in

Bir Damla Sperm İle Hamile Kalınır Mı?

Gönderi paylaş:

Bazen cinsel ilişkiden vajinaya bir damla sperm bile gidebiliyor. Hemen akıllara bir damla sperm ile hamile kalınır mı yada bir damla boşalınca hamile kalınır mı? sorusu geliyor. Bu soruya yanıt vermeden önce hamile kalmak için gerekli şartları açıklayalım zaten bu açıklamayı yapınca durum daha net olarak anlaşılacaktır.

Şimdi hemen hamileliğin nasıl oluştuğuna bakalım. Hamilelik erkeğin vajina içine boşalmasıyla birlikte tüm spermlerin hepsi kadın rahmindeki yumurtalara doğru hareket etmeye başlarlar. Yumurtaların olduğu yere ulaşan spermlerden 1 tanesi yumurtayı delerek döllenmeyi gerçekleştirir. Yani yumurtaya ulaşan spermlerden 1 tanesi yumurtayı döllemesiyle hamilelik oluşur.

Anlaşılacağı üzere hamilelik için yumurtaya ulaşan bir adet sperm yeterlidir. Elbette bir spermin yumurtaya ulaşıp onu döllemesi oldukça güçtür. Ancak 1 damla sperm sıvısında binlerce spermin olduğu unutulmamalıdır.

Gördüğünüz gibi 1 adet sperm damlası içinde binlerce sperm olması nedeniyle hamileliğin de oluşması kuvvetle muhtemeldir. Yüzde yüz hamilelik oluşur diye bir kaide olmasa da 1 adet sperm vajina içine boşalmış olsa bile hamile kalabilirsiniz.  Bu nedenle çok azda olsa sperm içeri boşalmışsa veyahut vajinaya bulaşmışsa hamile kalma olasılığı olacağından hamilelik istenmiyorsa ertesi gün hapı almak gereklidir.

Unutmamak gerekir ki her ne olursa olsun hamilelik istenmiyorsa, bilimsel doğum kontrol yöntemlerinin kullanması çok önemlidir. Kondom, doğum kontrol hapı, spiral gibi bilimsel yöntemler sizi hamilelikten koruyacaktır. Korumasız cinsel ilişkiye girmeniz durumunda bu yöntemler hamileliği önlemede en etkili yöntemlerdir. Bunun dışındaki yöntemlerde hamilelik oluşma olasılığı yüksektir. Korumasız cinsel ilişki yaşamışsanız en kısa sürede ertesi gün hapı alarak hamileliği önleyebilirsiniz.  Konuyla alakalı bir kaç yazı linkimizi aşağıya ekledik.

Bu konuyla ilgili tarafımıza oldukça çok soru gelmektedir. Forum bölümümüze gelerek aklınıza takılan tüm soru ve sorunları bizlere aktarabilirsiniz. ANNEMCE FORUM. Gerek uzmanlarımız gerekse diğer forum üyelerinin bilgilerinden yararlanabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın.

Önerilen Yazılarımız:

Ella Ertesi Gün Hapı Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

Dışarıdan Bulaşan Spermle Hamile Kalınır Mı?

Doğum Kontrol Haplarının Kullanımı, Avantajları ve Dezavantajları

Zevk Suyu Hamile Bırakır Mı?

 

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir