in

Bebeklerde Diş Çıkarma Ateşi Nasıl Olur? Kaç Gün Sürer? 2022

İçindekiler

Gönderi paylaş:

Bebeklerde diş çıkarma ateşi her annenin korkulu rüyası. Genellikle 4 ile 7 ay arasında bebeklerin dişleri çıkmaya başlar. Dişler çıkarken çıkmadan önce bizlere bazı belirtiler ile haber verir.

Merak etmeyin bu belirtiler kolayca anlaşılmakta. Bu belirtilerin en başında ateş görülmekte. Bununla birlikte huysuzluk, iştahsızlık ve huzursuzluk gibi belirtiler de bebeğinizin diş çıkardığının belirtisi.

Peki bebeklerde diş çıkarma ateşi kaça kadar çıkar? kaç gün sürer ve nasıl olur? Tüm bu sorularınıza cevap bulmak için yazımızın devamını inceleyin.

Bebeklerde ateş çıkması diş çıkarmaya mı işaret

Bebeklerde ateş çıkmasını her zaman diş çıkardığına yorumlayamayız. Ateş olması bebeğinizde başka hastalıkların olabileceğini de belirtmek gerek.

Bebeğinizde aşırı bir ateş görülüyorsa muhtemel bir hastalığın habercisi de olabiliyor. Her bebek aynı reaksiyonları göstermeyebilir ve her bebeğin diş çıkarma belirtileri de farklı olabiliyor.

Örneğin bir bebek huysuz oluyor sürekli ağlıyor, diğer bir bebek sürekli ateşleniyor. Bir başka bebekte iştahsız olabilmekte.

Her bebek aynı sendromları göstermez dedik. Bazı bebekler de hiç belirti göstermeden diş çıkarabilir.

Bebeklerde diş çıkarma ateşi için doktora gidilmeli midir?

Bebeklerde diş çıkarma ateşi olduğunu düşünüyorsanız ve bu ateş 72 saatten uzun sürüyorsa, bununla birlikte kusma, ishal gibi belirtiler de görülürse derhal doktorunuza görünün.

Bebeğin ateşi 40 santigrat dereceyi gösteriyorsa hiç zaman kaybetmeden doktora gitmelisiniz.

Ateş dışında sürekli ağlama, halsizlik ve gün boyu uyuma gibi belirtiler de görülüyorsa hemen doktora gidilmeli. Bunlarla birlikte idrarda azalma ve dudakların kuruması gibi belirtile görülebilir. Böyle durumlarda derhal doktorunuza gidin.

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir?

Yukarda da biraz olsun belirtilerden bahsetmiştik. Bu belirtiler bebekten bebeğe de değişebileceğinden bahsetmiştik. Sizler için tüm belirtileri listeledik aşağıda görebilirsiniz.

  1. Salya akıntısı
  2. Bebeklerde diş ateşi
  3. Kulak çekme
  4. Huysuzluk
  5. Ağrı
  6. Diş etlerinde kanama ve morarma
  7. Yanak kaşıma

Yukarıdaki bebeklerde diş çıkarma belirtilerini sizler için listeledik. Tüm bunları göz önünde bulundurarak her bebekte aynı sendrom görülmeyebilir.

Bunlar dışında farklı belirtiler varsa mutlaka doktorunuza gösterin. Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir detaylı olarak bu konumuzdan da bilgi edinebilirsiniz.

Bebeklerde diş çıkarma ateşi nasıl olur?

Bebeklerde diş çıkarma evresi 4-7 ay arasında gerçekleştiğinden bahsettik. Diş çıkarma esnasında çeşitli belirtiler göstermekteler.

Bu belirtiler her bebekte aynı olmamakla birlikte, aşırı ve uzun süren ateşlerde mutlaka doktora görülmelidir. Yüksek ateş ve ishal gibi belirtiler farklı hastalıkları da işaret etmektedir.

Bebeklerde süt dişler 4 ay ile 7 ay arasında çıktığından bahsetmiştik. Bu belirttiğimiz aylar en sık karşılaşılan neticeler. Bazı bebekler 3. aydan itibaren diş çıkarabilirken bazı bebekler de 12. aydan sonra diş çıkarabiliyor.

Bebeğinizin ön dişleri ilk çıkan dişleridir. Dişler çıkarken aşırı salya gözükebiliyor. Ardından dişlerde kaşınma olduğundan sürekli elleriyle dişlerini kaşıyabilir.

Dişlerin çıktığı bölgede hassasiyet de olduğundan kızarıklık ve şişme görülebilir. Bebeklerde 3 yaşına kadar toplam 20 adet süt dişi çıkmakta. Kalıcı dişler de 6 yaşından itibaren çıkmaya başlar.

Diş çıkarma ateşi kaça kadar yükselir?

Bebeklerde diş çıkarma ateşi 37 santigrat dereceye kadar yükselmesi endişe edilecek bir durum değil. Bu derece normal olarak değerlendirilmekte.

Ateş düşmüyorsa ve 38 derece üzerine çıkarsa, bununla birlikte farklı belirtiler de olursa (ishal, kusma vs.) derhal doktora götürün.

Bebeğin diş çıkarma ateşi 37 ile 38,5 derece arasında olabilmekte. Bu derecelerin üzerinde bir ateş görülmesi farklı hastalıkların habercisi olabilir.

Bebeklerde diş çıkarma ateşi kaç gün sürer?

Bebeklerde diş çıkarma ateşi ile birlikte anneler bu ateşin kaç gün süreceğini merak etmektedirler. Diş etleri patlamadan 4 gün önce diş çıkarma belirtileri görülebiliyor.

Bu belirtiler görüldükten sonra bebeğiniz 72 saat ateşli veya huysuz olabilmektedir. 3 gün boyunca bebeğin diş çıkarma belirtisi sürmektedir.

Eğer bu süre uzarsa en kısa sürede doktorunuza danışın.

 

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir