Bebek

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Yeni doğan bebeğin yıkanması, annenin en büyük panik nedenlerinden biri haline dönüşebilir. Bu yüzden ebeveynler yeni doğan bebek nasıl yıkanır sorusunu sıklıkla araştırmaya başlamaktadır. Öncelikle yeni doğan bebeğin ilk olarak ne zaman yıkanması gerektiği bilinmelidir. Doğum sırasında bebeğin vücuduna kan bulaşmaması durumunda en erken doğumdan 24 saat sonra yıkanması tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni, bebeğin doğduğu anda hastalığa neden olan mikroorganizmaların olmayan bir ortamdan çıkıp gelmesidir. Bu nedenle bebeğin cildinde koruyucu bakteri florası (Ph) bulunmamaktadır. Floranın oluşması için 24 saat geçmelidir.

Doğumun ardından bebeğin hemen yıkanması durumunda bu floranın oluşumunu geciktirmektedir. Bu durumda enfeksiyon oluşma riski artabilmektedir. Doğum anında bulaşan kanla kaması, kanın mikrop üretmesi nedeniyle tercih edilmemektedir. Bebek doğum kanı ile doğduysa sabun ve şampuan kullanılmadan akan bir suyun altında yıkanması tavsiye edilmektedir. Küvette banyo iç inse beleğin göbek bağı düşmelidir. Bebeğin göbek bağı bir hafta ile 15 gün içinde olur. Bu durum meydana geldiğinde bebeğin ilk banyosu yaptırabilmektedir.

Yeni Doğan Bebek Banyosu Ne Zaman Yapılır?

Yeni Doğan Bebek Banyosu Ne Zaman Yapılır?
Yeni Doğan Bebek Banyosu Ne Zaman Yapılır?

Yeni doğan bebek banyosu için tamamen kirlenmesi beklenebilir. Bez değişimi ve beslenmelerin ardından yapılan temizlikler, bebek temizliği için yeterli gelebilir. Bebeklerin ter bezlerinin ilk aylarda çalışmayacağı bilinmelidir. Bu nedenle bebeğin sık yıkanması, cilt sağlığı için önemlidir. Ancak banyo konusunda titiz davranılması, bebekte egzama riskini artırmaktadır. Bu nedenle yeni doğan bebek nasıl yıkanır denildiğinde haftada bir ya da iki kez yıkanmalıdır. Her gün ise bebeğin elleri, yüzü, boynu, poposu ve koltuk altları silinmelidir.

 

Bebek yıkanamıyorsa vücudunun tamamı ıslak bir bezle silinmelidir. Bu yapılırken suyun temizliğinden emin olunmalıdır. Suyun temizliğinden emin olunamadığı durumlarda su iyice kaynatılmalı, sonra ılıması beklenmelidir. Bu uygulamanın bebeğin tüm aşıları tamamlanıncaya kadar yapılması gereklidir. Yeni doğan bebeğin suyunun sıcaklığı ayarlanmalıdır. Suyun sıcaklığını ölçmek için bileğin iç kısmı ya da dirsek suya batırılmalıdır. Ayrıca banyo termometresi ile ölçüldüğünde suyun sıcaklığının 36,5 ile 37 derece olduğu görülmelidir.

Yeni Doğan Bebeğin Yıkanması İçin Nelere İhtiyaç Var?

Yeni Doğan Bebeğin Yıkanması İçin Nelere İhtiyaç Var?
Yeni Doğan Bebeğin Yıkanması İçin Nelere İhtiyaç Var?

Yeni doğan bebeğin yıkanması için ilk akla gelenlerden birisi küvettir. Küçük bir küvet alınırsa hem yıkamak kolaylaşmakta, hem de büyük küvete göre bebeğin sırtı daha rahat etmektedir. Yeni doğan banyo havlusu da önemli bir ayrıntıdır. Havlunun kapüşonlu seçilmesi tavsiye edilmektedir. Yeni Doğan banyo lifi de önemli bir ayrıntıdır. Mutlaka lif kullanılacaksa bebeğin cildine uygun olan lifler tercih edilmelidir. Bebeğin gözlerinin temizlenmesi için steril pamuk toplar tercih edilebilmektedir. Elbette temiz bir bez ve giysi olmalıdır. Yeni doğan bebek yıkanırken öncelikle küvetin rahat hareket edilebilecek bir yere yerleştirilmesi gereklidir. Sonrasında ihtiyaç duyulan tüm banyo malzemeleri alınmalıdır. Küvete su ekledikten sonra suyun ısısı ayarlanmalı ve sonrasında bebeğin giysileri çıkarılmalıdır. Yeni doğan bebek nasıl yıkanır konusunda bilinmesi gereken ilk şey, bebeğin koltuk altından tutularak yıkanması gerektiğidir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu