Bebek

Yenidoğan Bebeğin Cilt Bakımı ve Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

Yeni doğan bir bebek için cilt bakımı çok önemlidir. Bebek okşandığında, kucağa alındığında ve sevildiğinde kendini güvende hisseder. Ayrıca bebeğin teni hiçbir zaman ilk 12 ayda olduğu kadar narin ve hassas değildir. Bebeğinizi kremlemek hem sizin hem de çocuğunuz için zevkli bir oyundur. Ama unutmayın ki, her bebeğin kendini rahat hissetmesi için özenli bir cilt bakımına ihtiyacı vardır.

Bebeğin cildi bir yetişkinin cildine oranla on kat daha az incedir. Cildi hassas olduğundan daha çabuk kurur ve dışardan gelen zararlı maddelere daha fazla tepki gösterir. Bu nedenle bebeğin tenine çok fazla özen göstermek gerekir.

Bebekler için özel olarak üretilen bakım ürünleri cildi yumuşatır ve besler. Bu ürünleri kullanırken markaları çok fazla değiştirmemeye dikkat edin. Böylece alerjik bir durum olursa nedenini daha kolay saptayabilirsiniz. İlk aylarda bebeğin saçlarını haftada bir kez nemli ve yumuşak bir bezle silmeniz yeterlidir. Saçları çoğalmaya başlayınca bebek şampuanı kullanabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebeklere Küçük Önlemlerle Cilt Koruması

Bebeğinizin yüzünü sadece temiz suyla, kusmuk kalıntılarını da bebek bakım yağıyla silmelisiniz. Bebeğinizin cildini sadece çok kuru ya da soğuk mevsimlerde kremlemelisiniz, bunun dışında her gün kremlemeniz gerekmez. Bebeğinizin cildi için en uygun krem ve losyonlar yağ içerikli olanlarıdır.

Yeni Doğan Bebeklere Hafif Bir Banyo

Bebeğinizi her gün yıkamanız gerekmez. Haftada 1 – 2 defa sadece suyla yıkamanız yeterlidir. Eğer, cildi çok kuruysa bebekler için geliştirilmiş olan banyo yağını kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin poposunu temizlemek İçin su ve yumuşak bir bez yeterlidir. Yol İçin paketlerde hazır olarak satılan nemli bebek mendillerinden kullanabilirsiniz. Bunlar bebek yağına oranla biraz daha pahalı, ama daha pratik ve rahattırlar. Ayrıca, bu mendiller bir kullanımdan sonra atılmalıdır.

Yeni Doğan Bebeklerde Pudra Kullanmayın.

Bebeğinizi yıkadıktan ya da poposunu temizleyip iyice kuruladıktan sonra, pişik kremini ince bir tabaka halinde sürün. Eğer pişik kremini çok fazla sürerseniz, bez yapışır, idrar iyice emilmez ve bunun sonucunda da bebeğin poposunda pişik olur.

Pudra kullanımından kaçınmalısınız. Pudra yağ veya nem ile temas ederse ciltte tortu yapar. Bu da yaraya neden olabilir. Ayrıca pudra tozu çok tehlikelidir. Bebek nefes alırken pudrayı İçine çekerse boğulabilir.

Poposu çok kızarmışsa cildinin havaya ihtiyacı vardır. 22 dereceye ayarlanmış oda sıcaklığında, bebeğinizi 10 dakika için çıplak bırakabilirsiniz. Bu durumda bebeğinizin altını daha sık temizlemelisiniz.

Yeni Doğan Bebeğinize Masaj

Doğduktan andan itibaren ailelerine sonsuz bir mutluluk ve heyecan getiren bebekler büyük bir sevgi ve ilgi ihtiyacı içindedirler. Kendileriyle ilgilenildiğini, sevildiklerini ise en iyi ten teması aracılığıyla anlarlar. İçten bir sarılma, sıcak bir dokunuş büyük bir mutluluktur onlar için. Böylelikle sağlıklı bir biçimde fiziksel ve ruhsal gelişimlerini sürdürürler. Ten temasım en güzel yaşama biçimlerinden birisi de; rahatlatıcı bir masajdır. Tıpkı yetişkinler gibi bebekler de kendilerine masaj yapılmasından çok hoşlanırlar. Bebeğinize ayıracağınız birkaç dakika onunla aranızdaki bağı daha da güçlendirecektir.

Bebeğiniz henüz küçükse, onu kucağınızda bir battaniye üzerine yatırın. Yerde ya da alçak bir sandalye de oturmaya özen gösterin. Daha büyük bebekleri ise yere ya da minder üzerinde masaya yatırın. Masaja başlamadan önce ellerinizin soğuk olmamasına ve tırnaklarınızın kısa ve düzgün kesilmiş olmasına özen gösterin. Yüzük, bilezik gibi takılarınızı çıkarın. Ellerinizin bebeğinizin teninde rahat kayması için bebek yağı sürmeyi ihmal etmeyin. Ellerinize sürdüğünüz bebek yağını bebeğinize de yedirmiş olacaksınız.

Yeni doğan Bebeğinize Nasıl Masaj Yapmalısınız?

  • Bebeğinizi sıkı ama aynı zamanda canını yakmayacak yumuşaklıkta tutun. Elinizle başının tepesinden çenesine kadar okşayın. Bunu yaparken bebeğin cildi gerilmemeli. Bu hareket özellikle çok küçük bebekler için çok yararlıdır.
  • İki parmağınızı bebeğinizin alnının ortasından şakaklara kaydırın. Bunu yaparken bebeğinizin gözlerinin içine bakın, ona gülümseyin. Hatta şarkılar söyleyip konuşun.
  • Gözlerinin çevresini iki parmağınızla okşayın. Gözlerinin iç köşesinde burun kemiğine biraz daha bastırabilirsiniz. Sonra burundan gözlerinin dış köşesine yanaklara ve kulaklara doğur parmaklarınızı gezdirin. Son olarak da bir parmağınızla bebeğin ağzının çevresinde gezdirin.
  • Bebeğin bir kolunu havaya kaldırın. Diğer elinizle onun diğer koluna dairesel hareketlerle masaj yapın. Omuzlardan ellere kadar bu mesajı sürdürün ve son olarak avuç içlerine başparmağınızla bastırın. Aynı hareketleri diğer kolu için de uygulayın.
  • Önce bir elinizi bebeğin göğüs, karın ve vücudunun alt bölgesi üzerinde gezdirin. Sonra vücudunun ortasında yukarıdan aşağıya düz bir çizgi çekecek şekilde iki parmağınızı dokundurarak aşağıya kadar kaydırın. Bebeğiniz çok küçükse ve göbek deliği iyileşmemişse o bölgeye dokunmayın.
  • Bebeğinizi karın üstü yatırın önce sırtını iki elinizle sıvazlayın. Sonra omurgasındaki kemiklerin etrafında iki parmağınızı gezdirin.
  • Bebeğinizi tek elle destekleyerek kaldırın. Diğer elinizle ise dairesel hareketlerle bütün vücuduna masaj yapın. Ayağının tabanına başparmağınızı bastırarak masaja son verin. Sonra aynı masajı el değiştirerek tekrarlayın ve ayak tabanlarında masajı bitirin.

Bebeğinize uyguladığınız bu masajdan her ikiniz de memnun kaldınız öyle değil mi? Masajdan sonra onun rahatlamış olduğunu fark edeceksiniz.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu