in

Bebekler için Dramatik Oyun Fikirleri ve Önemi

İçindekiler

Gönderi paylaş:

Bebekler için dramatik oyun, bebekleri ve küçük çocukları farklı rolleri keşfederken serbestçe oynamaya teşvik eder. Birçok dramatik oyun aktivitesi, sınırlı hareket ve vücut kontrolüne rağmen bebekler için en ideal gelişimsel aktivite sürecidir.

Dramatik oyun aktiviteleri aslında bebeklerin yaşa uygun sahne ve oyuncaklarla etkileşerek brüt ve ince motor becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Küçük parçalar ve keskin köşelerden kaçınarak belirli yaş grubu için güvenli olan oyun malzemelerini seçmelisiniz.

Bebekler için Dramatik Oyun ve Kuklalar

Kuklalar dramatik oyun kategorisine girer ve bebeklerin keşfetmesi için yumuşak ve güvenli bir seçenek sunar. Bebeklerin nasıl kullanıldıklarını ve ne işe yaradıklarını daha iyi anlayabilmeleri ve görebilmeleri için bir kukla gösterisi yapın. Bebeklerin, kuklanın stiline bağlı olarak ellerine veya parmaklarına koyarak kuklaları keşfetmelerine izin verin.

Çocuk gelişim merkezleri bazen ödünç almak için kuklalar sunar veya kendi koleksiyonunuzu yavaş yavaş oluşturmak için kuklalar satın alabilirsiniz.

Oyuncak Bebekler

Yumuşak, hafif bebekler çeşitli dramatik oyun etkinlikleri için kullanılabilmektedir. Bebekler genellikle bebek tutmaktan hoşlanırlar. Oyuncak şişeleri, bebek arabaları gibi bebek malzemeleri temin edin. Bebek yatakları daha fazla etkileşim seçeneği sunar.

Küçük çocukların kendilerini denemelerine izin vermeden önce çeşitli bebek aksesuarlarını bebeklerle nasıl kullanacağınızı gösterin. Yürüyen bir bebek, bir bebeği bir bebek arabası ile gezdirmekten keyif alabilir, ancak bebek arabasının devrilmemesi için onu yakından denetlemelisiniz.

Giyilebilen kıyafetler

Giyilebilen kıyafetler en dramatik oyun alanlarında temeldir. Temel giysi ve aksesuar öğeleri, örneğin:

  • Şapka
  • Boş çantalar
  • Cüzdanlar
  • Oyuncak tuşları
  • Eldivenler

Giymeyi öğrenirken bebeklerin her gün eşyaları keşfetmesine izin verebilirsiniz.

Boncuklardan, payetlerden ve patlayabilecek diğer küçük parçalardan ip şerit gibi diğer giyim aksesuarlarından kaçının. Kıyafetleri temiz ve bir arada tutmak için bir kutuda veya çantada saklayın.

Yemek Takımları

Oyuncak yiyecek setleri her yaştan çocuklar için ortak bir favoridir. Temel bir oyun mutfağı, bu dramatik oyun alanının temelini oluşturur, ancak mutfaksız yemek takımları ile oynamak bebekler için hala eğlencelidir.

Bebeğinizin ağzına girebilecek küçük parçalar olmadan büyük plastik veya keçe yiyecekler ve yiyecek takımları seçin. Ek oyun seçenekleri için oyuncak tencere, tava, tabak ve alışveriş sepeti sağlayabilirsiniz.

Ev Sahnesi

Sadece dünyayı öğrenen bebekler için, evdeki aksesuarlar uygun bir bebekler için dramatik oyun seçeneği yaratır. Oyuncak telefonlar, oyuncak çim biçme makineleri, hesap makineleri ve diğer ev eşyaları bu dramatik oyun teması fikrine uyar.

Ev eşyalarının oyuncak versiyonları genellikle en güvenli seçenektir. Gerçek telefonlar, hesap makineleri ve diğer öğeler bir olasılıktır – keskin parçalar, patlayabilecek malzemeler veya diğer potansiyel tehlikeler varsa bunları çocuklardan uzak tutmalısınız.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir