in

Bebeklerde El Gelişimi ve İlk Motor Faaliyetler

İçindekiler

Gönderi paylaş:

Bebeklerde el gelişimi ile birlikte ortaya çıkan el ile sergileyebileceği motor becerilerde olduğu gibi bebeğiniz büyümeye ve gelişmeye başladığında, yapabileceği tüm yeni şeylere hayran kalacaksınız.

Fark edeceğiniz en önemli kilometre taşlarından biri, ellerini çırpma yeteneğidir. Elleri ile alkış yapmak aslında vücudunun sürekli gelişimi ve değişiminin doruk noktasıdır ve yeni numarasında ustalaşması önemli bir başarı olarak görülmelidir.

Bebeklerde El Gelişimi

Bebeğiniz doğduğunda elleri neredeyse tamamen fonksiyonsuzdur. Genellikle elleri kapalı konumdadır ve henüz hiçbir şey tutamaz.

3 ay civarında, ellerinin vücudunun bir parçası olduğunu ve ellerine yerleştirilen eşyaları kontrol edebileceğini anlamaya başlar. 5 veya 6 aylıkken, işleri bir elden diğerine geçirebileceğini fark ederek büyük bir atılım yapar. Bebeklerde el gelişimi sürecinin önemli bir parçası olan bu farkındalık, alkışlamayı öğrenmede çok önemli bir gelişmedir.

Bebeklerde El Gelişimi ve İlk Alkışlar

Bebeğiniz 6 aylıkken ellerini çırpabilir. Yüksek bir alkış olmayabilir ve elleri birbirine dokunmayabilir, ancak iki elini bir araya getirme hareketi yadsınamaz. 9 aya kadar çoğu bebek alkışlayabilir; ancak, bebeğiniz henüz alkışlamıyorsa, bu ciddi bir alarm nedeni değildir.

Alkışlamanın Önemi

Bebeğinizin alkışlama becerisi gelişimini çok farklı şekillerde göstermektedir. Ellerinin bir hedefe ulaşmak için birlikte kullanılabileceğini bildiğini göstermesinin yanında, ellerinin neler yapabileceğini bilmesi için görme becerilerine sahip olduğunu da gösterir.

Son olarak, alkışlar, talep üzerine ellerini başarılı bir şekilde bir araya getirecek motor becerilere sahip olduğunu gösterir.

Alkışlamayı Teşvik Etmek

Bebeğiniz, başkalarının alkışlamasını görmezse alkışlamaya asla ilgi göstermeyebilir. Özellikle başarılarını ve iyi davranışlarını kutlamak söz konusu olduğunda, onunla olabildiğince iletişim kurarak onu alkışlamaya teşvik edebilirsiniz.

Onun için alkışlamak, ona kendi başına alkışlama alıştırması için bolca teşvik verir. Alkışlar arttıkça hem alkışlar açısından hem de genel motor faaliyetlerdeki becerileri daha iyi gelişecektir.

Sadece Alkışlamak Değil…

Çoğu bebek alkışlamaya başlar, çünkü bu bir sevinç ifadesi olduğunu anladığı için değil, yeni bir şey öğrendiği içindir. Bir yaşına geldiğinde, alkışlamanın bir anlamı olduğunu öğrenecek ve mutlu olduğunda alkışlayacaktır.

Bebeğiniz sizi gülümseyerek ve alkışlayarak selamladığında, sadece sizi görmekten mutlu olduğu anlamına gelmez, aynı zamanda çok iyi geliştiği ve fiziksel ve zihinsel olarak büyük adımlar attığı anlamına gelir.

Sağlıcakla Kalın.


Konuyla Alakalı Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılarımız

2 Aylık Bebekte Beyin Gelişimi Nasıl Teşvik Edilir?

Bebeklerde Uyku Düzeni Tablosuna Bebeği Alıştırma

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir