in

Bebeklerde İshal Nedenleri ve Tedavisi

Gönderi paylaş:

Bebeklerde İshal Nedenleri üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Mide ve bağırsak iltihaplanması olarak tanımlanan ishal, özellikle 0-5 yaş aralığında ki bebek ve çocuklarda görülmektedir. Anne sütü ile beslenen bebekler hazır mama ile beslenenlere oranla daha az ishal olmaktadır. Bunun sebebi ise anne sütünün ishale sebep olan mikroorganizmaları yüksek oranda engellemesidir.

Bebekler Neden İshal Olur?

Bebeğin dışkısı normalden daha sulu ve günlük olarak daha fazla sayıda ise bebeğiniz ishaldir. O halde, bebeğin ishal olmasında etkili olan rahatsızlıklar nelerdir?

  • Mide üşütmesi, grip ve soğuk algınlığını gibi hastalıklardan kaynaklı olabilir.
  • Diş çıkarma dönemi ise bebekte ishal görülebilir.
  • Yediği herhangi bir besinden kaynaklanabilir. Elma, üzüm ve kayısı gibi gıdaların tüketimi
  • Viral, bakteriyel, bağırsak ve kulak enfeksiyonu sebebiyle ishal görülebilir.
  • Antibiyotik kullanımı sırasında da bebeklerde ishal yan etki olarak görülebilir.

Viral enfeksiyonlar arasında rota, calici, adeno ve grip gibi virüsler bulunur. Hastalık esnasında mide bulantısı ile birlikte kusma, ateş ve karın ağrıları görülebilir.

Bakteriyel kaynaklı ishallerde salmonella, koli basili ve shigella gibi enfeksiyonlara rastlanır. Bu durumda oldukça ciddidir. Kanlı dışkı, kramplar, ateş ve kusmalar olabilir.

Bakteriyel enfeksiyonlar kendiliğinden geçebilir ancak pişmemiş et gibi yiyecekler koli basili enfeksiyonuna neden olur ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Kaka tahlili yapılarak bebeğin hastalığı teşhis edilebilir.

Bağırsakta yaşayan parazitler ishal, gaz, mide rahatsızlığı ve yağlı dışkılama yapar. Bulaşıcı olduğu için hem bebek hem de ev halkı tedavi edilmelidir.

Antibiyotikler bağırsakta ki hem zararlı hem de yararlı bakterileri öldüren ilaçlardır. Bu nedenle antibiyotik kullanımı sırasında ishal oluşabilir.

Kulak enfeksiyonu viral ya da bakteriyel olarak ishalin nedeni olabilir. Bebek bu esnada kulaklarını çekiştirir. Kusma, iştahsızlık ve mide üşütmesi görülür.

Çok fazla şeker içeren ve bağırsak florasını bozan meyve suları da bebeğin midesini bozarak ishale neden olabilir. Daha çok elde sıkılmış ve içerisinde katkı maddesi olmayan içecekler bebeğe verilmelidir. Zaten 6 aydan önce bebeğe sadece anne sütü yeterli gelecektir.

Bebeklerde İshal Tedavisi

Bebeklerde İshal Tedavisi
Bebeklerde İshal Tedavisi

İshalde önemli olan sıvı kaybının önlenmesidir. Bu sebeple bebeğe yeteri kadar su vermeli ve anne sütüne devam edilmelidir. Eğer bebekte kusma ve mide bulantısı varsa doktora giderek pediatrik elektrolit solüsyon önerisi alabilirsiniz.

İçerisinde şeker bulunan meyve sularını kesinlikle vermemelisiniz. Şeker ishalin artmasına ve daha kötü hale gelmesine neden olur.

Yaşı uygun olan ve katı gıdaya geçmiş bebeklere haşlanmış patates, muz, pirinç, kızarmış ekmek ve yoğurt verebilirsiniz. Bu beslenme şekli sayesinde ishalin süresi kısalacak ve bebeğiniz faydalı besinlerle enfeksiyonu daha kolay atlatacaktır.

İshal sırasında iştah kayıpları anneleri oldukça endişelendirmektedir. Fakat merak etmeyin! Bebeğiniz birkaç gün içerisinde eski yeme alışkanlığına dönecektir. Yalnızca susuz kalmamasına özen gösterin.

Özellikle bebekte ishal varsa canlı bakteri kültürlerinin içerisinde yer aldığı yoğurt, mutlaka bu dönemde yedirilmelidir. İshal miktarı ve süresi yoğurt sayesinde çok daha kısa olacaktır.

Bebeklerin ishal olduğu dönemde sıklıkla karşıladıkları problemlerden birisi de pişiktir! Altını sık sık değiştirerek kuru tutmalı ve doktorunuzun önerdiği pişik kremlerini ihmal etmeden kullanmalısınız.

Hangi Durumda Doktora Gidilmelidir?

3 aydan küçük bebekler 24 saat içerisinde düzelmediyse mutlaka bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Özellikle aşağıdaki belirtilerde ishale eşlik ediyorsa zaman kaybetmemelisiniz.

Birden fazla kusma,

Ağız kuruluğu,

Gözyaşı yokluğu,

6 saatten fazla çiş yapmama durumu,

Bebeğin dışkısında kan ve yüksek ateş,

Bebeğin enfeksiyon kapmış olma ihtimalini göstermektedir. Bu tür durumlarla karşılaştığınızda uzman hekiminize danışarak hareket etmek en doğrusu olacaktır. Sağlıcakla Kalın.

 

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir