in

Yeni Doğam Bebekler Dünyayı Nasıl Görür?

Gönderi paylaş:

Görmek, çocuğun gelişimi için vazgeçilmez bir algı kaynağıdır. Bebekler doğuştan flört ustasıdırlar. Onların bakışlarından sadece anneleri değil bakışlarına yakalanan herkes etkilenir. Bebekler doğdukları andan itibaren kocaman kocaman açılmış gözleriyle herkesi büyüleri altına alırlar. Bu şekilde bilinçsizce kendilerini emniyete almışlardır. Çünkü, onların çaresiz, korunmaya muhtaç bakışları, yetişkinlerde koruma içgüdüsünü uyandırır.

Yenidoğanlar, ancak 20 – 30 cm mesafeden net görebiliyorlar. Daha da küçük olan bebekler ise ilk etapta sadece renkleri ve siluetleri ayırt edebilir. Bebekler miyop oldukları halde, ilgilerini uzaktaki şeyler yerine, ellerinin ve bacaklarının ulaşabildiği mesafedeki şeyler çeker. Bu nedenle oyuncağını mümkün olduğu kadar yakınına koymak gerekir. İlgisi çekilmek isteniyorsa, müzikli bir oyuncak seçilmeli. Bu tip oyuncaklar, yenidoğanlarda bile ilgi uyandırır. Çünkü yaşamın başladığı andan itibaren, görmek ve duymak birbiriyle bağlantılı iki duyudur.

Bebek bakarak etrafında olup bitenleri anlamaya çalışır.

Bu şekilde dünyayı tanımaya başlar. Görme kusurları bebeğin gelişimini yavaşlatabilir. Bu nedenle doktor genel muayenede çocuğun gözlerini de kontrol eder. Doktor görme gücünün ne kadar olduğuna ve göz hareketlerinin nasıl olduğuna bakar. Problem ne kadar erken fark edilirse iyileşme şansı o kadar fazla olur.

Bebeklerin gözlerinde en çok görülen problem şaşılıktır. Neredeyse her 13 küçük çocuktan biri şaşı. Yeni doğmuş bebeğin şaşı bakması normaldir, fakat yedinci haftadan itibaren bebek gözlerini paralel hareket ettirebilmelidir. Eğer gözlerinden bir tanesi hala kayıyorsa endişeye gerek yoktur. Yine de çocuğu bir doktora göstermekte fayda vardır.

Bebek sadece siluetleri algılar. Yetişkinlerden 20 – 30 defa daha bulanık görürler. Annelerinin yüzünü seçebilmeleri için 20 – 30 cm mesafeye ihtiyaçları vardır.

Bebek üç aylık olduğu zaman aynı mesafeden artık ayrıntıları seçebilecek durumdadır. Derinlik konusunda daha henüz mükemmelleşmemiştir ama eskiye oranla artık daha iyi görebilmektedir. Görme siniri olgunlaşmıştır ve göz kasları da daha antrenmanlıdır. Yenidoğanlara has şaşılık da artık geçmiş olmalıdır.

Bebek altı aylık olduğunda artık altı metre mesafeden de gayet net görebilir. Bebek aynı yetişkinler gibi uzağı da yakını da görebilir. En ufak ayrıntıları bile fark edebilir. Örneğin annesinin bluzundaki düğmeleri fark edebilir. Daha önceleri düğmeleri fark edebilecek durumda değildi. Fakat artık uzaktaki şeyleri de görebilir.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.