hikaye uydurun. Hikâyenin bir cümlesini siz, bir cümlesini çocuğunuz söylesin. Sonra yeni bir resim üzerinde başka bir hikâye oluşturun (5 yaşından itibaren). 7 Kirpi: Parktan veya bahçeden kısa ve ince I çubuklar toplayın. Hamurdan şişman, elips şeklinde bir görünüm yaratın ve topladığınız çubukları bunun üzerine batırın. Kirpiniz oldu bile (3 yaşından itibaren).

Sürpriz şekil: Büyük bir kâğıttan bir kare kesin. Kareyi köşelerinden birleştirerek üçgen elde edin ve bundan sonra kâğıdı istediğiniz biçimde katlayın. Makasla katlanmış olan kâğıdın istediğiniz bölgelerinden çok küçük parçalar ayırın. Sonra kâğıdınızı tamamen açın (4 yaşından itibaren).

Bozuk paralar: Farklı değerlerdeki bozuk paraları bir kâğıdın altına yerleştirin. Bir boya kalemini yan olarak tutun ve kâğıdı hafif hafif boyamaya başlayın. Bu kâğıdın boyaması bittikten sonra bir başka kâğıda daha aynı boyamayı uygulayın. Daha sonra kâğıt üzerine izi çıkmış olan paraları kesin ve birbirine yapıştırın (5 yaşından itibaren).

Kart oyunu: Elinizdeki bir deste iskambil kâğıdını çocuğunuza verin ve ayırmasını isteyin: Önce renklerine, sonra şekillerine göre (3 yaşından itibaren).

Domino taşları: Domino taşlarını yan olarak sıra sıra dizin. En sondaki taşı ittirdiğinizde bütün taşlar şekilli olarak düşer. Aynı dizim işlemini çocuğunuzun da yapmasını isteyin. Dilerseniz taşları kule şeklinde de dizebilirsiniz (4 yaşından itibaren).

Mendil içinde ne var?: Bir mendili masaya yayarak içine altı farklı eşya koyun: Örneğin oyuncak araba, çatal, silgi, kalem, tarak ve kalemtıraş. Çocuğunuza bu eşyalara iyice bakmasını söyleyin ve mendilin ağzını kapatın. Çocuğunuz içinde neler olduğu hatırlamaya çalışmalı. Sonra sıra çocuğunuza geçiyor (4 yaşından itibaren).

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir