in

Cinsel ilişkiden Sonra Hamile Kalmak İçin Ne Kadar Yatmalı?

Gönderi paylaş:

Hamile kalmak için kadınlar cinsel ilişkiden hemen sonra ne kadar yatmalı, banyoya yada tuvalete gitmemelidir diye merak ediyorlar. Aslında bizde tüp bebek tedavisine başlamadan önce bu konuları çok araştırmıştık. Edindiğimiz bilgi ve tecrübeleri sizlerle paylaşalım.  Önemli olan noktaları çok uzatmadan sizlere aktaracağım. Bu konuyla ilgili diğer yazdığımız yazıları da bu makale altına ekledim.

Şimdi öncelikle bizim de sonradan öğrendiğimiz sizlerinde bilmesinde yarar gördüğümüz önemli husus var ki oda şudur. Hamile kalmak için ne kadar yatılacağından önce ilişkinin zamanlaması çok önemlidir. Özellikle hamile kalmak için yumurtlama zamanının hesaplanması ve bu yumurtlama zamanında cinsel ilişkiye girilmesi oldukça önemlidir. Elbette diğer zamanlarda da hamile kalmak mümkün ancak en ideal zaman bu zaman aralığıdır. Linkten konuyla ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Evet iyi bir zamanlama ayarladıktan sonra cinsel ilişki esnasında hangi pozisyonda olduğunuzda önemli. Hamilelik için diz dirsek pozisyonunda cinsel ilişkiye girmelisiniz. Bu pozisyonda cinsel ilişkiye girdikten sonra hiç hareket etmeden spermlerin dışarı boşalmasına izin vermeden belinizin altına yastık koyarak beklemelisiniz. Burada bahsedilen konularla alakalı detaylı bilgiler alta yine eklendi.

Peki Hamile Kalmak İçin Ne Kadar Süre Yatmalı?

Konumuzun esas sorusuna gelecek olursak doğru zamanda, doğru pozisyonda cinsel ilişki yaşadıktan sonra en az 5-10 dakika belinizin altına yastık koyarak beklemeli, daha sonra sırt üstü posizyonda yine spermlerin boşalmasına izin vermeden 30-60 dakika arası yatmalı ve hareket etmemeye özen göstermelisiniz.

Burdaki temel amaç şudur. Cinsel birleşmede erkekten gelen spermlerin önemli bir kısmının kadın rahminde yer alan yumurtalara ulaşmasını sağlamak ve döllenmeyi kolaylaştırmaktır. Kadın rahmine ne kadar çok sperm ulaşırsa yumurtaların döllenme olasılığı o kadar artacak ve hamilelik kolaylaşacaktır.

Yukarıda bahsedilen diğer durumlar ise yine rahme spermin ulaşmasını sağlamak ve döllenmeyi kolaylaştırmaktır. Bahsedilen hususların hepsi bir araya geldiğinde hamilelik çok daha kolay gerçekleşir. Bu durumlar, ideal yumurtlama zamanında cinsel birleşmenin yaşanması, ideal cinsel birleşme posizyonu ve cinsel birleşmeden sonra dikkat edilmesi gereken hususlardır. Bu hususların göz önüne alınarak yaşanacak bir cinsel birliktelikte hamilelik olasılığı çok yüksektir.

Eğer ki yukarıda bahsedilen hususları en ideal şartlarda yerine getirdiğiniz halde ve bu denemeleri bir kaç ay yaptığınız halde sonuç alamıyorsanız bir tüp bebek merkezine başvurmanız büyük önem arz eder. Neden tüp bebek merkezi diyorum çünkü normal kadın doğum doktoruna gidip zaman kaybetmektense bir tüp bebek merkezine giderek sorunun ne olduğunu tespit etmek  ve buna göre tedaviye başlamak veya çözüm aramak en doğru karar olacaktır.

Sağlıcakla Kalın.

Önerilen Yazılarımız:

Kolay Hamile Kalmak İçin Yastık Nereye Konur?

Kolay Hamilelik İçin Diz Dirsek Pozisyonu Hangisidir? (Resimli Anlatım)

Yumurtlama Testi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

 

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir