Bebek

Çocukluk Döneminde Görülen Hastalıklar

Çocukluk dönemi, bir bebeğin bebeklik döneminden çıktığı ve büyümenin hızlandığı dönemdir. Durum böyle olunca da büyümeye başlayan çocuklarda değişen bağışıklık sistemi ile vücut alışık olmadığı mikroplara, havaya, yiyeceklere karşı tepki vermeye başlıyor Çocuklarda sık yaşanan hastalıkların başında, ateşle başlayan rahatsızlıklar, en çokta de üst solunum yolu enfeksiyonları geliyor. Daha sonra da sırayı idrar yolu enfeksiyonları, kusma ve ishalle seyreden mide bulantıları bağırsak sorunları yer alıyor.

Ayrıca bu saydıklarıma alt solunum yolları enfeksiyonları (zatürree, bronşit) ekleniyor. Diğer aile bireylerinde olduğu gibi çocuklarda bu belirtiler de görülebiliyor. Örneğin üst solunum yollarını etkileyen nezlede; burun akıntısı, ateş, hapşırık, baş ağrısı ve halsizlik görülebilirken; gripte de benzer şikâyetler yer alıyor.

Çocukluk Dönemin en sık rastlanan hastalıklar nelerdir?

 • Nezle (nazofarenjit)
 • Bademcik ve yutağın iltihapları (tonsillofarenjit)
 • Sinüzitler
 • Kulak iltihapları (otit)
 • Ses tellerinin iltihaplanması (larenjit)
 • Bronşit (büyük çaplı soluk borusu iltihabı)
 • Bronşiolit (küçük çaplı soluk borusu iltihabı)
 • Zatürree (akciğer dokusu iltihabı)
 • Kusma ve ishalle birlikte seyreden akut gastroeneritler
 • (mide-bağırsak iltihabı)
 • İdrar yolları enfeksiyonları (üretrit, sistit, pyelonefrit)

Çocukluk Dönemi Ateş Aileleri En Çok Telaşlandıran Belirti

Çocukluk Dönemi Ateş Aileleri En Çok Telaşlandıran Belirti
Çocukluk Dönemi Ateş Aileleri En Çok Telaşlandıran Belirti

Aileleri en çok telâşe ettiği durumların başında ateş yer alıyor. Özellikle ilk defa anne çocuk sahibi olan aileler, doktora en sık bu problem yüzünden başvurmaktadır.  Fakat her ateş çıkması bebeğin hasta olduğu anlamına gelmiyor. Eğer bilinçli bir anne ya da babaysanız, bebeğinizin ateşi çıktığındaki belirtilerini, ateş düşürücü verdiğinizdeki süre içinde neler yaptığını ve ne kadar sıklıkla ateşinin yükseldiğini gözlemleyebilirsiniz. Çocuğunuzun ateşi çıktığında aynı zamanda kusma, halsizlik, nefes darlığı, deride döküntü gibi rahatsızlıklar eşlik ediyorsa hemen doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü böyle bir durumda ne kadar çabuk tanı konursa tedavi süreci daha başarılı olur.

Çocuklar, genellikle ilk 3 yaş ile anaokulu ya da ilkokula başladıklar dönemde yani 4-9 yaş arasında ve en çok kış mevsiminde çok sık rahatsızlanıyor. Bu, bağışıklık sistemlerinin henüz mikropları tanıyacak ve tepki verecek kadar gelişmemesinden kaynaklanıyor. Bağışıklık kazanma süreci, yıllar içinde ve hastalık yapıcı mikroplarla karşılaşarak ve aşı olarak gerçekleştirilen savaş sonucunda gelişiyor.  

Çocukluk Döneminde en çok görülen 10 hastalık aşağıdaki gibidir. Ayrıca; Çocuğun ateşi hemen düşürülmelidir. Eğer çocuğunuz ishalse az ve sık beslenmelidir. Eğer boğaz ağrısı yaşıyor ise, çocuğa bol su verilmeli ve doktor önermedikçe antibiyotik verilmemelidir. Çocuğunuzun astım, bronşit gibi nefes darlığına sebep olan rahatsızlıkları varsa evin hiçbir yerinde sigara içilmemeli ve parfüm, kolonya gibi solunum yollarını etkileyen ürünler kullanılmamalı. Çocuğunuzda kulak iltihabı var ise, kesinlikle kulak çubuğu dışında hiçbir sert cisimle kulağına baskı yapılmamalıdır. Tabii bunlardan önce doktorunuza başvurarak daha ayrıntılı bilgi almanız gerekiyor.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu