Bebek

Pişiğin Nedenleri Ve Alınacak Önlemler

Pişik, yaşamlarının ilk 2-3 yılında, özellikle de ilk 18 aylık bölümünde bebeklerin en sık yaşadıkları cilt problemidir. Bezli bölgedeki cildin idrar ve dışkıyla teması halinde olması pişiğin en temel nedenidir. Bezin ıslak, kapalı ve sıcak bir ortam oluşturması da, bu bölge cildinin iritasyona yatkın hale gelmesine neden olur. Bebek cildinin (yetişkin cildine oranla) daha hassas olduğu da hatırlanırsa pişiğin neden bebeklerde en sık görülen cilt problemi olduğu kolayca anlaşılır.

1-Yetersiz Temizlik Pişiğin Nedenleri Arasındadır

Yetersiz Temizlik Pişiğin Nedenleri Arasındadır
Yetersiz Temizlik Pişiğin Nedenleri Arasındadır

Pişiğin nedenleri arasında bezli bölgenin sık ve iyi temizlenmemesi pişik riskini artırır. Bebekler ilk günlerde çok sık idrar yapar, zamanla bu daha düzene girer ve ortalama idrar yapma sıklığı 6-7 kez olur. Bebeğin altını sık değiştirerek, ıslak hele de dışkı ile kirlenmiş bezle uzun süre temasını önlemek çok önemlidir. Alt değiştirme sırasında cildin iyi temizlenmesi gereklidir.

Yalnız idrar kalıntılarının değil, dışkı (kaka) ile atılan yağsı maddelerin de ciltten tamamen temizlenmesi gereklidir. Yalnız su, bezli bölgenin temizliği için yeterli değildir. Çok sık sabunla temizlemek cildin kurumasına neden olur. Özel formüllü, yumuşak banyo köpüğü ya da temizleyici bir losyon ‘kullanımı hem etkili bir temizlik sağlamak, hem de cildin kurumadan, tahriş olmadan temizlenmesi için daha uygun çözümdür.

Günümüzde ıslak mendiller kolay ve pratik bir alt temizliği için yaygınca kullanılmaya başlanmıştır. Alt temizliği için en ideal mendiller, hipoalerjenik, PH değeri ciltle uyumlu, alkol içermeyen ve özellikle de temizleyici losyon emdirilmiş olan mendillerdir. Losyonlu mendiller, cildi tahriş etmeden, hem suyla temizlenebilen kirlilikleri, hem de yağsı atıkları temizleyebildikleri için ideal temizleyicilerdir.

2-İyi kurulama ve havalandırma:

Bez değiştirme sırasında, bezli bölgenin iyice temizlendikten sonra çok iyi kurulanması gereklidir. Özellikle cilt boğumlarının iyi kurulandığından emin olunmalıdır. Yeniden bezlenmeden önce bir süre altının açık bırakılarak havalandırılmasını sağlamak da önemlidir.

3-Genel hijyen ve alt bezi:

Annenin hem kendisini, hem de bebeğini enfeksiyonlardan korumak için, alt değiştirmeden önce ve sonra ellerini iyice yıkaması, hatta antibakteriyel ürünler kullanması önemlidir. Kullanılan bezlerin seçimi de önemlidir. Tek kullanımlık kağıt bezler uygun büyüklükte seçilmeli, gereksiz sürtünmeler nedeniyle cildin tahrişinden kaçınılmalıdır. Pamuklu kumaşlardan yapılmış bezler, hijyenik koşullara uygun şekilde yıkanmalı, bol durulanarak temizleyici kalıntılarının kalmaması sağlanmalıdır. Çünkü bu kalıntılar, ciltte iritasyona yol açar.

4-İshal gibi durumlarda daha fazla özen gösterilmelidir:

Bebeğin alt temizliği bazı dönemlerde daha da önem kazanır.

Bunlar kısaca özetlenirse:

Bebek ishal olduğunda alt temizliği daha sık yapılmalıdır. Biberonla beslenen bebeklerde pişiğe daha sık rastlanır. Yapılan araştırmalar dışkı içeriği ve bağırsak florasının biberonla beslenen bebeklerde daha farklı olduğunu göstermektedir.Ek besinler verilmeye başlandığı dönem de, dışkı (kaka) içeriğinin değişmesi nedeniyle pişik riskinin arttığı bir dönemdir. Sık ve iyi alt temizliği çok önem kazanır.

Diş çıkarma dönemlerinde de sindirim sistemi problemleri yanında, bebeğin bağışıklık sisteminin zayıfladığı klinik çalışmalarla gösterilmiştir. Bu dönem de pişik riskinin yüksek olduğu bir dönemdir. Sık ve etkili bir alt temizliği önemlidir. Çeşitli enfeksiyonlar, hastalıklar, ilaç tedavileri özellikle antibiyotik kullanımına bağlı ishallerde pişik riskinin arttığı dönemlerdir. Hassas, alerjik ciltlerde de pişiğe daha yatkın olması nedeniyle bezli bölgenin bakımı çok önemlidir.

5-Pişikten koruyucu ürünler (Pişik kremleri):

Her alt değiştirmede, cilt iyice temizlendikten ve kurulandıktan sonra, bezli bölgeye uygun bir koruyucu ürün kullanmak çok yararlıdır. iyi bir pişik kremi:

  • Yeterli bir koruyucu bariyer tabaka oluşturmalıdır.
  • Pişiğin iyileşmesine yardımcı olmalıdır.
  • Cildin doğal dengesini korumalıdır ikincil pişik oluşmasını önlemek için anti-bakteriyel özellikler taşımalıdır.

Görüldüğü üzere pişiği önlemenin en iyi yolu, bebeğinizin altını sık sık değiştirmeniz ve havalandırma sağlayarak pişiği önlemektir. Sağlıcakla Kalın.

 

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu