in

Bebeklerde Balgam ve Akciğer Hırıltısı Neden Olur?

İçindekiler

Gönderi paylaş:

Akciğerlerdeki mukus veya bebeklerde balgam ve göğüs tıkanıklığı birçok faktörden kaynaklanabilir. Bebeğiniz nefes almaya yeni başladığından dolayı solunum yolu enfeksiyonlarına daha yatkındır. Solunum yolu enfeksiyonları akciğerlerde ve solunum sisteminde mukus yani sümük ya da balgam oluşmasına neden olur; mukus, soğuk algınlığının normal bir belirtisi olsa da bebeklerde ciddiye alınabilecek bir durumdan kaynaklanıyor olabilir.

Bebeğinizin ciğerlerindeki bu mukus solunum problemlerine de neden olabilir; Çocuğunuzu herhangi bir şekilde alternatif tedavi yöntemleri ile tedavi etmeye çalışmadan ve herhangi bir ilaç kullanmadan önce bebeğinizin durumuna özel tavsiyeler ve tedavi yöntemleri için çocuk doktorunuza danışın.

Bebeklerde Balgam Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde göğüs tıkanıklığı belirtilerinin görülmesi genellikle olan bir problemdir. Bebeğiniz yemek yerken, oyun oynarken ya da uyku sırasında uygun şekilde nefes almakta zorluk çekebilir. Bebeğinizin akciğerlerindeki mukus kalındır yani balgam dediğimiz kıvamda olabilir ve akciğerlerin içinde sertleşebilir.

Bebeğiniz mukusu ortadan kaldırmakta zorlanır ve öksürmeye başlar. Bu durumda öncelikle çocuk doktorunuza durumu bildirmeli ve teşhis için muayene olmasını sağlamalısınız.

Bebeklerde Balgam Nedenleri Nelerdir?

Göğüs tıkanıklığına genellikle üst solunum yolunda bakteriyel, fungal veya viral bir enfeksiyon neden olur. Soğuk algınlığı bebeklerde akciğer mukusunun önde gelen nedenidir, BabyCenter’a göre bebeğiniz soğuk algınlığına daha duyarlı olabilir, çünkü bağışıklık sistemi hala gelişmektedir.

Bebeklerde Balgam Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Bebeğinizin akciğer mukusu veya göğüs tıkanıklığı farklı şekillerde tedavi edilebilir. Nefesini iyileştirmek için bebeğinizin başını yüksek bir pozisyonda tutabilirsiniz.

Bebeğinizin mukuslu burnunu temizlemek için bir ampul şırınga veya mukusu parçalamak için birkaç damla tuz çözeltisi kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin göğüsünde “baby vapor” bebek buharı kullanarak bebeğinize nefes alıp vermesinde ve mukusun yol açtığı rahatsızlığın hafifletilmesinde yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzda herhangi bir ev ilacı kullanmadan önce çocuk doktorunuza danışın; doktorunuzun onayı olmadan asla ilaç kullanmayın.

Bebeklerde Balgam Nasıl Önlenir?

Soğuk algınlığına karşı önlemler alarak bebeğinizde akciğer mukusu ve göğüs tıkanıklığını önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinizi soğuk algınlığından uzak tutun ve bebeğinizi beslemeden veya bakımını yapmadan önce ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir