in

Boş Gebelik Belirtileri

Gönderi paylaş:

Boş gebeliğin semptomları normal gebelik ile benzerdir. Boş gebelik ile karşılaşıldığında belirtilerden dolayı kişi bu gebeliği gerçek sanabilir. Dolayısı ile teşhis aşamasında geç kalınmaması önem taşır. Boş gebelik belirtilerinin yakından takip edilmesi farkı anlamak için önemlidir. Boş gebelik belirtilerinin her biri normal gebeliğe benzemektedir. Boş gebeliğin belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Mide bulantısı
  • Baş dönmesi
  • Şişlik hissi
  • Tansiyon düşmesi
  • İştah artışı
  • Halsizlik
  • Duyarlılığın artması

Boş Gebelik Neden Olur?

Boş gebeliğin nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte genetik faktörlere de dayanabilir. Doğrudan tek bir sebep belirtmek boş gebelik için oldukça zordur. Dolayısı ile boş gebeliğin nedenleri üzerinde yapılan çalışmalar devam etmektedir. Boş gebeliğin nedeni aynı zamanda sperm ve yumurta kalitesine de bağlıdır. Sperm ve / veya yumurtanın kalitesinin düşük olması da yalancı hamilelik ya da boş gebeliğe sebep olabilmektedir. Daha önce boş gebelik yaşayan kadınların bu durum ile tekrar karşılaşma ihtimalleri de yüksektir.

Boş Gebelik Belirtileri
Boş Gebelik Belirtileri

Boş Gebeliğin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boş gebeliğin tedavisi normal olarak kabul edilmeyen boş gebeliğin sonlandırılması şeklindedir. Boş gebelik ile karşılaşıldığında rahim boşaltılır ve böylelikle gebelik sonlandırılır. Boş gebelik tedavi yöntemleri çoğunlukla cerrahi işlemleri içerebilmektedir. Tedavinin ardından boş gebelik yaşayan kişinin bir süre ilaç tedavisi ile korumaya alınması gerekir.

Boş Gebelik Kimde Oluşur?

Boş gebeliğin görüldüğü kişiler doğum yapabilen tüm kadınlardır. Her gebeliğin boş gebelik olma ihtimali bulunur. Dolayısı ile boş gebelik ile karşılaşan kişiler arasında belirli bir kategori ya da ayrım bulunmaz. Boş gebelik her kadının başına gelebilecek bir durumdur. Yapılan çalışmalar ile boş gebeliğin ileri yaştaki yetişkin kadınlarda daha sık görüldüğü gözlense de genç kadınlarda da meydana gelebilir.

Boş Gebelik, Testte Pozitif Çıkar Mı?

Boş gebeliğin pozitif çıkması mümkündür. Boş gebelikte de normal gebelik belirtileri görülür. Bu sebep ile de idrar ya da kan testi yapıldığında gebelik gerçekmiş gibi algılanır ve test sonucu pozitif olur. Ancak boş gebelikte rahim boştur ve dolayısı ile ultrason ile kontrol edildiğinde kişinin gebe olmadığı görülecektir.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: annemce1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir