Bebek

Mikrodalga Fırın Bebeklere Zararlı Mı?

Her iki evden birinde mutlaka bir mikrodalga fırın vardır. Ayrıca bu fırın türü, zaman tasarrufu açısından bazı dikkat kurallarına uyulduğu sürece, kadınların en büyük yardımcılarından biri olur. Buzdolabından çıkan buz tutmuş ürünlerin çözülmesinde, yemeklerin ısıtılmasında ve kaynatılmasında birçok çalışan kadın için olduğu kadar ev kadınları için de ilk sırada yer alır mikrodalga fırınlar. Ancak buna rağmen zaman zaman mikro dalga fırınların güvensizlikleri ile ilgili açıklamalar yapılmaktadır. Burada söz konusu olan özellikle aletten çıkan zararlı ışınlardır. Ayrıca besinlerde görülen kimyasal değişiklikler bir salmonella enfeksiyonu riski oluşturmaktadır.

Gerçek anlamda bu tür pratik mutfak aletleri ne kadar güvenlidir?

Aslında mikrodalga fırınlar isimlerinin çağrıştırdığından çok daha iyidirler. Bu tabii ki enstitülerin yaptığı araştırmaların bir sonucudur. Ve bu alet teknik olarak hiçbir sorun içermediği gibi sadece yemeklerin daha hızlı sofraya gelmelerine hizmet ettiğinden normal bir fırının içerdiği ya da içermediği kadar tehlike arz edebilir. Bu sebeple aletin kullanım kılavuzunun dikkatle okunması ve aşağıda belirtilen hususlara uyulması önemlidir.

Tehlikeli ışınlar?

Mikro dalga fırınlarının emniyetine ilişkin katı kurallar vardır. Bu kurallar insanların sağlığı ve güvenliği için bu kadar sıkı tutulmuştur. Mikrodalga fırınların insan üzerinde doğrudan yapabileceği bir etki iç yanmalara, hücrelerin ve metabolizmanın zarar görmesine ve göz merceğinde değişmelere yol açabilir. Bu sebeple bu tip aletlerin yapıları sadece iç kısımları ısınacak şekilde düzenlenmiştir. Fırının kapağı açılır açılmaz elektrik ve dalga üretimi kesilmiş olur.

Besinlerde değişim söz konusu mu?

Bir başka araştırmada protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineral gibi içerik maddelerinin, geleneksel yemek pişirme yönteminde olduğu gibi mikro dalga fırında da gözle görülür değişimlere yol açmadığı saptanmıştır. Aynı şekilde mikrodalga fırınların, istenmeyen maddelerin oluşumuna yol açtığı düşüncesi de çürütülmüştür. Yine de taze ıspanağın, nitrat içeriğinde azalma olmadığından, mikrodalga fırında hazırlanmaması Önerilir. Ancak konserve ıspanaklar için aynı problem söz konusu değildir çünkü bu besinler önceden haşlanmaktadır.

Salmonella bakterilerinin yaşamasına elverişli midir? Deneylere göre hastalık uyarıcıları, içinde bulundukları duruma göre ölmeyebilirler. Bunun sebebi ise çabuk ve kısa süreli bir ısınmadan dolayı gerekli ısının mikrodalga fırında eşit olarak yayılmamasıdır. Ancak bu risk de fırının önceden ısıtılması ile ortadan kaldırılmış olur.

Örneğin yetmiş derecede on dakikalık bir 1sıtma süresinde hiçbir salmonella bakterisi yaşayamaz. Ayrıca fırını ısıtma süreleri ürünlerin ağırlığı, yağ, su ve tuz oranına bağlı olduğundan aletin kullanım kılavuzu her seferinde okunmalı ve mikrodalga fırın için üretilmiş hazır ürünlerin etiketleri dikkatle okunmalıdır.

Bebek mamaları mikrodalga fırında hazırlanmalı mı?

Biberonların ısıtılmasında, özellikle çocuğun damağının ya da yemek borusunun yanmaması için dikkat edilmelidir. Çünkü biberon dışarıdan ılık gibi görünse de içindeki süt tehlikeli derecede sıcak olabilir. Bu sebeple biberon fırından çıkarıldıktan sonra iyice çalkalanmalı ve önce kontrol edilmeden çocuğa verilmemelidir. Yine önemli olan bir diğer konu da biberon ya da kavanozun ağzının açık olarak fırına konulmasıdır aksi taktirde aşırı baskıdan dolayı patlama olabilir.

Fırın ne kadar sık kontrol edilmelidir?

Fırının çerçevesinin ve kapak kısmının temizlenmesi özellikle çok önemlidir. Fırında kalan kurumuş yemek artıkları nemli bir bezle temizlenmelidir yoksa yemek artıkları kapağın kapanmasına engel olabileceği için ışınların dışarıya yayılmasına neden olur.

Hangi önlemler alınmalıdır?

Bütün önerilerimize rağmen fırının çok yakınında durmamanız ve özellikle çocukların yemek pişerken fırının camından içeri bakmamaları konusunda sizi tekrar uyarıyoruz. Bu önerimiz sadece hamile kadınlar için değil, herkes için geçerlidir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu