Bebek

İkiz Bebek Büyütürken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İkiz bebek sahibi anne – babalar, tüm bu ilkleri iki defa yaşarlar. Ama mutluluğun yanı sıra, ikiz sahibi anne – babaların işi de zordur. Normal yetiştirmenin yanı sıra, iki çocuğun da bilinçli ve kişilik sahibi olarak yetişmelerini sağlamaları gerekir. Bu da, öyle göründüğü kadar kolay değildir. Bu durumun zor olmasının üç önemli sebebi vardır:

1-Günümüzde ikiz çocuklar çok nadir olmadığı halde, hemen göze çarparlar. Dolayısıyla da büyük ilgi görürler. Ama bu ilginin bir de olumsuz bir yanı var, ikizler sürekli olarak beraberken ilgi çektikleri için, tek başınayken hiçbir değerleri olmadıkları hissine kapılırlar, bu durum da onları mutsuz kılar, çünkü tek başına oldukları zaman kendilerini işe yaramaz hissederler. Bu gibi duygulara meydan vermemek için, ikizlere beraberken gösterilen ilgi, onlara ayrıyken de gösterilmelidir.

2- İkizler aralarında henüz bebek yaştayken, nadir görülen derin bir bağ oluştururlar. Bu bağ o kadar ilerler ki, çocuklar artık aralarında sadece kendilerinin anlayabilecekleri bir dil geliştirirler. Önceleri olumlu olan bu yalnız kalmama tecrübesi, sonraları gelişimi zorlaştırır, çünkü çocuklar kendi aralarında kolayca anlaşabildikleri için, konuşmayı daha geç öğrenirler. Ve sürekli birlikte oldukları için de, kendilerini ayrı birer kişilik olarak hissetmekte zorluk çekerler.

3- İkizler sürekli olarak kendilerine benzer bir gelişim çağında olan, bir rakip ile birlikte yaşarlar. Bu durum onları baskı altına alır. Örneğin, ikisinden biri yürümeye başlamışsa, öbürü de hemen yürüyebilmek için bir takım girişimlerde bulunur. Hâlbuki o da konuşma yeteneğini geliştirebilir. Böylece ikizlerin birbirlerinden farklı özellikler geliştirmeleri pek mümkün olmaz. Bu yüzden, anne – babaların ikizlerine onların ayrı iki insan olduklarını öğretmeleri gerekir. Bu sayede ikizler de gelişimlerini daha sağlıklı bir şekilde sürdürebilirler.

Çocuklarınız için bunları yapabilirsiniz

İkizlerinizi aynı şekilde yetiştirmeyin! İki çocuğuna da adil davranabilmek için, çoğu anne – babalar çok şey yaparlar. Sadece biri spora meraklı olduğu halde, ikisini de spor kulübüne yazdırırlar. Ya da sadece biri yaramazlık yaptığı halde, ikisine de bağırırlar. Oysa ikizler de normal kardeşler gibi farklı karakterdedirler. Bu yüzden de her ikisinin ayrı bir kişilik olarak yetiştirilmeye ihtiyaçları vardır.

Sık sık ikisinin bir arada olmadığı faaliyetlerde bulunun

İkizlerden biri annesiyle alışverişe gider, diğeri de babasıyla yüzme havuzuna. İkizlerin mutlaka ve her zaman, birbirlerinin haricinde de bir şeyler yaşama fırsatına ihtiyaçları vardır. İkizler her zaman her şeyi beraber yapmak zorunda değildirler. Zaman zaman ayrı kalmak, onlara da iyi gelecektir. Ayrıca, çocuklar bazı zamanlarda anne veya babaya tek başına da sahip olmak isterler. Böyle durumlar da, onların kişisel gelişimi için bir şanstır.

İkizleri farklı giydirin! Bir örnek giyinmek her ne kadar şirin gözükse de, ikizlerin farklı kıyafetlere ihtiyaçları vardır, çünkü bir örnek giyinen ikizler, kendilerine aynada bakıyormuş hissine kapılırlar. Onlara farklı kıyafetler alın, sadece bu sayede sürekli olarak başka birinde kendini görmelerini engellersiniz.

Dışarıyla ilişki kurmalarını sağlayın

Çoğu ikizler çok geç başka çocuklarla arkadaşlıklar kurarlar, çünkü onlar zaten bir oyun arkadaşına sahiptirler. Fakat aile dışındaki sosyal ilişkiler onlar için çok önemlidir, çünkü kendi buldukları arkadaşlarla gerekirse rol değişimi yapabilir ve başka yetenekler keşfedebilirler. Bu özellikleri, kendi kardeşleriyle yakalamaları zor olabilir.

İkizlere birlikte hitap etmeyin

Şunu kabul etmek gerekir ki, anne-babalar bile tek yumurta ikizlerini ayırt etmekte güçlük çekerler. Fakat yanlış bir isimle çağrılmak kadar hiçbir şey çocukları daha fazla yaralayıp, üzemez. İkizleri birbirlerinden ayırt edebilmek için bir takım değişiklikler yapın, örneğin, farklı birer saç modeli, farklı kıyafetler gibi. Ve en önemlisi, çevrenizdeki akrabalarınızı ve arkadaşlarınızı, ikizlere “siz ikiniz” veya “ikizler” diye hitap etmemeleri için, tatlı bir dille uyarın. Her ikisine de kendi isimleriyle hitap edilmesini sağlayın, çünkü onlar iki ayrı kişilik.

Her çocuğun, çocuk odasında kendi alanına ihtiyacı vardır.

Çocuk odasına tek bir raf veya sadece bir kutu dolusu oyuncak belki yeter, ama ikizlerin sadece kendilerine ait bir takım şeylere de ihtiyaçları vardır.

Ayrıca bu durum, hediyeler için de geçerlidir: Asla ikisine de aynı hediyeyi almayın. Her ikisine de, özellikleri doğrultusunda farklı hediyeler alin.

Kişilik geliştirmek için, doğum günleri de iyi bir fırsattır: Her iki çocuk için de, kendi arkadaşlarıyla birlikte ayrı ayrı bir doğum günü partisi verin. İkisi de kendilerini birbirlerinin konuğuymuş gibi hissetsinler.

En iyisi, ikizleri yuvada ayrı sınıflara verin

İkizler yuvaya gidebilecek yaşa geldiklerinde, anneler için nihayet çifte stres sona erer. Yuvaların çocuklar üzerinde birçok olumlu etkileri vardır. İkizler bağımsızlıklarını geliştirmeye başlarlar, yeni arkadaşlar edinirler ve şahsi ilgiler keşfederler. İlerdi okul döneminde de olması gerektiği gibi, ikizler yuvalarda da ayrı ayrı sınıflara verilmelidirler. İkizlerini bu şekilde yetiştiren anne – babalar, çocuklarının hayata daha iyi başlamalarını sağlamış olurlar, çünkü ikizler bu sayede kişilik sahibi birer insan olmak için yeterince bilinçlenirler. Aynı zamanda da, görülmeyen ama sıkı bir bağ ile de bir insana bağlı olma duygusunun keyfini çıkarırlar.

İkizlere doğru davranmanın yolları

Hiçbir çocuk, sürekli olarak kıyaslanmaktan hoşnut olmaz. Bu yüzden, birinin yaptığı bir şeyi, diğerinin de hemen yapmasını beklemeyin. Bırakın ikisi de farklı davranışlarda bulunsunlar, çünkü onlar ayrı iki insan ve kişilikleri de ayrı olmalıdır. Onlardan, aynı davranışları göstermelerini beklemeyin. İkiz de olsalar, onlar tek bir insan değil, iki ayrı insan.

Sürekli olarak bir başkasında kendilerini görmeleri onları çok sıkar. Bu yüzden de her fırsatta ikisi arasındaki farkları vurgulayın. Örneğin, kıyafetle, saç şekliyle, hediyelerle ve arkadaşlarla. İkisinin de farklı olduklarını onlara hissettirin.

Adil yetiştirme şekli, ikisine de aynı şekilde davranmanız gerektiği anlamına gelmez. İkizlerinizin karakterlerine dikkat edin. Birinin ilgi duyduğu bir şey diğerinin ilgisini hiç çekmeyebilir. Sadece adil davranmak için, biri bir şey istiyor diye, diğerini de aynı şeye zorlamayın.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu