in

Çocuğun Çekingenliğini Nasıl Yenebilirim?

Gönderi paylaş:

Her çocuğun yapısı değişiktir. Kimi çocuk dışa dönüktür, kimisi ise içine kapanıktır. Eğer sizin çocuğunuzun içine kapalı ve çekingen-bir yapısı varsa, ona biraz vakit tanıyın. Zamanla o da her çocuk gibi kendi yolunu çizecektir.

İçine kapanık bir çocuk tek başına bir işi yapmaktan, etrafında yeni olan herkes ve her şeyden korkar. Yuvaya gitmek ve diğer çocuklarla dostluklar kurmak, onlarla oyun oynamak ve zaman geçirmek onun için ürkütücü bir olaydır. Hele ki, bir arkadaşta yatıya kalmak çekingen bir çocuk için düşünülmez bir olaydır.

Uzmanlar, çekingenliğin çocuklarda çok erken yaşta kendisini belli eden ve uzun yıllar süren bir karakter özelliği olduğunu tespit etmişlerdir. Çocukların yüzde 15’i çekingen sayılabilmektedir.

Çekingenliğin tipik belirtileri Çekingen çocuk yeni olan her türlü olaydan ve kişiden kendisini geri çeker ve annesinin kucağından ayrılmak istemez. Daha az çekingen olan çocuk ise annesinin kucağından veya etek ucundan daha çabuk kopup başka insanlara doğru yönelirler. Bütün bu içine kapanıklarına rağmen çekingen çocuklar da diğerleri gibi gayet iyi başkalarıyla geçinebilirler.

Onlar dışa dönük çocuklar gibi arkadaşlık kurabilir ve ilerde rahatlıkla okula başlayabilirler. İçine dönük çocuğun daha fazla zamana ve anne babanın yardımına ihtiyacı vardır.

Çocuğunuz Çekingen Ve İçine Kapanıksa ne yapmalı yada yapmamalı?

Dışa dönük ve canlı bir çocuk istemiş olsanız bile, çocuğunuzun içine kapanık olduğunu kabullenin. Çünkü bir insanın genel karakter çizgileri sadece belli bir sınır çerçevesi içeresinde değiştirilebilir. Çocuğunuzu yapmak istemediği bir şeye zorlamayın. “Diğer çocuklarla oynasana! veya “Dizimin dibinden ayrılsana!” gibi sözlerin pek bir yararı olmayacaktır.

Sabırlı olun. İçine kapanık çocukların, diğer çocuklara göre 10 – 20 kat daha fazla zamana ihtiyaçları vardır. Bir kez arkadaşlarına alıştıklarında, onlar da diğer çocuklar gibi dostluklarını korurlar.

Çocuğunuzu alıştığı ortamdan ayırmayın. Çünkü alıştıkları ortam onlara güven verir. Bu yüzden çekingen çocukların yuvada sürekli aynı grupta kalmalarında büyük yarar vardır.

Çocuğunuza yabancı yerlere veya insanlara alışma fırsatı tanıyın. Çekingen bir çocuğun dışa dönük birinin yardımıyla insanlarla kontak kurması daha kolaydır. En güzeli ise ağabey veya ablanın çekingen kardeşi bir yere gittiğinde yanında götürerek arkadaş ortamına alışmasını sağlamaktır.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir