in

Bebekler İçin İnce Motor Gelişimi Sürecini Teşvik Eden Oyuncaklar

İçindekiler

Gönderi paylaş:

Bebeklerde ince motor gelişimi sürecini desteklemenin yolu ellerindeki, parmaklarındaki, bileklerindeki ve ayak parmaklarındaki küçük kasların çalışması ile olmaktadır. Bu belirli kaslarım çalışmasına yardımcı olabilecek düzenli oyun etkinliklerine bazı bebek oyuncaklarını dahil edebilirsiniz.

İyi motor becerileri yürümeye başlayan bebeklerde ilerlemeye devam ederken, bu becerileri nesneleri çizmek, yazmak, makas kullanmak için geliştireceklerdir.

Bebeklerde İnce Motor Gelişimi ve Çıngıraklar

Bebeklerde İnce motor gelişimi sürecinin küçük eklemler ve uzuvlardaki kasların gelişimi olduğunu söylemiştik. Çıngıraklar da bir bebeğin ince motor gelişimi için ideal bir seçimdir.

Çünkü çıngıraklar dayanıklıdır ve küçük ellerle kavranması kolaydır. Bebeğiniz bu tür bir oyuncak tutarak, sallayarak, bir elden diğerine aktararak ve biraz tadı için ağzına götürerek, elindeki ve parmaklarındaki küçük kasları çalıştıracaktır. Ayrıca, çıngırak çalındığında çıkan ses bebeğinizi ödüllendirir ve eğlendirir.

Bloklar veya Legolar

Bebeğiniz için her türlü renk, boyut ve malzemede bloklar bulabilirsiniz. Oyun sırasında bebeğinize renkli yumuşak köpük, plastik veya tahta bloklar sunulabilir, böylece ince motor becerilerini geliştirmeleri için destekçi olabilirsiniz.

Bloklara ulaştığında, ağzına götürür, onları birbirine ve yere vurur, kavrar, atar, bir elden diğerine geçirir ve motor becerilerini güçlendirir. Yeni yürümeye başlayanlar çocukluğa doğru ilerlerken, blokları istifleyecek ve sonunda onlarla bir şeyler inşa etmeyi de deneyimleyeceklerdir.

Etkinlik Minderleri ve Battaniyeleri

Etkinlik paspasları ve battaniyeleri bebeğinizi eğlendirmek için herhangi bir sayıda nesne ile gelebilir. Bu oyun öğelerine bağlı küçük döngülerde;

  • Renkli dokulu malzemeler
  • Plastik halkalar
  • Ses çıkarıcılar
  • Doldurulmuş hayvanlar bulabilirsiniz.

Bunlar, küçük, elde tutulan battaniyelerden zemine yerleştirdiğiniz büyük paspaslara kadar değişir. Bebeğiniz ister yüzüstü isterse sırtüstü uzanıyor olsun, ince motor becerilerini geliştirirken bu oyuncaklara ulaşır, yakalar ve araştırırken eğlenir.

Halka Yığınları

Bebeğiniz bu yuvalama oyuncağı ile ince motor becerilerini ve el-göz koordinasyonunu geliştirebilir. Renkli halkaları alıp koni tabanından çıkarabilir. Belki şimdilik onları tekrar koniye yerleştiremeyebilir, ancak mutlaka bunu deneyecek ve hatta bazen yapamadığı için sinirlenecektir ama zaman ilerledikçe nasıl yapacağını kendi çözecektir. Ayrıca halkaları tutmak ve bir elden diğerine aktarmak o küçük kasları çalıştırılmasında oldukça etkili olacaktır.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir