in

Çocuğuma Karar Vermeyi Nasıl Öğretebilirim?

Gönderi paylaş:

Çocuğunuza karar vermeyi öğretmek nasıl mümkün olabilir diye düşünüyorsanız bunun tek yolunun yine siz anne babalarda bittiğini bilmelisiniz. İki yaş civarındaki bütün çocuklar ellerine geçirdikleri her şeyi adeta tapuluyorlar. Aralarından bir seçim yapamıyor, birini diğerine tercih edemiyorlar; tabii durum böyle olunca; anne babalar da zaman zaman çileden çıkıyor.

Öncelikle şunu unutmayın; iki yaşındaki çocuğunuz bir tercihte bulunamadığında bunu sizi çileden çıkartmak için yapmıyor. Bu yaşlardaki çocuklar karar verirken, diğer seçeneklerden vazgeçmeyi kabullenemiyorlar. Dört seçenekleri varsa, hangisini tercih etmeleri gerektiğine karar veremiyorlar.

Hepsine sahip olmanın keyfine varmak onlar için daha eğlenceli. Ve bu mümkün olmadığından sürekli fikir değiştiriyorlar. Bu durum en çok anne babaları rahatsız ediyor. Çünkü onlar artık çocuklarının belli konularda fikir sahibi olmasını ve bazı kararları verebilmesini istiyorlar. Böyle durumlarda anne babalar çocuklarının düşünce tarzlarını anlayamıyorlar.

Güneşli bir havada botlarını giymek isteyen çocuğun isteği onlara çok saçma geliyor. Çocuk ise burada mantığıyla değil, duygularıyla ve içinden geldiği gibi hareket etmek istiyor. Tabii karar veremedikleri gibi, sahip olmak istediklerinin sonuçlarını da düşünemiyorlar.

Peki, çocuğunuzun mantıklı kararlar vermesini nasıl sağlayabilirsiniz? Bunun için:

Seçenekleri sınırlayın: Çocuğunuza söz hakkı verirken, iki seçenek arasından karar vermesini isteyin. Örneğin, kırmızı kazağını giymek istemiyorsa, ayılı kazağını giymesini önerebilirsiniz. Palto – kaban konusundaysa kararı ona bırakmayın. Çünkü çocuklar havanın ne kadar soğuk olduğunu düşünemiyorlar.

Seçenekli sorular sormayın: Sorularınızı şekillendirirken mümkün olduğunca seçenekli sorulardan kaçının. En iyisi “Oyun bahçesine gitmek istiyor musun?” diye sorun. Böylece oyun bahçesi ve hayvanat bahçesi arasında bir seçim yapmak zorunda kalmaz.

Anlaşılmaz sorulardan kaçının: “Uyumak istemiyor musun?” anlaşılır bir soru değil. Bunun yerine “Yatağa yatınca sana bir hikaye anlatayım, daha rahat uyursun.” diye bir öneri getirin.

Karar vermesine yardımcı olun: Lunaparka giderken yanına almak için bebeği ve ayısı arasında karar veremiyorsa, ona bebeğin daha az kirleneceğini söyleyin. Mantıklı karar verdiğini göreceksiniz.

Sabırlı olun: İki yaşındaki çocuklar bazen çok dik kafalı oluyor ve deneyerek öğrenmeyi tercih ediyorlar. Bu aşamada sabırlı olmalısınız.

Güç gösterilerine izin vermeyin: Çocuğunuzun sadece küçük kararlar vermesine izin verin. Önemli kararları mutlaka kendiniz alın.

Özetle çocuğunuza çok fazla seçenek sunmak her zaman için iyi sonuçlar vermez. Özellikle kararsız çocuklara daha az yada 2 mantıklı seçenek sunmak siz anne babaların da işini kolaylaştıracaktır.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir