Bebek

Kışın Bebekler Nasıl Giydirilmeli ve Nelere Dikkat Edilmeli?

Kış aylarında bebeklerin bakımı çok daha zordur. Özellikle ilk bebeğini büyüten anneler bebeklerini bu mevsimin zorlu koşullarından nasıl koruyabilecekleri konusunda büyük endişe yaşarlar. Kar, kış, dışarıda buz gibi bir hava ve sizin bebeğiniz için endişeleriniz. Evde kapalı kalmaktan çok sıkıldınız ama bebeğinizle dışarı çıkmaya da cesaret edemiyorsunuz. “Peki, bütün bir kışı evde mi geçireceğiz?” diye sorular soruyorsunuz kendinize. Bu çok doğal, çünkü her anne baba başlangıçta bebeğinin soğuğa karşı ne kadar dayanıklı olduğu konusunda endişelenir.

Bebeğiniz kışın dışarı çıkabilir mi?

Doğumdan 3 hafta sonra sağlıklı bebeğinizle rahatlıkla dışarı çıkabilirsiniz. Fakat saatlerce dışarda gezmemelisiniz. Günde birkaç kez yarım saati geçmeyecek şekilde yeni doğan bebeğiniz ile dolaşabilirsiniz. Onu soğuğa alıştırmak için, başlangıçta bebek arabasıyla 15 dakika kadar balkona çıkarabilirsiniz.

Bebeğiniz böylelikle soğukla tanışmış olur. Bu süreyi zaman içinde günde iki kez yarım saate çıkartın. Onu cereyandan koruyun ve sıkı giydirin. Eğer bebeğinizi balkona çıkartma imkanınız yoksa, onu sıkıca giydirdikten sonra bebek arabasına yatırarak camı açın, bu şekilde de temiz hava almış, aynı zamanda soğuk havayla da tanışmış olur.

Kışın bebeğinizi nasıl giydirmelisiniz?

Birçok ince kıyafetin üst üste giydirilmesi, tek bir kalın kıyafetin giydirilmesinden çok daha iyidir. İnce giysilerdeki hava tabakaları, bebeğin ısınmasını sağlar. Birkaç ince kıyafetin üst üste giydirilmesinin avantajı, gerektiğinde bebeğinizi soyabilmenizdir. (Örneğin sıcak bir ortama girdiğinizde) Ayrıca bebeğinizin kıyafeti kendisine, üşümemesi için yeterince hareket özgürlüğü bırakmalıdır.

Bebeğinizin terinin kolayca emilebilmesi için ona önce pamuklu bir fanila giydirin. Fanilanın üstüne miflonlu bir kar tulumu giydirdiğinizde üstünü ayrıca örtmenize gerek kalmayacaktır. Bebeğinizin başı, özellikle kulakları çok hassastır, ayrıca el ve ayaklarının da üşümemesi gerekir.

Kışın bebek arabası kullanılabilir mi?

Bebek arabasının altına soğuğu geçirmemesi için bir gazete kağıdı veya koyun postu döşeyin. Bebeğinizin üşüyüp üşümediğini anlamak için ensesini veya koltuk altlarındaki ısıyı kontrol edebilirsiniz. Eller, ayaklar, yanaklar ve kulaklar daima daha soğuk olduğundan, bebeğin üşüyüp üşümediği buralardan anlaşılmaz. Bebek arabanızın büyük olmasına dikkat etmelisiniz, çünkü büyük bir bebek arabasının kara, çamura batması daha zordur.

Dışarı çıkmak ne zaman sakıncadır?

Hava 5 derecenin altına düştüğü takdirde, bebek sokağa çıkartılmamalıdır. Eğer çıkartılırsa, yüzünün donması tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Ayrıca kar fırtınasında veya sisli havada bebeğinizi dışarı çıkartmamalısınız.

Kanguruyla bebek taşınabilir mi?

Bebeğinize, kar tulumu giydirdikten sonra, eğer kanguruda taşıyacaksanız, sizin sıcaklığınızla bebeğiniz de ısınır. Çok soğuk havalarda kanguruda taşınan bebek, çok uzun süre dışarda dolaştırılmamalıdır. Çünkü bebeklerin kolları ve bacakları çabuk üşümeye müsaittir. Ayrıca, bebeğinizle dolaşmaya çıktığınızda kaygan olmayan ayakkabı giymelisiniz, çünkü kucağınızda değeri biçilemeyecek bir servet taşıyorsunuz…

Bebeğinizi kremleyin

Bebeğinizi her zaman kremleyin, çünkü bebeğin derisi yetişkinlere göre çok daha incedir. Ayrıca yağ bezleri ve asit koruyucu tabaka da tam olarak gelişmemiştir. Yağlı kremler bebek ciltlerine uygundur. Bebeğin yüzünü ve dudaklarını kremlemeyi unutmayın. Bebeğinizin ellerine, eldiven giydirdiyseniz bile, kremleyin.

Oda ısısı ne kadar olmalı?

Evdeki oda sıcaklığı çok fazla olmamalı, çünkü aşırı isi mukozayı kurutur ve soğuk algınlığına neden olabilir. Gündüzleri oda sıcaklığı 20 – 22 derece, geceleri ise sıcaklığın 15 – 18 derece arasında olması yeterlidir. Bebeğin yatağı soğuk duvar tarafına koyulmamalı ve bebek cereyanda bırakılmamalıdır. Birkaç aylık bebek, normal oda sıcaklığında (22 derecede) çıplak halde veya bezliyken bir süre için dolaştırılabilir. Bebek, çıplak dolaştırıldığında deri altı damarları serin havada kasılmayı, sıcak havada ise, genişlemeyi öğrenir.

Bebeğin başını asla açık bırakmayın

Isı kaybının en çok olduğu bölge, bebeğin başıdır. Çünkü burada kan damarları derinin hemen altındadır. Bebeklerin başı, vücudunun büyük bir kısmını teşkil ettiği için, bebeğinize serin ortamlarda ince bir bere, dışarda ise, yünlü bir şapka takın.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu