in

Cinsel İlişkiden Sonra Hamile Kalmamak İçin Ne Yapmalı?

Gönderi paylaş:

Korunmasız cinsel ilişkiden ve içine boşaldıktan sonra hamile kalmamak için ne yapmalı gibi bir soru ortaya çıkıyor. Korumasız cinsel ilişki sonrası hamile kalmamak için ne yapmalıyım diye kara kara düşünmeye gerek yok. Bu durumda zaten yapılabilecek bir iki çözüm var bunların dışında da yapabileceğiniz çok da bir şey yok açıkçası. Peki korumasız cinsel ilişki sırasında içine boşaldıktan sonra neler yapılabilir gelin bir göz atalım.

Gerek evli çiftler olsun gerek evli olmayan çiftler olsun, korumasız cinsel ilişki yaşayabilirler. Bazen kondom yırtılması gibi durumlarda da vajina içine boşalma gerçekleşebilir. Bu tür durumlarda hamilelik isteniyorsa sorun yok ancak hamilelik istenmiyorsa yapılabilecek tek şey ertesi gün hapıdır. Ertesi gün hapıyla ilgili tüm detayları linkteki yazımızda bulabilirsiniz. 

Ertesi gün hapıyla ilgili kısaca şunu söyleyebiliriz. Cinsel ilişki yaşanır yaşanmaz aklımız başımıza dank ettiğinde hemen eczaneye gidip ertesi gün hapı alıp kullanmalıyız. Cinsel ilişkiden sonra hamileliği engellemenin tek yolu budur. Bunun dışındaki yöntemler işe yaramayacak ve hamilelik gerçekleşecektir. Ertesi gün hapı cinsel ilişkiden hemen sonra kullanılmalı yani beklenmemelidir. Ne kadar kısa sürede kullanılırsa hamileliği engelleme ihtimali o kadar artacaktır.

Bunun dışında hamileliği engellemek için bir çözüm yok ancak hamilelik gerçekleştikten sonra yasal süre içinde kürtaj yaptırabilirsiniz. Kürtaj üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir husus olduğunu unutmayın. Ancak istenmeyen bir hamilelik oluşmuşsa son çare olarak kürtaja başvurulabilir.

Aslında tüm bunlara gerek kalmadan doğum kontrol hapı, spiral, kondom gibi yöntemlerle korunarak cinsel ilişkiye girmek en doğrusu. Fakat yukarıda yazdığımız gibi bu her durumda mümkün olmayabiliyor.

O zaman neymiş bizim tek kurtarıcımız ertesi gün hapı. Onuda en kısa sürede kullanmamız gerekiyor. Fiyatının 100 tl civarlarında olduğunu ve tek adet reçetesiz satıldığını, yan etkilerini de unutmayın. Ertesi gün hapıyla ilgili detaylı bilgi linkte mevcut. Sağlıcakla kalın.

Ella Ertesi Gün Hapı Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

İlişkiden Sonra Hamile Kalmamak İçin Doğal Bitkisel Yöntemler

Doğum Kontrol Haplarının Kullanımı, Avantajları ve Dezavantajları

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir