in

Boşanan Anne Yeni İlişkisini Çocuğa Nasıl Anlatmalı?

Gönderi paylaş:

Boşanan çocuklu bir annenin, yeniden evlenmesi zorlayıcı bir durum olsa da imkansız değil. Boşanmış bir anne yeni bir ilişkiye başlıyorsa, bunu çocuğa nasıl anlatacağı oldukça önemlidir. Çocuğu olan genç bir annenin boşandıktan sonra hayatını tek başına idame ettirmesi ve yalnızlığın getirdiği zorlukları aşmak için yeni bir evlilik yapması gayet doğaldır. Ancak bu yeni ilişki çocuğa dikkatli ve özenli bir şekilde anlatılması oldukça önemli. Peki yeni ilişki çocuğa nasıl anlatılmalı?

Evlilik toplumumuzda hoş karşılanan bir müessesedir. Bu nedenle de yeni evlenecek olanlara, yeni evlenmiş olanlara toplum tarafından yardım edilir. İlk başlarda düğünde getirilen hediyelerle daha sonrasında ise yakınları tarafından verilen nasihat ve öğütlerle olur bu yardımlar. Evlilik güzel olmakla beraber sıkıntılı ve üzücü durumlara da dönüşebilmektedir. Ve kişiler bu sıkıntılı durumları gidermek amacı ile evliliklerini sonlandırmak için boşanmaktadırlar.

Boşanmaların çoğu aile içi şiddetli geçimsizlikten oluşmaktadır. Ebeveynlerde geçinemediği durumda ayrılmayı göze almaktadırlar. Boşanma durumlarında eğer ebeveynlerin çocukları varsa problem en çok bu konuda yaşanmaktadır. Çünkü boşanan çiftlerden çok çocuklar boşanma durumundan etkilenmektedir. İlk başlarda çocuğa boşanma eylemi nedenleri ile birlikte güzelce anlatılmalıdır.

Boşanan Anne Boşanma Eylemi Çocuğa Nasıl Anlatılır?

Boşanan Anne Boşanma Eylemi Çocuğa Nasıl Anlatılır?
Boşanan Anne Boşanma Eylemi Çocuğa Nasıl Anlatılır?

Boşanma eylemini çocuğa anlatmak çiftler için en zor olan konudur. Çünkü çocuğun bütün düzeni alt üst olacaktır. Bu konu çocuklara açıklanırken yaşı ve yaşam tarzı göz önüne alınarak onun psikolojisine göre davranılmalıdır. Çocuğun yaşı küçükse boşanmayı açıklama işlemi daha da zorlaşmaktadır. Çünkü küçük çocukların bu durumu anlamaları büyük çocuklara göre daha zordur. Küçük çocuklar boşanmanın ne olduğunu, neden yaşandığını anlamlandırmakta zorluk yaşamaktadırlar.

Olayların merkezine kendilerini koymaktadırlar. Ve boşanma sebebinin kendileri olduğunu düşünerek, kendilerini suçlu hissederler. Bu durumun düzelmesi anne ve babasının tekrar barışmasını isterler. Bu yolda da çok çaba sarf ederler.  Boşanma olayı çocukların psikolojisini kötü yönde etkilemektedir. Fakat bu durumun çocuklarda dışa yansıması çocuktan çocuğa değişiklik göstermektedir. Bu olaylar en aza indirmek için; boşanmanın çocuğun hatası olmadığı güzellikle anlatılmalı, anne ve babasının onunla olan ilişkisinin aynen devam edeceği belirtilmelidir.

Yeni İlişki Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?

Boşanan anne yeni ilişkisini çocuğa anlatırken; sakin davranmalıdır. Çocuğun psikolojisini göz önüne alarak onu kırmadan, duygularına eşlik ederek, kötü düşünmesine ihtimal vermeyerek yeni ilişkisini anlatmaya çalışmalıdır.

Çocuk hırçın davransa da anne sakinliğinden hiç ödün vermemelidir. Çocuklar anne veya babalarının boşanıp başka biri ile olmasını istemez. Bu sebeple çocuğun bu konudaki düşünceleri ebeveynler tarafından önemsenmelidir. Ve asla çocuğa bu konuda yalan söylenmemelidir.

Değerli ziyaretçimiz. Unutmayın yeni bir ilişkinin en önemli unsuru çocuğunuza yeni ilişkinizi yani yeni eş adayınızın iyi bir şekilde anlatılması ve onların arasındaki uyumun en iyi şekilde sağlanmasıdır. Ne olursa olsun aman çocuk bu alışır deyip geçmeyin. Çünkü çocuğunuz ve yeni eş adayınızla yeni bir hayata başlayacaksınız. Bu nedenle çocuğunuzla yeni eş adayınızın uyumunu sağlamak mutluluğunuz için önemli adımlardan bir tanesidir.

Sağlıcakla Kalın.


Konuyla İlgili Bu Yazılarımızı da Mutlaka Okumalısınız

Boşanmanın Çocuk Üzerindeki Etkileri

Çocuğunu babasız büyütmenin zorlukları

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir