in

Bozuk Gebelik Testi Örnekleri Nelerdir?

Gönderi paylaş:

Bozuk gebelik testi, Gerek erken gebelik gerekse normal gebelik testi yaptıranların bozuk gebelik testi örnekleri araştırma nedenleri aslında teste olan güvensizliktir.

Ancak bazı durumlarda bozuk gebelik testi olabilir. Bu konu kafaları çok kurcalasa da konuyu biraz açıklarsak daha iyi anlaşılır düşüncesindeyim.

Öncelikle gebelik testinin nasıl çalıştığına bakalım sonrasında gebelik testi yaparken dikkat edilmesi gerekenlere daha sonrada bozuk gebelik testi örneklerini inceleyelim.

Bozuk gebelik testi örneklerine bakmadan önce gebelik testlerinin çalışma mantığına bakalım. Cinsel birliktelikten sonra döllenmiş yumurta yani embriyo anne rahmine hareket eder ve rahim duvarına tutunur.

Rahim duvarına tutunmasıyla birlikte hamilelik başlamış olur ve anne kanında beta HCG adı verilen hormon yükselmeye başlar. Daha sonra kanda yükselen beta HCG idrara geçer ve idrardaki miktarı yükselir.

Beta HCG hamilelik dışında 0-5 değerlerinde idrarda ve kanda görülürken hamilelikle birlikte bu değer 50 den yukarı doğru hızlı biçimde yükselir.

İdrarda beta HCG oranının yükselmesi adet gününden bir kaç gün öncesine tekabül eder. İşte gebelik testleri de idrardaki bu beta HCG oranını ölçmektedir.

Gebelik testleri idrardaki bu oranı ölçebilmesi için yeterli miktarda beta HCG hormonunun artması gerekmekte bu da adet gününe denk gelmektedir.

Erken gebelik testleri de işte o adet gününden bir kaç gün önceki beta HCG oranına bakar daha hassas olduğundan adı erken gebelik testidir.

Şimdi erken gebelik olsun normal gebelik testlerindeki bozukluk düşünülmesinin nedeni genelde beta HCG hormonunun idrarda yeteri kadar yükselmemesi nedeniyle negatif çıkmasıdır.

Gebelik testleri eğer pozitif çıkmışsa hamilelik olasılığı yüzde 90 iken yani çok yüksekken negatif çıkması durumunda hamile değilim demek doğru değildir çünkü beta HCG hormonu idrarda yeteri kadar yükselmemiş olabilir.

Bu nedenle hamile olmama olasılığı yarı yarıyadır. Kısaca pozitif çıkarsa hamile olma olasılığınız çok yüksek negatifse bu oran yarı yarıyadır. Negatif çıkarsa bir kaç gün sonra tekrar hamilelik testi yapmak gerekir. Pozitif çıkarsa kan testi yaptırarak hamileliği kesinleştirmek gereklidir.

Gebelik testlerinin doğru çıkması için dikkat edilmesi gerekenler

  • Sabah kalkar kalkmaz ilk idrarınızda gebelik testi yapmanız daha doğru sonuç verir.
  • Gebelik testi yapmadan önce testin son kullanma tarihini kontrol etmenizde fayda vardır.
  • Test üzerindeki talimatlara birebir uyduğunuzdan emin olun.

Bozuk gebelik testi örnekleri

Bozuk gebelik testi örnekleri genelde sizi yanıltabilir. Yukarıda yazdıklarımıza dikkat etmeyi unutmayın.

Bununla birlikte eğer gebelik testinizin bozuk çıktığını düşünüyorsanız mutlaka 1 gün sonra ilk sabah yine gebelik testini tekrarlamayı unutmayın. Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir