Anasayfa » Bebek » Emzirme Döneminde Kilo Vermek İsteyen Annelere Öneriler

Emzirme Döneminde Kilo Vermek İsteyen Annelere Öneriler

Annemce Yazar Ekibi
Emzirme Döneminde Kilo Vermek

Emzirme döneminde kilo vermek doğum yapan her annenin öncelikleri arasındadır. Her anne baba  bebekleri olsun ister. Hatta sırf annelik duygusunu yaşamak için bile evlenenler dahi bulunur. Fakat anne olmak isteyen kişilerin kilo almak gibi korkuları bulunur. Hamilelikte aldığı kiloları verememe düşüncesi devamlı akıllarının bir köşesini kurcalar. Hamilelikte alınması gereken kilo en az 9 en fazla 12 kilodur.

Normal hamileler bu aralıkta kilo alır. Kilo alma işini abartan anneler ise 15 ile 17 arasında kilo almaktadır.  Eğer anne hamileliğin başında çok kilolu ise fazla kilo alması önerilmez. Durumu bu şekilde olan annelere en fazla 7-8 kilo almaları önerilir. Fakat bu durum bebeğe göre değişiklik gösterdiği gibi bebeğin sayısına göre de değişiklik göstermektedir. İkiz olan bebekler de anne daha fazla kilo almaktadır. Bu kiloları hamileyken vermek doktorlar tarafından önerilmeyen bir durumdur.

Bebek sağlığı için faydalı değildir. Hamilelikte alınan fazla kilolar doğumdan sonra verilmelidir. Annesini emen bebeğin sağlığı göz önünde bulundurularak doktor kontrolünde kilo vermek daha akıl karı bir iştir. Fakat bu kilo verme işini yapmak için önce kilonuz normal mi yoksa anormal mi onu anlamanız gerekmektedir.

Bunun içinde vücut kitle indeksinizi hesaplamanız gerekir. Eğer vücut kitle indeksiniz 25 in üstünde ise fazla kilolu hatta obez bile olabilirsiziniz.

Emzirme Döneminde Kilo Vermek İsteyen Anneler

Emzirme Döneminde Kilo Vermek İsteyen Anneler

Emzirme Döneminde Kilo Vermek İsteyen Anneler

Emziren anneler bebeklerinin sağlığı ve onlara yeterli sütü verebilmek için normal enerji ihtiyaçlarına 700 kalori kadar eklemeleri gerekmektedir. Bu 700 kalorinin 500 kalorisi annelerin yediği besinlerden alınırken 200 kalorisi gebelikte kazanılan besin deposundan sağlanır. Emzirme ile anne gebelikten önceki haline dönebilir.

Bebeğini emzirirken kilo vermek isteyen anneler normal diyetlerine ek olarak günde bir iki bardak süt içerse bebeğin kalsiyum ve protein ihtiyacını sağlamış olur. Bebeğini emziren anneler günlük vücutlarına ortalama 3 litre sıvı almalıdır. Bu 3 litre sıvı yaklaşık 10-12 su bardağıdır. Bu sıvı alınırken hafif ve doğal içecekler tercih edilmelidir. Emziren anneler günlük düzenli olarak bir yumurta, bir porsiyon etli sebze yemeği tüketmeye özen göstermelidir.

Emziren Annelere Tavsiyeler

Emziren anneler iyotlu tuz kullanmalıdır. Çünkü bebeğin zekâ gelişimi için gereklidir. Çay ve kahveyi az içmekte fayda vardır. Çünkü bebeğin sütle vücuduna girebilecek olan kafein onun sağlığı için zararlıdır. Ve katkılı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Sağlıcakla Kalın.

Benzer Yazılar

Yorum Bırak