Bebek

Emzik Kullanmak Doğru Mu?

Bazılarına göre, emzik bebeğin çene yapısını bozuyor, dişlerin çarpık çıkmasına yol açıyor. Bazılarına göreyse, çocuğu sakinleştiriyor, dolayısıyla anneye de rahat nefes aldırıyor. Peki doğru seçim hangisi?

Bebek dünyaya gözünü açtığı andan itibaren en önemli refleksi emmektir. Genç annelerse bebeklerin bu arzusundan faydalanır, ağlayıp, bağırmasını önlemek için ağzına bir emzik sokuştururlar. Aslında bebekler için emzik sakinleştirici, yatıştırıcı bir etki yapar. Özellikle diş çıkarmaya başladığında yani üçüncü ayına girerken de emziğe ihtiyaç duyacaktır.

Özetle, her ne kadar pediatri uzmanları tarafından pek benimsenmemiş olsalar da emzikler, küçük bebeğin yaşamında önemli yer tutar. Anneler, doktor tarafından azarlanma korkusuyla bunu gizlice bebeğe vermekten kaçınmazlar. Çünkü sakin bir gece ya da gün geçirmek için bu minik lastik parçasına büyük gereksinim duyarlar.

Emzikle ilgili yanlış bilinenler

Tepki görmesine rağmen emziğin avantajları da inkar edilemez. Bebek emzik emerken sakindir. Kolaylıkla uyur. Emzik hakkındaki en büyük eleştiri, bunun bebeğin diş etlerini hatta süt dişlerini öne doğru itmesine yol açması, dolayısıyla üst çenesinde şekil bozukluğu yaratması ihtimalidir.

Bebeklerin damakları ve diş etleri çok yumuşak ve şekil verilebilir esneklikte olduğundan, dişler yılda bir santimetre kadar yer değiştirebilir. Bu durumda bir şekil bozukluğu söz konusu olmuşsa bile, doğa bu deformasyonu bebek emziğini bıraktıktan sonra kendiliğinden düzeltir. Zaten bebek, emzik emmiyorsa, içgüdüsel olarak parmağını ya da elini emmeye alışmıştır. Bu da emzikten pek farklı değildir.

Emzik kullanırken temizliğe dikkat

Bu durumda, belli bir yaşa kadar bebeğin emzik kullanması söz konusu olacaktır. En ciddi sorun temizlik kurallarına uymaktır. Bebek emme sırasında çok fazla tükürük salgılar. Dudakları ve ağız kenarları sürekli nemli, hatta ıslaktır. Bu da mikropların kolaylıkla üreyebilmesi için uygun bir zemin hazırlar. Bu nedenle zaman zaman bebeğin ağzında, dudaklarında pamukçuk ve uçuk türünde yüzeysel hastalıklar ortaya çıkar. Bu gibi sorunlar, pomat ve losyonlarla, dışardan tedaviyle iyileşir. Ancak önemli olan, bunları çıkmadan önce önlemektir. Bu durumda da hijyen ve temizlik önemlidir.

Emzik kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

  • Emziği bildiğiniz eczanelerden ya da bebek aksesuarı satan yerlerden alın ve kapalı ambalajlarda olanlarını seçin.
  • Mutlaka bebeğin ağız yapısına uyum sağlayan, anatomik özelliklere sahip emzikleri tercih edin.
  • Kauçuk yerine silikondan yapılanlarını tercih edin. Silikon emzikler pürüzsüz olduklarından kolay temizlenir ve çok çabuk eskimez.
  • Yeni doğan bebeklerin emzikleri, biberonlarda olduğu gibi kaynatılarak sterilize edilmelidir.
  • Emzik yere düştükçe yıkamak şarttır. Emziği temiz bir kapta tutun, orada burada sürünmesine izin vermeyin.
  • Bebeklerin arkadaşlarından emzik alıp vermelerine fırsat tanımayın. Gerekirse halkasından üzerine asabilirsiniz.
  • Üç ayda bir, emziği kesinlikle yenileyin.

Emzik nasıl bıraktırılmalı?

Emzik konusundaki bir diğer endişeyse bebeğin emziğe alışmasıdır. Oysa bebek genellikle emziği 2 yaşına doğru kendiliğinden bırakacaktır. Uyumak için bir süre daha ihtiyaç duysa da, zamanla emziğe olan tutkusu da azalır.

Eğer kendiliğinden vazgeçmiyorsa, ailenin zorlamasıyla, yavaş yavaş telkinle bırakır. Yalnız burada emzikten daha önemli bir sorun vardır. Emziği bırakması için onun yerini tutacak bir şeyler sunmamak gerekir. Böyle bir davranışa girmek, onun bu durumu kullanmasına yol açabilir.

Emzik bebeğin emme içgüdüsünü karşılayan bir gereksinimidir. Bunu bir sorun haline getirmemek gerekir. Sevimli ayıcığı ya da bebeği gibi emzik de bebeğin kendini güvenlikte hissetmediği, huzursuz ya da üzüntülü olduğu anlarda sığındığı bir objedir. Bu davranışı son derece normaldir. Ondan bir büyük gibi davranmasını istemek mantıksızdır.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu