in

Küçük Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Gönderi paylaş:

Bebeklerde burun tıkanıklığı olduğunda, uyku ve yemeğe müdahale edebilir ve bu durum onu rahatsız edebilir. Doktorlar 2 yaşından küçük çocuklar için reçetesiz dekonjestan ilaçların kullanılmasını önermediğinden, ebeveynler evde kolayca yapılabilecek bebek dekonjestan ilaçlarını hazırlayabilirler.

Bebeklerde burun mukusu, burun pasajlarının içini çizer, mikropların ve enfeksiyonun bebeğinizin burnuna girmesini önler. Ancak bebeğiniz hasta olduğunda, burun pasajlarında mukus birikmesi nefes almayı ve uykuyu rahatsız edebilir. Bebeklerde burun tıkanıklığı özellikle bebeğiniz 3 aylıktan küçükse, belirtileri fark ettiğinizde doktora başvurmayı ihmal etmeyin.

Daha büyük bebekler için, soğuk algınlığı veya grip nedeniyle mukus birikmesi genellikle bir hafta içinde kaybolur.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı ve Mukusun Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde burun tıkanıklığı, burunda ki iltihaplı kan damarları, bir enfeksiyon nedeniyle sinüslerde ekstra mukus birikimi veya her iki semptomun birleşmesinden kaynaklanır.

Genellikle, burun tıkanıklığı soğuk algınlığı veya gripten kaynaklanır. Nadiren, burun tıkanıklığına alerji, pnömoni, bronşit veya krup gibi daha ciddi bir tıbbi durum neden olur. Bir virüs veya bakteri vücuda girdiğinde, rahatsız edici mikroplar gittiğinde dağılan hastalığı temizlemek için ekstra mukus oluşturulur.

Bebeklerin Burun Tıkanıklığı Nasıl Temizlenip Giderilir?

Değerli anne babalar bunun için otribebe gibi markaların burun temizleme kitlerinden alabilirsiniz. En kolayı budur diyebiliriz.  Onun dışında evde çözüm için;

Bebeğinizin ilaç kullanmadan daha rahat nefes almasına yardımcı olur. Uyurken çocuğunuzun odasında bir nemlendirici çalıştırmak, burun pasajlarındaki mukusu inceltir ve nefes almayı kolaylaştırır.

Bebeğiniz burnunu kendi kendine açamadığı için, mukusu dikkatlice burnundan emmek için kauçuk bir ampul şırınga kullanın. Şırınganın ampulüne bastırın ve ucu 1/4 inç sağ burun deliğine yerleştirin.

Mukusu şırıngaya emmek için ampulü serbest bırakın, ardından şırıngayı çıkarın. Mukusu çıkarmak için ampulü lavabonun üzerine bastırın, ardından diğer burun deliğine devam edin. Aşırı tıkanıklığı gidermek için şırıngayı gerektiği gibi kullanın.

Reçeteli İlaç Bakımı

Bebeğinizin ateşi varsa, çocuk doktoru ateş düşürücü reçete edebilir. Burun tıkanıklığına bronşit veya zatürree gibi bakteriyel bir enfeksiyon neden oluyorsa, bebeğinizin çocuk doktoru semptomlarını hızlı bir şekilde ortadan kaldırmak için bir antibiyotik te reçete edebilir.

Çocuğunuzun burun tıkanıklığına eşlik eden bir ateşi varsa, çocuk doktoru ateşi azaltmak için reçetesiz bir bebek asetaminofen önerebilir. Çocuğunuza tam olarak etiketteki talimatlarda açıklandığı gibi veya bebeğinizin çocuk doktoru tarafından önerildiği şekilde ilaç vermeyi unutmamalısınız.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı ve Burun Damlası Bakımı

Tuzlu burun damlaları veya spreyleri, kurumuş mukusları yumuşatabilir ve tıkalı bir buruna katkıda bulunabilecek tahriş edici maddeleri durulayabilir.

Ebeveynler, bebekler için özel olarak tasarlanmış salin burun damlaları veya spreyleri satın alabilir veya gerektiğinde sıfırdan yeni bir damla yapabilirsiniz.

Amerikan Ulusal Tıp Kütüphanesi ve Ulusal Sağlık Enstitüleri web sitesi MedlinePlus’a göre, ebeveynler 1/4 çay kaşığı ekleyerek ev yapımı salin burun damlası yapabilirler.

1/2 bardak ılık suya tuz ilave edin. Bebeği omuzlarının altında bir havlu ile sırt üstü yatarak uygulayın ve bir burun deliğine iki veya üç damla damlatmak için bir damlalık kullanın. Mukusun boşalmasına yardımcı olmak için bebeği hafifçe karın üstü tutmadan önce 30 saniye bekleyin, yumuşak bir bez veya bebek mendili ile akıntıyı silin. İşlemi diğer burun deliği ile tekrarlayın.

Birçok doktor, mukusu çıkarmak için bir bebek burun ampulü veya aspiratörü kullanmanızı önerir. Burun ampulü kullanımında yapmanız gerekenler: Tuzlu su burun damlasını uyguladıktan sonra havayı ampulün dışına sıkın ve nazikçe burun deliği ucuna yerleştirin.

Havanın ampule tekrar girerek gevşek bir mukusu emerek havanın ampule tekrar girmesine izin verin. Mendile mukusu sıkın ve her kullanımdan sonra ampulü ılık, sabunlu suyla temizlediğinizden emin olun.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı İçin Ortamın Havasının Nemini Ayarlayın

Özellikle yeni doğanlar, özellikle kuru kış aylarında kolayca kuruyan dar burun pasajlarına sahiptir. Bu nedenle, “Baby care Advice” sitesine göre havayı nemlendirmek ve burun deliklerini nemlendirmeye yardımcı olmak için odaya bir soğuk sis nemlendiricisi veya buharlaştırıcı yerleştirilmesini önerir.

Alternatif olarak, “Baby Center” web sitesi, 15 dakika boyunca bir bebekle ılık bir banyoda veya buharlı bir duşta oturmanın aynı etkiyi sağlayabileceğini ve geçici burun tıkanıklığını hafifleteceğini söylemektedir.

Burun Tıkanıklığını Önlemek İçin Uyku Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Bir bebeğin nasıl uyuduğuna dair küçük değişiklikler yapmak, gece ve şekerleme sırasında burun bebeklerde burun tıkanıklığı sorununu hafifletebilir. “MedlinePlus” herhangi bir burun tıkanıklığının burundan aşağıya doğru akmasını sağlamak için beşik başının kaldırılmasını önerir.

Ebeveynler, bunu yapmak için yatağın yükseklik ayarlama kancalarını kullanabilir veya sadece yatağın başındaki bacakların altına kitap veya tahta yerleştirebilirler.

Uyarılar

Sıkışık burun pasajları bebeğinizin biberondan süt veya su içmesini zorlaştırabilir ve bebeğiniz susuz kaldığında hastalığının iyileşmesi daha uzun sürer. Bebeğinizin ateşi 38,8 derecenin üzerindeyse veya kırmızı gözler, yeşil mukusu veya kulak ağrısı varsa, mümkün olan en kısa sürede çocuk doktoruna götürün.

Bebeğiniz kanlı mukus öksürüyorsa, nefes alamıyorsa, mavi dudakları varsa, kontrolsüz bir şekilde öksürüyorsa veya sıvı içmeyi reddediyorsa, hemen çocuk doktoruna veya acil servise gidin.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.