in

Belirti Göstermeyen Gebelik Olurmu?

Gönderi paylaş:

Belirti göstermeyen gebelik nadirde olsa görülebilmektedir. Peki gerçekten belirti göstermeyen gebelik olabilir mi? Kafalarımızı çok karıştırmadan belirti göstermeyen gebelik gibi durumların nasıl kendini gösterdiğini anlatmaya çalışalım. İnsanın aklında bazen bin tane soru oluşuyor.

Bu soruları cevaplamanın en kolay yolu doğru bilgiye ulaşmaktır. Bazen gebelikle ilgili imkansız olamaz gibi kelimeler kullanılsa da işin esasına bakıldığında gebelik zaten başlı başına bir mucizedir. Bu nedenledir ki belirti göstermeyen gebeliklerde mümkündür. Ancak bilinmesi gereken bir çok hususu aşağıda sizlere aktarmaya çalıştım.

Belirti göstermeyen gebelik nasıl oluyor peki? Bildiğiniz üzere gebeliğin klasik belirtileri, yerleşme kanaması, bulantı, kusma, adet görmeme, baş dönmesi, meme hassasiyeti, baş dönmesi, koku hassasiyeti gebeliğin belirtileri arasında yer alır. Bunların birini yada birkaçını yaşayan kişi hamile olduğunu anlar.

İşte bazı gebeliklerde bu belirtiler görülmeyebilir ve kişi hamile olduğunu çok geç fark eder. Peki bu durum nasıl oluşur gelin ona bakalım.

Burada şunu öncelikle bilmeyen kişiler için açıklayalım. Bir kişi gebe kaldığında artık adet döngüsü son bulur. Çünkü anne rahminde bir gebelik oluşmuştur ve vücutta yumurtlama sona erer ve adet görülmez. Yani adet görmeme gebeliğin ilk ve en kesin belirtisidir diyebilir.

Peki Belirti Göstermeyen Gebelik Nasıl Oluyor?

Şimdi bir kişinin gebe olduğunu anlamasının en temel yolu şöyle oluyor.  Kişinin adeti gecikiyor yani adet görmüyor ve hamile olabileceğini düşünüyor. Ancak şöyle bir durum var ki bazen kadınlar 2 ayda bir 3 ayda bir hatta 4 ay boyunca adet görmeyebiliyor.

Düzenli adet görenler için adet görmeme hamileliğin ilk belirtisi olsa da bazı durumlarda hormonal dengesizlikler farklı tedaviler gibi kişi adet görmeyebiliyor.  İşte böylece kişi adeti gecikse bile hamile olduğunu farklı nedenlere bağlıyor. Böylece gebelik belirti vermemiş oluyor.

Belirti göstermeyen gebelik çok ender de olsa olabiliyor. Onun dışında bir çok gebelikte yerleşme kanaması, bulantı, kusma, baş dönmesi, meme hassasiyeti, baş dönmesi, koku hassasiyeti gebeliğin gözükse de bazı kişilerde bu belirtiler görünmüyor ve gebeliği belirti göstermemiş oluyor. Bu belirtiler zaten her gebelikte görülmediğinden kişinin adeti de geciktiğinden kişi gebe kaldığını farketmeyebiliyor.

Kısaca  özetlersek, bazı kadınların adet döngüsü düzensiz olduğundan adet gecikmesini gebeliğe yormuyorlar. Diğer gebelik belirtilerini de hissetmeyince hamile olduklarını 2. aya kadar anlamayabiliyorlar. İşte bu tür durumlarda gebelik belirti göstermiyor diyebiliriz.

Unutmayın belirti göstermeyen gebelik çok nadir olarak kendini gösterir. Çünkü hamileliğin en temel belirtisi adet görememedir. Adet görmediyseniz zaten hamile olma olasılığınız çok yüksek olabileceğinden hemen bir hamilelik testi yaparak duruma vakıf olabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir