in

Bebekler İçin Güneş Kremi Kullanılır mı?

Gönderi paylaş:

Henüz yeni doğmuş sayılabilecek yani 4 aylık bebeğinizle tatile gittiniz ve plajda güneşleniyorsunuz. Ancak güneş ışınları da doğrudan bebeğiniz ve sizin üzerinize geliyor. Bu durumda bebeğinize güneş kremi sürmeli misiniz? Merak ediyorsunuz. Acaba sürmem iyi mi olur kötü mü olur düşüncesi kafanızda dolaşıp duruyor. Bu sorunun yanıtı ise Amerikan Gıda ve İlaç dairesinden geldi ve hayır yanıtı verildi.

Yapılan açıklamaya göre altı aydan önce bebekleri güneş ışığından uzak tutmak önemli bir konu. Özellikle de güneşin tepeden vurduğu saatler olan 10.00-14.00 arasında kesinlikle güneşe çıkarılmaması gerekiyor.  Güneş kremleri yalnızca çocuklar ve de erişkinler için öneriliyor bebekler için kullanılmaması gerekiyor. Bunu biraz daha açacak olursak bebeklerin ciltleri yetişkinlere göre biraz daha az olgunlaşmıştır. Bunu bebek, çocuk ve yetişkin şeklinde karşılaştırdığımızda aralarında ciddi farklar olduğunu söyleyebiliriz burada önemli olan konu vücut ağırlığıdır.

Burada güneş ve güneş kremi içerisindeki kimyasallar bebeğin cildinin zarar görmesine neden olacaktır. Bu yüzden de o dönemde bebekleri güneşten uzak tutmak ve de bunun içinde güneş kremi kullanmamak gerekir.

Güneşe Çıkarken İyice Örtünün

Güneşin insan sağlığı için önemli olduğunu biliyoruz lakin her şeyin olduğu gibi güneşinde zararlı yönleri vardır. Bugün internet, gazete ve televizyonlarda bu konuda bir hayli haber duyuyorsunuz özellikle de güneş yanıkları konusunda. Güneş yanıklarından korunmanız için yapmanız gereken şey uzun kıyafetler giymek. Özellikle çocukları uzun kollu ve de pantolon tarzında giydirmeniz yararlı olacaktır. Hatta güneşe mutlaka maruz kalacaksanız o zaman bir şapka takmak her zaman önlem olarak görülebilir.

Hiçbir bebek normal yetişkinler gibi terlemezler. İnsanın terlemesinin nedeni vücudun ısısının arttığında vücudun kendi kendini soğutması için başvurduğu bir yol. Bebeklerde ise bu ısıtma ve soğutma sistemi henüz gelişmemiştir. Yani bebeğinizin çok fazla ısınmamasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Bebekleri Güneşten Nasıl Koruruz? yazımızı da okumalısınız.

Sıcak havalarda bebeğiniz için dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise onun susuz kalmamasıdır. Bebeğinizin mutlaka yeterli sıvı almasına dikkat edin. Hatta bunu garantiye almak için anne sütü ya da mama yedirmeye özen gösterin. Gıdaların içerisindeki su onların susuz kalmasının önüne geçecektir.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir