in

Cinsel İlişkide Zevk Alamama Nedenleri Nelerdir?

İçindekiler

Gönderi paylaş:

Cinsel ilişkide çiftlerin cinsellikten zevk alamama nedenleri arasında bir çok neden olduğunu söyleyebiliriz. Hem kadın hemde erkek taraflı bu sorunlar görülebilir esasında. Günümüzde bir çok çift aslında bu sorunu yaşamaktadırlar. Bazen bu sorunlar bir ömür boyu dile getirilmez ve bu şekilde hayatları devam eder çiftlerin. Bazende cinsel ilişkiden zevk alamama nedeniyle boşanmalar bile yaşanmaktadır.

Genelde cinsellikten zevk alamıyorum diye sıkıntısı olan kişiler bu sorunu kimseye anlatılamaz ama cinsel yaşamı önemli ölçüde bitirebilen bir durumdur.  Günümüzde bir çok evliliği büyük ölçüde etkileyen bu sorunun temel nedenlerini bilmek aslında çözüme de bir oranda beraberinde getirecektir. Bir çok çift sorunun kaynağını bilmediği için çözüme de ulaşmaları imkansızlaşıyor. Gelin şimdi bu nedenleri beraber irdeleyelim.

Cinsel ilişkide çiftlerin zevk alamama nedenleri nelerdir?

Cinsel ilişkide zevk alamama nedenlerini liste halinde sunalım ve daha sonra bu listedeki unsurları sizlere açıklayalım.

  1. Zamanlama
  2. Rahatsız edici mekan
  3. Cinsel rahatsızlıklar
  4. Cinsel uyum
  5. Temizlik

1- Zamanlama

Cinsel ilişki kalitesini etkileyen önemli unsurlardan bir taneside zamanlamadır. Cinsel ilişkide zevk alamama nedenleri arasında yer alan bu unsur pek dikkate alınmaz. Peki zamanlama cinsel ilişkiyi neden olumsuz etkiler ona bakalım.

Öncelikli olarak araya dereye sıkıştırılmış, özenli bir zaman dilimine sığdırılmamış bir cinsel ilişkiden çiftlerin zevk alması mümkün değil. Hadi yapalım da bitsin dercesine girdiğiniz bir cinsel ilişkiden zevk almanızda mümkün değildir.

Bunun dışında hergün yada iki günde bir cinsel ilişkiye girme hatasına düşmek te yine bir zamanlama hatasıdır. Bir erkek yada kadın cinsel ilişkiye hergün girmesi o ilişkiden zevk alamamaya neden olur. Hepimiz insanız ve hergün yapmamız beklenemez. Hergünde cinsel istek oluşmaz. Oluşmayan bir cinsel istekten zevk alınmasıda bekelnemez. Bu nedenle zamanlama iyi ayarlanmalı ve iki tarafında cinsel isteği uyandığında cinsel birliktelik yaşanmalıdır.

2- Rahatsız edici mekan

Yani illa cinsel birliktelik yaşayacağız diye uygunsuz, temiz olmayan, oturma odasında, mutfakta yada kayınvalidenin evinde cinsel birliktelik yaşamak elbetteki zevk almamanıza neden olur. Özellikle kadınlar belirli bir özen içinde olan mekanda cinsel birliktelik yaşamak isterler. Bir taraftan yemek kokusu gelen bir mekanda yaşayacağınız bir cinsel birliktelikte zevk almanız oldukça güç olacaktır.

Yine aynı şekilde kendinizi rahat hissetmeyeceğiniz kayınvalidenin evi gibi bir mekanda yine bu isteksizliğinizi ve zevk alamamanızı tetikleyecektir. Kendi evinizdeki yatak odanızda bir kaç mum ve güzel rahat bir zamanda yaşayacağınız cinsel birliktelikten mi zevk alırsınız yoksa, kayınvalide elinde turşu kokularının arasında mı?

3- Cinsel rahatsızlıklar

Yani kadınının vajinusmus gibi bir problemi olması yada erkeğin erken boşalma gibi bir rahatsızlığa sahip olması cinsel ilişkide zevk alamama durumunu tetikleyen çok önemli bir unsurdur. Öncelikle böyle bir rahatsızlığınız varsa bunun çözülmesi gerekir. Örneğin kadın bazen cinsel ilişkide aşırı acı duyabilir. Bu durumda ne kadın ne de erkek o cinsel ilişkiden zevk alamaz almasıda beklenemez. Canın yanıyor kardeşim nasıl zevk alacaksın.

4- Cinsel uyum

Cinsel uyumdan kastımız nedir? Özetle özenilmiş bir mekanda yani kendi yatak odanızda bir kaç mum yakıp gireceğiniz bir cinsel ilişki gibi. İki tarafında rahat edeceği, sevgiyle ve aşkla yaşayacakları bir cinsel birliktelikten iki tarafta zevk alacaktır.

Birisi yorgunluktan gebermek üzereyken bir tarafın cinsel isteğini tatmin etmek için girilecek bir cinsel ilişkiden cinsel uyum olmadığı için zevk alınması mümkün değildir. Kadının yada erkeğin cinsel bir rahatsızlığı varsa ilk başka ilişkiye başlarken zihinde bu tür sorular varken cinsel uyum içinde birliktelik yaşanması ve zevk alınması beklenemez öyle değil mi?

Ayrıca gün içinde yapılan kavgalar sonrasında cinsel ilişkiyi bir barışma malzemesi olarak kullanmayın. Çünkü eşinize olan öfkenizin zevk alamamanıza neden olacağını unutmayın.

5- Temizlik

Yani eşiniz soğan yemiş yada turşu suyu içmiş ve cinsel ilişkiye başlamışsınız bir taraftan soğan kokusu bir taraftan turşu kokusu bu ilişkiden nasıl zevk alacaksınız?

Dişler fırçalanmamış, kişisel temizlik yapılmamış, ter kokuları arasında bir cinsel birliktelik hayal edin.  Mideniz kalktı öyle değil mi.  O zaman cinsel birliktelik öncesi, her türlü temizliğin yapılıp cinsel birliktelik yaşamanız sizin için en iyisi.

Özetle bir cinsel rahatsızlığınızın olmadığından emin olun. Güzel bir mekanda, özenilmiş bir zamanda, kişisel temizliğe dikkat edilerek iki tarafında cinsel isteğinin olduğundan emin olunduğunda, sevgiyle ve aşkla eşinizle cinsel birliktelik yaşayın. Her şeyin özenli olduğundan, zamanlamanın doğruluğundan ve sağlık sorunlarınızın çözüme kavuşturulduğundan emin olun. Bu şekilde cinsel yaşamınızı mutlu kılabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın.

Önerilen Yazılarımız: 

Vajinismus Nedir? Cinsel Yaşama Etkisi ve Tedavisi

Evlilikte İdeal Cinsel İlişki Kaç Günde Bir Olmalı?

Seks Terapisi Nedir? Cinsel Sorunları Çözer Mi?

 

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir