in

Çocuğun Büyüme ve Fiziksel Gelişim Dönemleri Nelerdir?

İçindekiler

Gönderi paylaş:

Çocuğun büyüme dönemleri, gebe kalmadan ergenliğe kadar genetik, biyolojik ve fiziksel gelişmeyi ifade eder. Sağlıklı çocuklarda ortaya çıkan çeşitli gelişimsel kilometre taşları vardır. Çocuk gelişiminde normal olgunlaşma modelleri olmasına rağmen, bireysel ve çevresel faktörler, hiçbir zaman aynı şekilde gelişmediği için kesin zaman çerçevelerini tespit etmeyi imkansız hale getirir.

Çocuklarda Büyüme ve Fiziksel Gelişimin İlk Yılı

Olgunlaşmanın ilk 12 ayı çocuğun yardımsız yürüme kabiliyeti ile sonuçlanır. Yaklaşık 12 ay sonra, çoğu çocuk kendi ayakları üzerinde yürüyebilme konusunda kendine güvenir hale gelecektir. Bununla birlikte, bu önemli kilometre taşına öncülük etmek;

  • Yuvarlanma (yaklaşık 3 ay)
  • Bir çıngırağı kavrama (yaklaşık 3 ay)
  • Desteksiz oturma (yaklaşık 6 ay)
  • Ayakta durma yeteneğidir (yaklaşık 7 ay).

“Yaşam Boyu Gelişim” kitabının yazarı Dr. Robert S. Feldman’a göre, bu işaretler genellikle belirtilen aya göre çocukların yüzde 50’si tarafından karşılanmaktadır.

Çocuklarda Fiziksel Gelişim ve Büyüme Aşamasının İkinci Yılı

Bir bebek ilk doğduğunda, başı vücut uzunluğunun dörtte birini oluşturur. İkinci yıla kadar, vücut baştan daha hızlı bir şekilde büyür, bu aşamada çocuğun tüm vücudunun beşte birini oluşturmaktadır.

Dr. T. Berry Brazelton’a göre, “korkunç iki” çocuğun yürüme ve koşma yeteneğinin artmasını da kapsamaktadır ve bu da artan özerklik ve keşifle ortaya çıkan yetenektir.

Çömelmeye, bir ayağa dengelemeye ve merdiven çıkmaya ek olarak, çocuğun bebek dişleri de büyümüştür. Bu yaştaki çocukların sandalyelere tırmanması ve kendi yüksekliklerinin üzerindeki nesneleri istiflemesi sık görülmektedir.

Çocuklarda Fiziksel Gelişimin Üçüncü yılı

Çocuklarda büyüme aşamasında üçüncü yıl ile birlikte, bacaklar kollardan daha hızlı büyür. Üç yaşında bir çocuk tipik olarak bir topa vurabilir, tek ayak üzerinde denge kurabilir ve sol veya sağ el hakimiyeti gösterebilir. Şu anda çocukların ilk iki parmakları ve baş parmakları arasında bir mum boya tutmaya başlaması normaldir.

Çocuklarda Olgunlaşmanın Dördüncü Yılı

Dördüncü yıl boyunca, çizgiler ve şekiller çizme, düz bir çizgide yürüme ve incelikli engellerin etrafından geçme yeteneği gibi ince motor becerileri gelişmeye başlar. Çocuk aynı zamanda hem yukarıdan aşağı fırlatmaya hem de bir topu yakalamaya, ayrıca spor salonunda ve oyun alanında oynamaya başlayabilir.

Beş ve Altı Yaş Çocuklarda Büyüme ve Gelişim

Altıncı yıla kadar, bir çocuğun kafası tüm vücudunun altıda birini oluşturur. Brüt motor becerileri artık sağlam bir yapıya sahiptir ve ince motor becerileri geliştirilmektedir.

Yedi ila On bir Yaş Arası Fiziksel Gelişim

  1. yıla kadar, kafa vücudun tüm büyüklüğünün yedide biri ve birincil ve ikincil cinsiyet özellikleri daha belirgin hale gelmektedir.

Gençlik

Ergenlik çocukluğun sonunu ve yetişkinliğin başlangıcını işaret eder. Üreme yeteneği dahil birincil cinsiyet özellikleri ve ikincil cinsiyet özellikleri geliştirilir, örneğin:

Cinsel organda büyüme ve hareket sakal ve vücudun koltuk altı ve kasıklarda dahil olmak üzere bazı bölgelerinde tüylenme olması tüm cinsiyetlerde normal olarak karşılanır.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir