in , ,

Çatlak Kremleri Gerçekten İşe Yarıyor mu?

İçindekiler

Gönderi paylaş:

Çatlak Kremleri Gerçekten İşe Yarıyor mu? Çatlaklar bir kadın için en korkulu rüyadır.  Hamilelik döneminde meydana gelen bu çatlaklarında kalıcı olabilme ihtimalinin yüksek olması kadınların bu dönemdeki korkusunu iki katına çıkarır. Yalnızca gebelik değil aynı zamanda günlük hayatımızda da çatlaklar sıklıkla karşılaşılabilen durumların başımda gelir.

Çatlakların oluşumunda mevsimlerin önemi büyüktür. Özellikle hava değişimi bu oluşumu hızlandıran nedenler arasında bilinmektedir. Kış döneminde soğuk ve ayaz geçen günler çatlakların oluşmasını hızlandırır.

Çatlaklardan korunabilmeniz için bir maske ve de krem tarifleri vardır ancak bayanların merak ettikleri konular arasında bu kremlerin işe yarayıp yaramadıklarıdır. Çünkü aynı zamanda maddi anlamda da size külfet olacaktır. Kadindio olarak bizlerde bu makalemizde bayanların en fazla tercih ettikleri çatlak kremlerini incelemek istedik.

Çatlak Kremleri Gerçekten İşe Yarıyor mu
Çatlak Kremleri Gerçekten İşe Yarıyor mu

Çatlak ve çatlak kremi nedir?

Çatlak özellikle vücudun karın, göğüs, kol, kalça ve bel bölgelerinde oluşabilen yerleşmiş çizgilere denir. Çatlakların bedeniniz için herhangi bir zararı yoktur; yalnızca görüntüde farklılık yaratırlar. Çatlak kremi de, bu çatlak görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek bakım ürünlerine verilen addır.

Ayrıca vücutta yoğun çatlak oluşumu görülebilen bir diğer alan ise ellerdir. Hava şartlarından dolayı kuruyan ellerde çatlama meydana gelebilir. Bu çatlaklar ellerde kaşınma, sızlama, ağrı hatta kanama gibi sorunlar doğurabilir.

El çatlaklarına iyi gelen krem kullanarak bu şikayetlerin önüne geçebilirsiniz. “El çatlaklarına hangi krem iyi gelir” diye soracak olursanız da; bol nemlendirici içeriğe sahip, nem desteği doğal yağlarla sağlanmış çatlak kremleri örnek olarak verilebilir.

El çatlakları için formülünde gliserin bulunan el kremlerine başvurabilirsiniz. Özellikle soğuğa çıkmadan önce ya da eller soğuk/sıcak suya maruz kaldıktan sonra nem sağlamak el çatlaklarının önlenmesinde etkili olacaktır.

Peki Çatlaklar Neden Oluşur?

Çatlaklar, büyüme ve gelişme dönemleri, hamilelik dönemi veya ani kilo değişimleri gibi nedenlerden ötürü oluşabilirler. Bu gibi durumlarda, deri hızlı bir şekilde büyür veya genişler. Kuru ve elastikiyetini kaybetmiş bir vücut bu gelişme esnasında uygun bir şekilde esneyemez ve dolayısıyla çatlaklar meydana gelir.

Çatlaklar ilk etapta kırmızı, pembe ya da mor ince çizgiler şeklinde oluşmaya başlarlar. Çatlaklar oluşurken kaşınma gibi sinyaller de verebilirler. Daha derinleşen çatlakların ise rengi solar ve beyaza yakın bir ten rengi halini alır.

Çatlak kremi ne işe yarar?

Çatlak kremleri, henüz yeni oluşmaya başlayan çatlaklar üzerinde etkili olabilirler. “Çatlak kremleri işe yarıyor mu?” sorusuna %100 yararlı oldukları yanıtını vermek gerçekçi olmayacaktır. Çünkü en iyi çatlak kremi dahi vücuda yerleşmiş bir çatlak sorununu tamamen ortadan kaldıramaz. Uzmanlar, çatlaklar için tamamen etkili olacak yöntemin lazer tedaviler olduğunu belirtiyorlar. Bu nedenle, çatlak kremi önerisi alırken, tam çözüm sağlama beklentisine girmemek olası hayal kırıklıklarını önleyebilir.

Çatlaklarınız yeni oluşuyorsa, çatlak kremi tavsiyesi alabilirsiniz. En iyi çatlak giderici kremler arasından birini seçip denediğinizde çatlak görünümünü azaltma açısından faydasını görebilir, çatlakların derinleşme sürecini yavaşlatabilirsiniz. Çatlak kremlerini, yeni oluşmaya başlayan çatlaklar üzerinde uygulayın. Uygulamada süreklilik sağlamaya dikkat edin. Düzenli çatlak kremi kullanımı ile, çatlak bulunan bölgeyi nemli ve dolayısıyla esnek tutmuş olursunuz. Bu da, görünümün derinleşmesinin önüne geçebilir.

Çatlak giderici doğal yöntemler de özellikle son yıllarda artan doğal esansiyel yağların popülerlik kazanmasıyla dikkat çeken çözümler arasındadır. Vücudunuza yoğun nem sağlamak ve çatlak oluşumunu önlemek adına, kokusunu sevdiğiniz bir doğal yağı vücudunuza masaj hareketleriyle uygulayabilirsiniz. Çatlak giderici doğal yöntemler olarak nem etkili zeytinyağı, kakao yağı, Hindistan cevizi yağı, shea yağı, portakal yağı ve tatlı badem yağı gibi alternatiflere başvurabilirsiniz.

Çatlak Kremleri Gerçekten İşe Yarıyor mu
Çatlak Kremleri Gerçekten İşe Yarıyor mu

Çatlak kremlerini de masaj uygulayarak sürmeniz oldukça etkili olacaktır. Böylece çatlak bulunan bölgede kan akışı sağlayabilir ve derinin esnemesine destek olabilirsiniz.

Bir çatlak kreminden tam verim almak istiyorsanız, en doğrusu ürünü çatlaklarınız oluştuktan sonra değil, önceden kullanmanız olacaktır. Örneğin kilo açısından değişkenlik yaşadığınız bir süreçten geçiyorsanız, çatlak oluşumuna meyilli bölgelerde çatlak kremi kullanabilirsiniz. Ya da hamilelik döneminde iseniz, doktorunuza danıştıktan ve onayını aldıktan sonra karnınızda belirginleşmeler ve büyümeler başlamadan önce çatlak oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Kuru bir cilt tipine sahip olan kişiler, çatlaklar konusunda diğer cilt tiplerine sahip kişilere göre daha fazla sorun yaşayabilirler. Kuru ciltlerde deri yeterince esnek olmadığı için gerilme yaşandığı an çatlaklar oluşabilir. Bu aşamada da vücudu sürekli nemli tutmanın önemini bir kez daha fark edebilmek mümkün. Vücudunuza yalnızca cilt bakım ürünleriyle değil; bol su tüketimiyle de içeriden nem sağlamayı ihmal etmeyin. Cildin su ihtiyacını yeterli bir şekilde karşılamak, olası problemlere zemin oluşmasını engeller ve çözüm aradığınız bütün sorunlarda da size destek olur. Su, hem sağlığınız hem de cilt görünümünüz için başvurabileceğiniz en iyi kaynaktır.

Çatlak kremlerinin ve su tüketiminin haricinde, yürüyüş ya da egzersiz gibi yöntemlerle vücudunuzu aktif tutabilir, esnekliğini koruyabilirsiniz. Bu şekilde çatlak oluşumuna neden olan durumların önüne geçebilirsiniz.

Çatlak oluşumunun önüne geçmek için ani kilo değişiklikleri yaşamamaya dikkat edebilirsiniz. Ani kilo almak ya da ani kilo kaybetmek deri üzerinde çatlaklara yol açabilir. Bundan kaçınmak için, kilo vermek istiyorsanız bir egzersiz planlamasıyla birlikte hareket edebilirsiniz. Böylece vücudunuz değişim sürecine rahatça adapte olabilir.

Çatlak kremi ne zaman uygulanmalı?” sorusuna yanıt aradığımızda ise banyo ve duş sonrası cevabına rastlıyoruz. Banyo ve duş sonrası cilt nem sağlayan kremleri emme açısından daha elverişlidir. Bunu göz önünde bulundurarak duş sonrası bakım rutininize çatlak önleyici kremleri de ekleyebilirsiniz. Kremi uygulayacağınız bölgenin kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Ilık suyun yumuşattığı ve kan dolaşımı sağladığı çatlak bulunan bölgeye, masaj hareketleriyle çatlak kremini uygulayabilirsiniz.

En Çok Kullanılan Çatlak Kremleri

Çatlak kremi denildiğinde ilk göze çarpan marka olarak Lierac’ı göüyoruz. Çünkü krem her zaman beklentileri yüksek tutmaktadır. İçerisinde bulunan maddelerin etkinliği her zaman ön plana taşınmış olsa da aslında kremi kullanan kişilerinde pek memnun kaldıklarını söyleyemeyiz.  Bir değer krem ise Babe’dir.  Kremin içerisinde asidik karışımlar yüksek olması nedeniyle kullanıcının içinin rahat olmasını sağlar. Babe içeriğinde aynı zamanda E vitamini barındırdığı için de tercih nedenleri arasına girmeyi başlarmıştır. Memnuniyet noktasında ise yarı yarıya bir fark vardır.

Çatlak kremleri denildiğinde en fazla adını duyuran bepantol olmuştur. Krem yalnızca çatlaklar için değil aynı zamanda pişiklerin tedavisinde de kullanılmaktadır. Genelde bebeklerin bacaklarında ya da koltuk altlarında oluşan pişikler için tercih edilir ancak erişkinlerde de etkili olur. Yara tedavisinde de kullanılır özellikle de kabuk bağlamış olan yaraların iyileştirilmesinde etkilidir. Kremin içeriğinde B5 vitamini vardır. Bu vitamin yaraların iyileşmesini hızlandıracaktır.

Son olarak ise piyasaya yeni çıkmış olan bir ürün olan Bio Oil’i denemenizi öneriyorum. Bitkisel yağların karışımı olduğundan dolayı bayanları cezbeden bir durumu vardır. Özellikle hamilelik dönemindeki çatlaklar için kimyasal içerikli ürün kullanmak istemeyen anne adayları, bitkisel içerikli ürün arayışına girmektedir.

Çatlak Kremi Yorumları

Emine Ç.

Gebeliğin 8. Ayındayım normal Bebek losyonu ve sarı kantaron yağını karıştırıp kullanıyorum mükemmel bir karışım hem doğal yağ hem de bebek cildi için tasarlanmış losyon sayesinde kimyasal en aza inmiş oluyor gebelik çatlağın hiç oluşmadı. Cildim her verildiğini hissettiğimde hemen kullanıyorum tavsiye ederim.

Sevda V.

Kuruyan cildin çatlama ihtimali daha yüksek olduğu için gebeliğiniz boyunca cildinizi sık sık nemlendirmeniz gerekiyor. Bunu da cilde elastikiyet kazandıran, onu yumuşatan ve besleyen, kolaylıkla emilebilen bir kremle yapmalısınız.

Esma E.

merhabalar 2022 6 Şubat’ta ilk çocuğumu kucağıma aldım şimdi 4 haftalık ikinci çocuğuma hamileyim 2022 yılı başlarında bir arkadaş çatlaklar için 7 yağ karışımı paylaşmıştı ve ben o karışımı kullandım hiç doğum yapmamış gibi hiç çatlağım olmadı bu ikinci hamileliğim içinde kullanmak istiyorum ama not aldığım kağıdı bulamıyorum karışımları hatırlamıyorum hatırlayan varsa ya da o arkadaş hala üye ise bu karışımı tekrar paylaşabilir mi?

Mehtap L.

Ben ilk hamileliğim de kakao yağı kullandım yalnız kilo alabilecek her yere sürmek gerekiyor benim de karnım da hiç çatlağım yok ikinciye hamileyim yine kakao yağı kullanıyorum tavsiye ederim.

Sevgili annemce okuyucularımız sizde kullandığınız kremi yorum bölümünden yazabilir yada yeni açmış olduğumuz forumdan sorularınızı sorabilir diğer annelere yardımcı olabilirsiniz.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir